porzadki w ogrodzie

Wiosenne porządki w ogrodzie – praktyczny poradnik krok po kroku

Zazwyczaj w połowie marca mrozy stopniowo ustępują. Dobrze wtedy pomyśleć o odświeżeniu przydomowego ogrodu, zwłaszcza, jeśli dotychczas stanowił dumę i wizytówkę gospodarstwa. Jak zaplanować wiosenne porządki w ogrodzie? Jakie narzędzia i urządzenia będą do tego potrzebne? Lepiej porządkować ogród samodzielnie czy całą rodziną? Odpowiedzmy sobie na szereg pytań!

Wiosenne porządki w ogrodzie – jak je zaplanować?

Wszystkie wiosenne prace w ogrodzie powinniśmy zaplanować z wyprzedzeniem, aby przez nieuwagę nie przeoczyć którejś z ważnych czynności, np. przycinania krzewów lub ponownego formowania rabatek. Wszystkie elementy “małej architektury” powinne zostać poddane gruntownemu procesowi renowacji, aby w pełni wiosny i latem nasz ogród zaczął ponownie wszystkich zachwycać. Usunięcie okryć z krzewów przydomowych będzie pierwszym krokiem w kierunku powitania wiosny. Nie zaszkodzi na poczekaniu skorzystać z gotowego planera porządków ogrodowych. Jeśli rozpiszemy sobie każdy krok w szczegółach, łatwiej nam będzie skoncentrować się na poszczególnych etapach prac.

Wiosenne prace w ogrodzie – o czym trzeba pamiętać?

Jeśli w marcu czy nawet kwietniu odczuwamy jeszcze mrozy, niekoniecznie musimy rozbijać kopczyki ziemi, warto jeszcze trochę odczekać. Równie ważne, co porządkowanie terenów naziemnych, istotne jest także gruntowne oczyszczanie oczek wodnych, które od wielu lat są niezwykle modne. Długo wyczekiwana wiosna w ogrodzie zagości na długo i nie będzie chciała z niego wyjść, jeśli każdy najdrobniejszy szczegół architektury krajobrazu doprowadzimy do perfekcyjnego stanu. Wiadomo, wszystkie te zabiegi wymagają nakładu pracy oraz zastosowania właściwych narzędzi, ale dla chcącego nic trudnego. Do skoszenia trawnika po półrocznej przerwie przyda się dobra kosiarka. Nie można zapomnieć także o poręcznych grabiach oraz łopacie do przesypywania niepotrzebnych pozostałości liści, uschniętych roślin. Odświeżony kompostownik pomieści wszystkie pozostałości organiczne, dzięki czemu zadbamy o naturalny nawóz. Będzie można go wykorzystywać przy sadzeniu kwiatów.

  Aeracja trawnika - jak, kiedy i czym to robić?

Pielęgnacja grządek

W czasie zimy znalazło się na nich wiele suchych pędów. Trzeba to wszystko usunąć wraz z roślinami przeznaczonymi jedynie do rocznego funkcjonowania. Nie zaszkodzi usunąć także roślin, które przez naszą nieuwagę trochę za bardzo się rozwinęły. Rozdzielenie sadzonek to pierwszy krok, potem można się jeszcze zastanowić, w  jakich innych miejscach będzie im dobrze. Być może dawno nieużywana część ogrodu przyjmie nową roślinność wraz z nadejściem wiosny. Gdy będzie już naprawdę ciepło, możemy rozważyć posadzenie nowych drzew i niższych krzewów, tym bardziej, jeśli mamy dużo przestrzeni wokół domu.

Pielęgnacja trawnika

Trawnik wokół domu należy dokładnie wygrabić, aby pozbyć się suchych liści, zbitej trawy i pozostałości runa. Trawę należy przyciąć kosiarką. To także dobry moment na uzupełnienie braków po wyrwanej trawie. Wystarczy rozsypać odpowiednie nasiona. Jeśli trawnik jest po zimie naprawdę sfatygowany, można jeszcze rozważyć dodatkowe zastosowanie nawozu.

Pielęgnacja oczka wodnego

Z oczka wodnego trzeba usunąć wszystkie pozostałości roślinne wraz z zanieczyszczeniami. Jeśli w oczku znajdować się będzie dużo błota lub muł, powinniśmy zastosować specjalny sprzęt do czyszczenia zbiorników wodnych. Można go wypożyczyć w wielu miejscach. Warto jeszcze skontrolować, jak wygląda dno oczka po zimie pełnej mrozów. Sprawdzenie stanu technicznego systemu nawadniającego jest jak najbardziej wskazane.

Pielęgnacja drzew i krzewów

Jeśli zauważamy, że gałęzie krzewów i drzew są suche i borykają się z pasożytami, powinniśmy je czym prędzej przyciąć. Dotyczy to również suchych i połamanych roślin. Niezwłocznie należy się pozbywać pędów dotkniętych chorobami, ze zniszczoną korą i skatowanych niskimi temperaturami. Te miejsca, w których ucinamy chore gałązki, koniecznie powinniśmy opatrzyć wraz z zastosowaniem specjalnej maści ogrodniczej. Dzięki niej delikatne tkanki roślin nie będa zagrożone ponownymi atakami bakteryjnymi i grzybicznymi. Jeśli zauważymy gniazdo ptasie na drzewie lub krzewie, nie ingerujmy w działanie natury. Ona rozwiąże ten problem sama.

  Przesadzanie storczyków - jak i kiedy to robić? Praktyczny poradnik

Pielęgnacja ogrodowych nawierzchni

Wraz z nadejściem wiosny na szczegółowe wyczyszczenie czekają także nawierzchnie, po których poruszamy się na obszarze ogrodu. Odświeżyć trzeba wszystkie podjazdy oraz ścieżki. Te, do których utworzenia służyły kamienie, klinkier oraz beton wystarczy czasami przemyć solidnym strumieniem wody, aby odzyskały swój wcześniejszy, elegancki wygląd. Jeśli problemem staną się plamy bardziej oleiste, trzeba będzie zastosować odpowiednie środki chemiczne w celu ich wywabienia. Przestrzenie między płytami często są zapełnione chwastami. Trzeba wyrwać to wszystko rękami, a w trudniejszych przypadkach zastosować hak ogrodowy. Ślady pęknięć można załatać betonową zaprawą. Jeśli żwir z rabatek został już wypłukany przez nadmiar wody – uzupełniamy jego braki.

Pielęgnacja tarasu ogrodowego

Taras zacznie wyglądać znowu wytwornie, jeśli dokładnie go zamieciemy z zimowych pozostałości, których przez kilka miesięcy może się zgromadzić całkiem sporo. Nie można zapomnieć o przemyciu płyt na tarasie wodą z domieszką delikatnej chemii. Typ czyszczącego preparatu trzeba zawsze dopasowywać do rodzaju podłoża. Elementy ogrodowej architektury, wykonane w całości z drewna, co roku wymagać będą odświeżenia warstwy ochronnej, czyli lakieru lub bejcy. Odświeżanie warstwy lakierowanej przeprowadza się także w altankach, na drabinach i specjalnych meblach wypoczynkowych, stosowanych w czasie upalnego lata. Po długiej zimie oględziny ulubionych foteli i krzeseł ogrodowych są jak najbardziej wskazane.

Co jeszcze warto zrobić w ogrodzie na wiosnę?

Podczas robienia porządków w ogrodzie okazać się może, że dotychczasowy układ roślinności oraz architektury ogrodowej przestaje nas zachwycać. Wiosna sprzyja zmianom na całego, dlaczego więc nie zdecydować się na gruntowną odnowę, wprowadzając nowy układ ustawienia poszczególnych elementów? Jeśli nie mieliśmy do tej pory altanki ogrodowej, może czas najwyższy urządzić sobie taką? W ciepłe dni można w niej przyjmować gości. Nowych kolorów naszemu ogrodowi nada cały szereg nowych roślin, także egzotycznych, sprowadzanych z najdalszych zakątków. Kolorowy ogród ubogacić można nie tylko rodzimymi roślinami, ale także egzotycznymi rozwiązaniami, coraz lepiej odnajdującymi się w polskim klimacie. Im więcej kolorowych kwiatów w ogrodzie – tym więcej radości w domu.

  Jagoda kamczacka - kiedy i jak ją przycinać?

Wspólna praca w ogrodzie przynosi zamierzone skutki

Wiosenne porządki w ogrodzie pochłaniają jeszcze więcej energii, niż typowe porządki w domu. Człowiek podczas wykonywania poszczególnych zadań szybciej też ulega zmęczeniu, zwłaszcza przy mniej korzystnej pogodzie. Warto liczyć na pomoc bliskich i zachęcić ich do wspólnego odświeżania ogrodu, ponieważ wtedy szybciej kończą się wszelkie prace. Wspólne porządkowanie ogrodu to także dobry motyw na zacieśnianie rodzinnych więzi.