sucha hortensja

Jak zasuszyć hortensję, aby zachować jej kolor i aromat?

Hortensja jest krzewem, który osiąga do 1,5 m wysokości. Krzew ten posiada duże kwiatostany, które pojawiają się latem i trzymają się aż do jesieni. Hortensje są kwiatami które prezentują się pięknie, zarówno żywe jak i suszone. Aby suszone hortensje zachowały swój kształt i kolor należy wiedzieć w jaki sposób je suszyć. Kiedy ścinać hortensje? Kiedy je suszyć? Przedstawiamy kilka najważniejszych informacji dotyczących suszenia tych okazałych kwiatów.

Jak zasuszyć hortensje? Krok po kroku

Hortensja ogrodowa posiada piękne kwiaty w kolorach różu, bieli i niebieskim. Są one duże, kuliste i gęste. Na ich kolor wpływa kwasowość ziemi, może więc zdarzyć się, że na przykład zamiast różowe będą one czerwone.

Suszone kwiaty hortensji będą cieszyły nasze oczy i ozdabiały dom przez okres zimowy, jeśli wykonamy tą czynność w odpowiedni sposób. Przedstawiamy kilka skutecznych metod i porad dotyczących tego w jaki sposób należy przeprowadzić suszenie kwiatów hortensji.

1. Suszenie hortensji od dołu

Suszenie ziół i kwiatów dotyczy wielu roślin, nie tylko hortensji. Podczas wielu z nich stosuje się właśnie metodę suszenia kwiatem do dołu. Należy w tym celu powiesić kwiaty główką do dołu, w ciemnym i suchym miejscu. Wiele osób wybiera do tego suszarnię lub strych. Bardzo ważne jest dopilnowanie również tego, by kwiaty miały swobodny dostęp do przepływanego powietrza. Suszenie hortensji ogrodowej, która charakteryzuje się dużymi kwiatami osiągającymi średnicę nawet 30 cm trwa zazwyczaj około 3 tygodni.

2. Suszenie hortensji w wazonie

Metoda ta polega na włożeniu ściętych hortensji do wazonu. Łodygi powinny zostać do połowy zanurzone w wodzie, dzięki temu kwiaty nie stracą swojego koloru. Nie uzupełniamy wazonu wodą, a wazon stawiamy w suchym i przewiewnym miejscu. Zazwyczaj suszenie tą metoda trwa od dwóch do trzech tygodni.

  Cięcie krzewuszki - jak i kiedy wykonać przycinanie?

3. Suszenie hortensji w piasku

Może być to zaskakująca metoda na suszenie hortensji bukietowej. Jednak to właśnie piasek sprawia, że kwiatostan zachowa swoją naturalną barwę i kształt. Bardzo ważne jest jednak, by piasek wcześniej prażyć w piekarniku około 4 godzin, a następnie przesypać go do pudełka. Kwiaty umieszcza się w nim pionowo i zasypuje w całości piaskiem, który pochłania wilgoć. Metoda ta pozwala na zasuszenie hortensji w około 3 tygodnie.

4. Suszenie hortensji na krzewach

Jest to najrzadziej wykorzystywana metoda na suszone hortensje. Najzwyczajniej się ich nie ścina tylko czeka aż same uschną na krzaku. Jednak nie jest to skuteczna metoda, jeśli chcemy, by kwiatostany nie straciły koloru i zachowały swój kształt. Bardzo często zdarza się, że przymrozki niszczą je bezpowrotnie i brązowieje.

Kiedy ścinać hortensje do suszenia?

Jeśli chcemy cieszyć się żywym kolorem i pełnym kwiatostanem, musimy ściąć je podczas ich pełnego kwitnienia, gdy są jeszcze młode. Najlepiej wykonać cięcie w miesiącu lipcu, gdy krzew jest najbardziej okazały. Bardzo ważne jest, by podczas ścinania dzień był słoneczny i nie padał deszcz, ponieważ kwiaty będą wtedy mokre i nasiąknięte wodą, a grozi to ich zgniciem. Kwiatostany należy ściąć na wysokości około 40 cm i pozbyć się wszystkich liści.

Do czego wykorzystać suszoną hortensję?

Najczęściej suszone hortensje wykorzystuje się w celach dekoracyjnych tworząc z nich ciekawe kompozycję. Często łączy się je z ozdobnymi trawami i kwiatami zbieranymi na polach. Są to kwiaty, które świetnie odnajdą się w każdego rodzaju wnętrzu, zarówno w eleganckim, boho jak i skandynawskim. Można mieszać ze sobą kolory w dowolny sposób, z wszelakimi roślinami polnymi, które również powinny być uszuszone.

Suszenie hortensji bukietowych nie różni się od suszenia innych kwiatów. Można łączyć je ze sobą dowolnie, aby móc cieszyć się okazałymi kwiatostanami i żywym ich kolorem, należy wykorzystać skuteczną metodę suszenia. Podczas suszenia hortensji najpopularniejsze jest suszenie kwiatem do dołu, w piasku czy w wazonie. Konieczne jest zapewnienie im odpowiednich warunków, jakimi jest zaciemnione miejsce i przepływ powietrza.