dzialka

Jak i gdzie szukać wody na działce?

Wiele osób decyduje się na budowę studni na swojej działce, ponieważ jest to bardzo dobra inwestycja, dzięki której nie tylko obniżymy rachunki za wodę, ale również będziemy mieć stały dostęp do niej. Można oczywiście wybudować własne ujęcie wody, zwłaszcza w sytuacji, gdy jesteśmy podłączenie do lokalnego wodociągu. Należy jednak wiedzieć, gdzie jest ujęcie wody i zlokalizować studnię. Jak to zrobić?

Jak sprawdzić, czy jest woda na działce?

Przede wszystkim należy pamiętać, że obecnie nie buduje się już studni kopanych. Popularniejsze są studnie głębinowe lub wiercone, a także te rurowe. Do przydomowej studni możemy dobrać wolne rodzaje pompy, najczęściej wybiera się te samozasysające lub zanurzone.

Oczywiste jest, że własne ujęcie wody na naszej działce jest to dla nas duża oszczędność, ponieważ nie jesteśmy uzależnieni od lokalnego dostawcy. Dzięki temu możemy podlewać swój ogród, a dodatkowo po jej oczyszczeniu mogą spełniać one funkcję użytkową. Budowa własnej studni jest bardzo dobrym rozwiązaniem i dodatkową atrakcją podwórkową. Zanim jednak przystąpimy do budowy, musimy zorientować się czy na naszej działce jest dostęp do wody gruntowej. W tym celu możemy wykorzystać mapę hydrogeologiczną terenu, która poinformuje nas nie tylko o tym, czy na naszym terenie znajduje się przepływ wód gruntowych, ale również na jakim poziomie się one znajdują. Jest to bardzo ważne, ponieważ jeśli znajduje się ona zbyt głęboko to budowanie studni może być dla nas nieopłacalne.

Szukanie wody gruntowej może być trochę skomplikowane, dlatego warto jest zwrócić uwagę na zabudowania naszych sąsiadów, jeśli ich domy stoją na podwyższeniu, a dodatkowo nie mają piwnicy to oznacza to, że w naszym regionie poziom wód gruntowych jest wysoki. Jeśli uważamy, że w konkretnym miejscu jest woda to możemy wykonać tak zwaną odkrywkę glebową. W tym celu wykopuje się mały dołek na głębokość pół metra, jeśli pojawi się w nim woda to oznacza, że jest to odpowiednie miejsce pod budowę studni, ponieważ wody gruntowe są na wysokim poziomie.

  Jak skutecznie zwalczyć mszyce? 15 sprawdzonych sposobów

Jak znaleźć wody na działce?

Jeśli szukanie wody na własną rękę jest dla nas sporym utrudnieniem, możemy wynająć firmę studniarską, która na pewno odnajdzie wody gruntowe i będzie wiedziała, w którym miejscu postawić studnię. Firmy takie specjalizują się w badaniach geotechnicznych na danym terenie. Kilkanaście lat temu z pomocą przychodził nam tak zwany różdżkarz, który za pomocą różdżki badał przepływ wody i szukał odpowiedniego miejsca na studnię. Była to dość skuteczna metoda, jednak przez linie wysokiego napięcia mogą oni otrzymywać błędne wyniki.

Szukanie wody – domowe sposoby

Od zawsze korzystało się z tak zwanej różdżki, nasi praprzodkowie wykorzystywali ten sposób na poszukiwanie ujęć wody gruntowej i był on całkiem skuteczny. Niestety obecnie różdżka daje niemiarodajne wyniki, ponieważ wykrywa również zakłócenia radiestezyjne, które występują w ziemi na styku struktur. Warto jest więc wszystkie wyniki konsultować z mapą geologiczną. Jak sprawdzić na jakiej głębokości jest woda na działce? Szukanie wody na działce można przeprowadzić używając sondowania elektrooporowego, próbne odwierty czy metodę potencjałową. Warto jest również wspomóc się informacjami z mapy geologicznej, dzięki której będziemy mogli ustalić potencjalne miejsce występowania wody.

  • Metoda elektrooporowa– zwana również geofizyczną polega na elektrycznym sondowaniu warstw ziemi. Jest ona stosowana przy poszukiwaniu dużych i małych ujęć wody, a badania takie trwają zazwyczaj do 2 godzin
  • Metoda potencjałowa– polega na szukaniu wody poprzez badanie naturalnych różnic potencjałów w gruncie. Wykorzystywana jest najczęściej przy zboczach górskich, jednak próbne wiercenia są drogą inwestycją, dlatego warto jest wykonać je dopiero wtedy, gdy mamy prawie całkowitą pewność, że w danym miejscu znajduje się źródło wody.

Ile kosztuje szukanie wody na działce?

Własna woda na działce jest marzeniem każdego właściciela, jednak szukanie wody gruntowej nie jest wcale proste. Jeśli chcemy mieć studnię to musimy mieć pewność, że na naszej działce znajduje się woda gruntowa. Jeśli chodzi o koszt usługi, która polega na poszukiwaniu podziemnych źródeł wody to zależna jest ona od metody, którą zastosujemy. Najtańsze jest oczywiście wynajęcie różdżka, jednak warto wiedzieć, że jedynie w 50 procentach otrzymuje się trafne wyniki.

  Rzeżucha - kiedy i jak sadzić rzeżuchę? Praktyczny poradnik

Droższą metodą jest ta, która opiera się na fizycznych zjawiskach, czyli metoda elektrooporowa i potencjałowa. Mimo wszystko otrzymuje się około 90% trafnych wskazań. Jeśli chodzi o metodę najdroższą, ale zarazem najdokładniejszą to jest ta metoda odwiertu. Dzięki tej technice możemy określić nie tylko to, czy naszej działce znajduje się woda, ale również na jakiej głębokości występuje. Niestety fachowcy za odwierty liczą sobie około 300 zł za metr bieżący.

Wiele osób decyduje się na poszukiwanie wody na działce na własną rękę. Nie są to również małe koszty, warto jest więc wynająć profesjonalną firmę, specjalizującą się w poszukiwaniu wód gruntowych.