rozowy oleander

Jak i kiedy przycinać oleandry? Wskazówki, które musisz znać!

Oleander jest kwiatem, który często zobaczymy na polskich tarasach i balkonach, a zarazem w ogrodach. Aby móc cieszyć się jej pięknym kwiatem podczas kwitnienia, konieczne jest odpowiednie zadbanie o niego oraz przeprowadzanie poszczególnych zabiegów pielęgnacyjnych. 

Kiedy przycinać oleandry?

Oleander to roślina, ciepłolubna. Uwielbia nie tylko promienie słoneczne, ale również ciepło i ładną pogodę. Jeśli odpowiednio o niego zadbamy, dorasta ona do 4 metrów wysokości w warunkach klimatu w Polsce. Niestety jest ona nieodporna na przymrozki, poprzez co może rosnąć w doniczkach lub skrzynkach.

Istnieje kilka najpopularniejszych odmian oleandra, jednak wszystkie posiadają piękne kwiaty, są to między innymi:

  • Emile Sahut – kwiaty czerwone
  • Lutem Plenum – kwiaty jasnożółte
  • Italia – kwiaty czerwone
  • Madame Allen – kwiaty różowe
  • Todra – kwiaty różowe
  • Mont Blanc – kwiaty białe
  • Harriet Newding — białe kwiaty z odcieniem różu
  • Hardy Pink — kwiaty różowe
  • Grandiflora – kwiaty ciemnoróżowe

Kiedy przycinać oleander? Cięcie oleandra należy przeprowadzić w okresie późnego lata lub wczesnej jesieni. Niektórzy ogrodnicy decydują się na przycinanie tej rośliny wiosną, jednak najprawdopodobniej nie będzie ona kwitła w sezonie. Ścinamy nie tylko gałązki, ale również pąki kwiatowe.

W okresie wiosennym należy także przeprowadzić ciecia formujące, polegające na usunięciu suchych i chorych pędów.

oleandry

Jak przycinać oleandry?

To, kiedy i jak przycinać oleander jest bardzo ważne, ponieważ ma bardzo duży wpływ na to, czy będzie on kwitł. Pędy należy ciąć prostopadle, na zewnątrz korony, nad pąkami. Zazwyczaj ścina się 1/3 wysokości, jednak, jeśli roślina jest zbyt duża, możemy przyciąć ją znacznie więcej. Przede wszystkim konieczne jest, usuniecie, nie tylko suchych i chorych, ale także obumarłych pędów. Natomiast podczas kwitnięcia rośliny, konieczne jest usuwanie przekwitłych kwiatów.

  Przycinanie róż - jak i kiedy to robić? Praktyczny poradnik

Cięcie odmładzające oleandrów

Przycinanie oleandrów to także cięcie formujące, które wykonuje się średnio co 4 lata. Za pomocą ostrego i czystego sekatora należy usunąć stare pędy, które nie posiadają liście. Oleander cięcie odmładzające polega na wycinaniu pędów, które rozrosły się zbyt szybko i gdy są zbyt długie.

Cięcie formujące oleandra

Przycinanie oleandrów, przede wszystkim tych młodych polega na usuwaniu ich wierzchołków. Dzięki temu zabiegowi będzie mógł on rozgałęzić się na tyle, by formowanie korony było możliwe. Formowanie tych roślin może niestety opóźnić kwitnienie, mimo to na pewno będzie ono na pewno bardzo obfite. Wykonuje się je co dwa, trzy lata. Wierzchołki należy obcinać ostrą żyletką, aby nie porazić kwiatów chorobami wirusowymi czy grzybowymi.

kwitnacy oleander

Narzędzia do cięcia oleandrów – czego używać?

Przycinanie oleandra należy przeprowadzić ostrymi i czystymi narzędziami. Do cięcia grubych i starych pędów należy użyć sekatora. Jeśli chodzi o młode gałązki czy wierzchołki, należy użyć żyletki lub ostrych nożyczek. Należy mieć na uwadze, że oleandry są roślinami trującymi, dlatego też podczas przycinania warto, jest używać nożyczek do ziół oraz nakładać rękawice ochronne, ponieważ sok z tej rośliny często powoduje podrażnienia skóry rąk i zatrucia. Należy zachować szczególną ostrożność, by nie dotykać okolic ust i oczu.

Oleandry w Polsce uprawia się w donicach lub skrzynkach. Odpowiednimi warunkami pogodowymi są temperatury, które nie spadają poniżej 10 stopni. Aby dobrze kwitły, należy wystawiać je na zewnątrz, stawiając w nasłonecznionym miejscu.

W naturalnych warunkach rośliny te dorastają do około 4 metrów wysokości, jednak podczas uprawy w donicach sięga maksymalnie do 1,5 metra, w oranżeriach osiąga do 2 metrów. Istnieje ich wiele odmian, które znajdziemy w sklepach ogrodniczych, w kolorach: bieli, różu, czerwieni oraz żółci. Zależnie od odmiany bardzo silnie pachną, a zapach jest bardziej intensywny w słoneczne dni. Nie należy jednak zapominać, że jest to roślina trująca i należy chronić przed kontaktem z nią dzieci.