Jeśli kochamy kwiaty i są one częścią wystroju naszych wnętrz, robimy wszystko, by były zielone, zdrowe i pięknie kwitły. Co zrobić, jeśli zainfekowała je jakaś choroba, gdy na ziemi pojawiła się pleśń? Używanie chemicznych środków może zniszczyć nasze rośliny, zwłaszcza jeśli używamy ich w nieodpowiedni sposób. Na szczęście istnieje wiele domowych sposobów, które im nie zagrażają.
Ziemia w doniczce pleśnieje – co to znaczy?
Pleśń to nic innego jak choroba grzybowa pojawiająca się na ziemi w doniczce. Przypomina ona strzępki waty koloru białego. Niestety bardzo szybko się rozwija i wnika w głębie ziemi. Jej powstawaniu i rozwojowi sprzyja wilgoć, zastane powietrze, niska temperatura i za mała ilość światła.
Pleśń w doniczce nie tylko wygląda nieestetycznie, ale dodatkowo wnika w korzenie rośliny, przez co niema ona możliwości odparowania, utrudnia pobieranie wody i składników odżywczych.
Czy pleśń w doniczce jest szkodliwa dla kwiatów?
Pleśń na ziemi w doniczce jest bardzo szkodliwa dla roślin. Nie tylko wygląda nie atrakcyjnie, ale również wnika w korzenie rośliny. Niestety wpływa to na utrudnianie pobierania wody i składników odżywczych. Zarodniki, które znajdują się na powierzchni ziemi rozsiewają się i są niebezpieczne dla ludzi, zwłaszcza dla alergików.
Pleśń w doniczce – zwalczanie
Pleśń w doniczce należy zwalczyć za pomocą preparatów, jednak powinno się je stosować w ostateczności. Konieczne jest pamiętanie, by ograniczyć podlewanie ziemi, zwłaszcza jeśli ziemia jest jeszcze wilgotna. Kwiatów nie powinno sadzić się także w doniczkach bez otworów, ponieważ woda powinna mieć możliwość spłynąć. Doniczki, w której występuje pleśń na ziemi powinny mieć stały dostęp do światła i powietrza. Bardzo ważny jest także wybór odpowiedniej ziemi do sadzenia roślin.
Pleśń na ziemi w doniczce – domowe sposoby
Istnieje wiele domowych sposobów dzięki którym pleśń w doniczce zniknie raz na zawsze. Możemy wykorzystać w tym celu:
- Cynamonu – należy opruszyć nim ziemię, ma on właściwości grzybobójcze.
- Czosnek – jest to naturalny antybiotyk, ząbki czosnku należy pokroić i wcisnąć w ziemię. Dobrym sposobem jest wykonanie roztworu z wody i czosnku i podlewanie nim zakażonych kwiatów.
- Soda – mieszamy pół litra wody, łyżki mydła w płynie i połowy łyżeczki sody. Wszystkie składniki dokładnie mieszamy i przelewamy do spryskiwacza. Podlewamy kwiaty miksturą co 10 – 12 dni.
- Pokrzywa, cebula, aksamitka – należy wykonać z niej wywar, którym podlewamy chore rośliny raz w tygodniu
- Drożdże – działają one ochronnie i zawierają witaminy oraz minerały, które odpowiadają za wzrost roślin. Możemy wykonać z drożdży domowy nawóz, rozpuszczając ich 5 dkg i 5 litrów wody. Podlewamy nim kwiaty.
- Woda utleniona – mieszamy 1 łyżeczkę wody utlenionej z 10 łyżeczkami wody i spryskiwać preparatem roślinę, aż do zniknięcia pleśni
- Fusy z kawy – wykładamy nimi ziemię w doniczce. Maja one na celu zapobieganiu rozmnażania pleśni i odżywieniu kwiatów.
Cynamon na pleśń w doniczce
Spleśniała ziemia w doniczce nie będzie dla nas utrapieniem, jeśli wykorzystamy cynamon. Ma on właściwości grzybobójcze i bakteriobójcze. Bardzo skutecznie usunie on spleśniałą ziemię w doniczce i uratujemy roślinę wraz z korzeniami. Należy oprószyć nim ziemię z wierzchu lub w połączeniu z wodą, podlewać nim kwiaty co 10 – 12 dni.
Czosnek na pleśń w doniczce
Czosnek jest naturalnym antybiotykiem nie tylko dla ludzi, ale również dla roślin. Można wykorzystać go na dwa sposoby:
- Pokroić ząbki czosnku i wetknąć je w ziemię
- Zgnieść ząbki czosnku i wrzucić do litra wody. Po odstawieniu mikstury na cała noc, możemy podlewać nią zakażone roślin. Dzięki czosnkowi będziemy mogli pozbyć się pleśni w ciągu dwóch tygodni.
Pleśń w doniczce – jak jej zapobiegać?
Niestety często zdarza się, że mimo, że pozbędziemy się pleśni z naszych doniczek – problem nawraca. Ważne jest, by eliminować przyczyny jej powstawania. Konieczne jest zapewnienie im odpływu wody podczas podlewania, odpowiedniej cyrkulacji powietrza oraz dużo światła słonecznego.
Należy wiedzieć, że nie każdy biały nalot na ziemi w doniczce od razu oznacza pleśń, może być to osad wapienny. Niestety jest on równie niebezpieczny dla kwiatów. Aby do tego nie doszło należy podlewać kwiaty z konewki, tylko wodą miękką i przefiltrowaną.
Gdy roślina została zaatakowana przez pleśń możemy także usunąć trochę ziemi i zastąpić ją nową, świeżą. Najlepiej zrobić to wiosną, a jeśli jest taka potrzeba wypłukać korzenie pod zimną, bieżącą wodą.
Okazuje się, że kwiaty, w których zauważymy pleśń na ziemi można uratować. Niema konieczności ich wyrzucania, wystarczy zastosować kilka skutecznych, domowych metod, które są całkowicie bezpieczne dla roślin i ludzi. Oczywiście na rynku znajdziemy wiele profesjonalnych preparatów do walki z tego typu problemem, jednak należy pamiętać, że są one chemiczne i możemy nimi uszkodzić nasze rośliny i ich korzenie bezpowrotnie.
Fanatyczka sprzątania i organizacji pracy, tutaj dowiecie się wszystkiego o sensownym planowaniu i efektywnym zajmowaniu się domem.