przyciete piwonie

Kiedy i jak przycinać piwonię? Jesienią czy zimą?

Piwonię są pięknymi kwiatami, bardzo łatwymi w uprawie. Dlatego też tak często znajdziemy je w przydomowych ogrodach. Roślina ta jest bardzo bogata w kwiaty, należy jednak pamiętać o dbaniu o nią, podlewaniu i przycinaniu.

Kwiaty piwonii – jakie rodzaje wyróżniamy?

Najczęstszą odmianą hodowaną w Polsce jest piwonia chińska lub rożne jej odmiany. Cały krzew jest piękny ze względu na swoją gęstość i obfitość w kwiaty. Jeśli chcielibyśmy wyróżnić najpiękniejsze i najczęściej wybierane rodzaje to będą to:

  • Piwonia lekarska
  • Piwonia Młokosiewicza
  • Piwonia Wittmanna
  • Piwonia chińska
  • Piwonia delikatna
  • Piwonia polska – Krystyna, Ewelina, Jadwiga, Barbara, Hania, Władysława
  • Piwonia zagraniczna – Kansas

Czy i jak przycinać piwonię na jesień?

Piwonię należy przycinać jesienią, w momencie, gdy są one już przekwitnięte. Dzięki temu będzie miała ona możliwość, aby odrosnąć i odnowić pędy. Niestety należy pamiętać, że przycinanie piwonii jesienią może również osłabić roślinę, która może być w okresie zimowym podatniejsza na przymrozki. Jeśli już zdecydujemy się na taki zabieg w okresie jesiennym to najlepiej zrobić to do połowy września.

Zanim przystąpimy do obcinania piwonii należy pamiętać o zdezynfekowaniu narzędzi, których będziemy używać. Jest to bardzo ważne, ponieważ przez brudny sprzęt możemy nanieść na roślinę choroby grzybiczne lub inne szkodniki. Samo cięcie powinno być bardzo szybkie i wykonane za pierwszym razem, dzięki temu roślina będzie miała możliwość szybkiego zagojenia. Nie ma również konieczności smarowania obciętych pędów specjalną maścią ogrodniczą. Cięcie powinno zostać wykonane na 1/3 długości pędów. W tym momencie powinniśmy również pamiętać o usunięciu uszkodzonych pędów, przekwitłych kwiatów liści, które jeszcze nie opadły.

  Jakie narzędzia przydadzą Ci się na jesień?

kobieta przycina piwonie

Czy i jak przycinać piwonie na zimę?

Należy pamiętać, że obcinanie piwonii nie powinno odbywać się w okresie zimowym, ponieważ krzew najprawdopodobniej straci całą odporność i zacznie chorować, co skutkuje jej zamieraniem. Jedynym zabiegiem, który możemy wykonać są: usunięcie zwiędłych kwiatostanów oraz martwych liści. Absolutnie zakazane jest obcinanie piwonii.

Kiedy obcinać piwonie po przekwitnięciu?

Niektórzy obcinają piwonie w okresie jesiennym, tak aby roślina miała możliwość odbicia na wiosnę. Dzięki temu zabiegowi najprawdopodobniej odnowi się ona i odrośnie gęściejsza. Niestety istnieje również możliwość, że w momencie, gdy przycinamy ją po przekwitnięciu to pędy będą bardziej wrażliwsze na mróz. Dlatego też, jeśli chcemy wykonać to w okresie jesiennym to konieczne jest zrobienie tego najpóźniej do połowy września. Inni zaś pozostawiają piwonię na okres zimowy i wszystkie zabiegi pielęgnacyjne wykonują wiosną przed okresem wegetacyjnym. W takiej sytuacji będziemy pewni, że nie będzie ona narażona na przymrozki oraz że samoistnie zgubi liście i kwiaty. Jeśli natomiast chcemy koniecznie wykonać jakiś zabieg w okresie przed zimą to najlepiej będzie, gdy po prostu usuniemy stare i zaschnięte kwiaty oraz liście. Należy unikać cięcia piwonii w sezonie, ponieważ najprawdopodobniej zacznie ona chorować i osłabnie.

Piwonie – kiedy obcinać liście?

Zabieg cięcia liści można wykonać w dwóch różnych terminach:

  • Jesienią – najlepiej zrobić to po przekwitnięciu, gdy roślina będzie wchodziła w stan wegetacyjny
  • Wiosną – należy obciąć martwe liście przed sezonem wegetatywnym

Obie metody są dobre i mają ten sam cel – usunięcie martwych liści.

rozowa piwonia

Uprawa piwonii

Uprawa tych kwiatów jest łatwa, ponieważ nie wymagają one wiele pracy. Wystarczy pamiętać o ich podlewaniu, nawożeniu i przycinaniu.

  • Piwonie należy przycinać wiosną
  • Po przycinaniu należy ją nawozić – najlepiej zrobić to w okresie marzec – wrzesień
  • Idealnie sprawdzą się nawozy do roślin ogrodowych i kwitnących, które kupimy w każdym sklepie ogrodniczym
  • Piwonia powinna być sadzona na podłożu żyznym, a ziemia powinna posiadać neutralne pH
  • Gleba powinna być wilgotna i próchnicza
  • Można wykonać również drenaż krzewu
  • Podczas podlewania należy pamiętać, aby woda nie dostała się na liście, ponieważ będzie powodowała na nich ciemne plamy i pleśń, które ją osłabią
  • Roślinę sadzimy pytko – wyrastający karp powinien znajdować się około 4 cm nad ziemią
  • Nie należy sadzić ich obok innych krzewów
  • Roślina nie lubi cienistych miejsc
  • Dołek należy wzbogacić o kompost
  Jak długo wschodzi trawa? Poznaj etapy wzrostu trawy

Rozmnażanie piwonii

Rozmnażanie piwonii należy wykonywać na przełomie sierpnia i września. Należy wykopać karpę, oczyścić ją dobrze z ziemi, następnie podzielić ją na części, które będą miały po 2- 3 pąki. Pamiętaj, by narzędzie było czyste i ostre. Niektórzy decydują się także na posadzenie piwonii za pomocą nasion, choć nie jest to łatwe. Niestety sadzone tą metodą zaczynają kwitnąć dopiero po około 5 latach, więc należy uzbroić się w dużo cierpliwości. Dodatkowo konieczne jest, aby pamiętać, by nasiona przechowywać w wilgotnym piasku w temperaturze 1-5 stopni i sadzić je najpierw w rozsadniku. Niektórzy decydują się na sadzenie od razu w ziemi po zbiorach, jednak często zdarza się, że roślina nie wyrasta.