gozdzik

Cięcie goździków – kiedy i jak to robić? Poradnik krok po kroku

Goździki są uwielbianymi kwiatami przez wszystkich ludzi, ponieważ posiadają wiele odmian i kolorów. Jest to piękna ozdoba naszych ogrodów, tarasów oraz balkonów. Warto jest wiedzieć zatem w jaki sposób pielęgnować goździki, by cieszyły nasze oczy całe lato. Należy je przycinać, jeśli nie wiesz jak to zrobić przedstawiamy nasz poradnik krok po kroku.

Kiedy przycinać goździki?

Na świecie istnieje 300 gatunków goździków, które są bardzo powszechne w klimatach umiarkowanych Europy oraz Azji. Należą one do roślin goździkowatych i pochodzą z rejonu basenu Morza Śródziemnego. Goździki charakteryzują się korzennym zapachem, można trzymać je w domu, na balkonie, na tarasie lub w ogrodzie.

Aby wiedzieć jak przeprowadzić przycinanie goździków należy ustalić czy są one jednoroczne, dwuletnie czy wieloletnie. Jeśli chodzi o pierwsze cięcie goździków to należy przeprowadzić je po pierwszym kwitnieniu, najlepiej w lipcu. Można przycinać je również po przekwitnięciu, w tym celu usuwa się zwiędłe kwiatostany i wszystkie suche łodygi. Jeśli chcemy włożyć goździki do ziemi to należy przycinać boczne pędy kwiatowe wtedy, gdy są one jeszcze w pąku. Kolejne cięcia wykonuje się dopiero jesienią.

Poradnik przycinania goździków krok po kroku

Zabieg pielęgnacyjny jakim jest przycinanie goździków należy przeprowadzić w sposób odpowiedni, pozbywając się przekwitłych kwiatów. Dzięki temu zabiegowi roślina zostanie pobudzona do następnego kwitnienia, będzie ładnie wyglądała oraz będzie zdrowa.

  • Usunięcie przekwitłych kwiatów i uszkodzonych liści– przede wszystkim należy przeprowadzić zabieg zwany uszczykowaniem. Pozbywając się starych kwiatostanów, które znajdują się nadl liśćmi zapobiegniemy wytwarzaniu się nasion i goździk będzie mógł ponownie zakwitnąć
  • Odmiana o krzaczastym wyglądzie– na początku lata, gdy zakończy się już pierwsze kwitnienie goździków należy przycinać częsci rośliny o gorszym wyglądzie. Przycina się je do połowy wysokości za pomocą czystych nożyczek lub sterylnego sekatora. Dzięki temu zabiegowi będziemy pobudzać nasz kwiat do rozwoju i kwitnienia. Roślina będzie również zdrowsza
  • Ładna forma– bardzo często zdarza się, że łodygi goździka wyglądają jak zdrętwiałe i są przerośnięte. W takiej sytuacji należy je przyciąć w okresie letnim, by roślina mogła zachować swój kształt. Jeśli chcemy pobudzić goździk do rozgałęzienia się należy wykonać cięcie w pobliżu pąków liściowych.
  • Przycinanie jesienne – w okresie jesiennym goździki zaczynają obumierać to właśnie wtedy należy je przyciąć, wykonuje się tą czynność około 5 cm nad ziemią oraz pozbywa się resztek uschniętych liści.
  Jak pozbyć się kreta z ogrodu? 10 praktycznych sposobów

gozdziki

Przycinanie goździków wieloletnich

W przypadku goździków wieloletnich formuje się je dopiero po przekwitnięciu. Usuwa się obumarłe kwiaty, tak by roślina nie wydała nasion. Nie można zapomnieć także o usuwaniu uschniętych gałązek oraz wyrośniętych i chorych pędów po okresie kwitnienia. Jeśli chodzi o odmianę goździków krzaczastych, należy przyciąć całę roślinę aż o połowę. W okresie jesiennym można przeciąć ją drugi raz, jednak należy zrobić to przy samym gruncie. Przecinanie goździków wieloletnich ma na celu pobudzenie rośliny do rozgałęzienia.

Przycinanie goździków ogrodowych

Goździki w naszych ogrodach kończą kwitnąć w okresie lipca. W tym momencie właśnie powinniśmy usunąć wszystkie zwiędłe łodygi i kwiaty, ponieważ roślina ta jest podobna do róży. W sytuacji, gdy chcemy wstawić nasze goździki z ogrodu do wazonu możemy odcinać boczne pędy pojedynczo. Przycinanie goździków ogrodowych jest konieczne, ale i łatwe.

Przycinanie goździków doniczkowych

Jeśli nie wiesz jak przeprowadza się przycinanie goździków doniczkowych to wiedz, że jest to bardzo proste. Wystarczy tylko usunąć przekwitłe kwiaty i uschnięte liście oraz ściąć nadmiernie wyrastające pędy. Dzięki temu będziemy mogli dłużej cieszyć się zdrowym wyglądem rośliny, a dodatkowo będzie ona lepiej rosła. Ludzie bardzo chętnie ozdabiają nimi swoje balkony, tarasy i parapety. Są one bardzo łatwe w uprawie, a przede wszystkim nie wymagają szczególnej pielęgnacji. Dodatkowo kwitną kilka razy w ciągu jednego sezonu, dzięki czemu będą cieszyły nasze oczy kilka miesięcy w roku.

Przycinanie goździków pink kisses

Jeśli chodzi o odmianę pink kisses to jest to goździk wieloletni, doniczkowy, który wyróżnia się dwukolorowymi kwiatami z ciemniejszym środkiem. Jest to bardzo piękna roślina, którą najczęściej zobaczymy na balkonach i tarasach. Co ciekawe, goździki te bardzo długo kwitną, zazwyczaj od wiosny aż do jesieni. Przycinanie goździków pink kisses polega na usuwaniu zwiędłych kwiatów oraz obumarłych liści.

  Pleśń na ziemi w doniczce z kwiatami - skąd się wzięła, jak ją usunąć?

Goździki po przekwitnięciu – jak je przyciąć?

Jak przyciąć goździki po przekwitnięciu? Przede wszystkim należy usunąć wszystkie zwiędłe kwiaty oraz łodygi tej rośliny. Ponieważ goździki kwitną kilkakrotnie w ciągu jednego sezonu, nie musimy martwić się, że żywotność tej rośliny w tym momencie się kończy. Jeśli chcemy tworzyć nowe rozgałęzienia to warto jest przyciąć łodygę nad pąkiem liścia, a jeśli usuniemy z niego liście i kwiaty to będziemy mogli ponownie cieszyć się zdrowym wyglądem rośliny. W przypadku, gdy mamy do czynienia z odmianą jednoroczną lub dwuletnią to w celu uzyskania nasion możemy pozostawić sobie uschnięte kwiatostany. Dzięki nasionom będziemy mogli wysiać goździki w przyszłym sezonie. Bardzo ważne jest, by do cięcia używać ostrych nożyc lub czystego sekatora.

Podsumowanie

Odmian goździków istnieje około 300 gatunków. Na rynku znajdziemy te stojące, leżące, a nawet wiszące. Różnią się one od siebie nie tylko wielkością, gamą kolorystyczną, ale również pokrojem kwiatów. Najciekawsze gatunki najczęściej przybierają barwy biało różowe, dwa odcienie jednego koloru czy biało czerwone. W Polsce najpopularniejszy goździkiem jest: chiński, brodaty, ogrodowy, pierzasty i kropkowany. Jest to roślina którą możemy cieszyć się zarówno w domu, na tarasie, w ogrodzie jak i na balkonie. Nie jest ona trudna w uprawie, łatwo się ją pielęgnuje i rozmnaża.