dom z podjazdem

Podjazd z kruszywa – jak go zrobić? Krok po kroku

Podjazd wykonany z kruszywa jest to bardzo łatwy i szybki sposób na uatrakcyjnienie naszego podwórka. Najważniejsze jest to, że pasuje on do każdego otoczenia, podkreślając przy tym barwę roślin, odcinając ścieżki od trawników, od rabatek oraz jest stosunkowo niedrogi. Do wyboru mamy również kilka rodzajów i kolorów kruszywa, dlatego na pewno nasz ogród będzie wyglądał efektownie.

Podjazd z kruszywa – dlaczego warto go zrobić?

Kruszywo jest elementem, który nie tylko wygląda estetycznie, ale również pasuje do każdej stylizacji ogrodu. Materiał ten zauważymy nie tylko przy wiejskiej chacie, ale również przy nowoczesnej willi. Aby podjazd z kruszywa wyglądał estetycznie, należy o niego odpowiednio dbać. Jak to zrobić? Przede wszystkim konieczne jest regularne usuwanie z niego roślin oraz uzupełnianie ubytków w miejscach kolein. Czym można wysypać podjazd, by spełniał on swoje zadanie?

Jakie kruszywo wysypać na podjazd?

Przede wszystkim tworząc podjazd z kruszywa, należy mieć na uwadze to, by odpowiednio się on zagęszczał i spoinował. Oznacza to, że struktura żwiru powinna być podobnej wielkości, nieregularna oraz posiadać ostre krawędzie. Wybierając tego rodzaju kruszywo będziemy mieć pewność, że podjazd będzie trwały, nie będzie rozsypywał się na boki oraz się szybko nie zniszczy. Aby wykonać podjazd z kruszywa, możemy zdecydować się na prawie każdy rodzaj żwiru oprócz tego, który jest zaokrąglony, jak na przykład rzeczny.

Wiele osób tworząc swoje podjazdy stosuje również wapienie, dolomity oraz wapienie płytkomorskie o marglach. Podstawową wadą takich podjazdów jest to, że szybko pojawiają się na nich rośliny, które należy regularnie usuwać. Najbardziej popularnym żwirem na wykonanie podjazdu jest ten o frakcji około 36 mm, wybiera się również kruszywo kamienne o uziarnieniu do 5 mm, kliniec o frakcji do 31 mm, gres o frakcji 2– 8,8– 16,16– 22 mm, a także kruszywo granitowe czy bazaltowe.

  Projekty domów z garażem od MURATORA

Podjazd z kruszywa – jak go zrobić? Praktyczny poradnik

Aby wykonać podjazd z kruszywa, który będzie nie tylko estetyczny, ale również będzie spełniał swoje zadania należy zapoznać się z kilkoma podstawowymi krokami.

  1. Wykopujemy koryto o głębokości około 40 cm. Ważne jest, by wykop posiadał spadki poprzeczne, które ograniczą możliwość powstawania kolein. Kolejnym krokiem jest oczyszczanie koryta z roślin i korzeni oraz wyrównanie i zagęszczanie dna.
  2. Drugim krokiem jest ogrodzenie ścieżki bloczkami z betonu lub palisadami. Niezależnie od tego jaki rodzaj krawężnika wybraliśmy musimy koniecznie wzmocnić go warstwą betonu w podłożu. Do kolejnego kroku przystępujemy dopiero, gdy beton przeschnie.
  3. Warto jest wyłożyć całe koryto geowłókniną, tak by rośliny nie dostały się do kamiennego podłoża. Dodatkowo zapobiega ona mieszaniu się warstw kruszywa z gruntem co wpływa na lepszą jakość podłoża i jego stabilność.
  4. Gdy wykonaliśmy już wszystkie wcześniejsze prace, możemy przystąpić do wysypywania kruszywa. Aby cały podjazd był bardziej stabilny, należy wysypać co najmniej 3 warstwy o zróżnicowanym uziarnieniu. Pierwsza warstwa układana na samym dnie powinna mieć najgrubsze uziarnienie. Ile powinna wynosić warstwa materiału? Najlepiej będzie, jeśli będzie ona miała około 20 cm grubości. Po położeniu każdej z warstw należy ubić ją zagęszczarką. należy pamiętać, że podjazd będzie wymagał uzupełnienia kruszywa i podsypywania go oraz usuwania roślinności.

podjazd do domu

Rodzaje kruszywa na podjazd

Jeśli nie wiesz jakie kruszywo na podjazd będzie odpowiednie to wiedz, że tak naprawdę nadaje się w tym celu każdy jego rodzaj. Jeśli chodzi o cenę to przede wszystkim zależna jest ona nie tylko od zapotrzebowania ilościowego, ale również od rodzaju kruszywa, które zamówimy. Zazwyczaj kupuje się je na tony, a w cenę wliczone jest również transport.

Podjazd z klińca

Podjazd z klińca jest bardzo estetyczny, ale również ekonomiczny. Jest on nie tylko łatwy w wykonaniu, tani, ale również daje nam ekologiczne oraz naturalny efekt. Często wykonuje się z niego nie tylko podjazdy, ale również ścieżki i place zabaw dla dzieci. Struktura jest nieregularna, a krawędzie są ostre. Posiada on wiele dodatkowych zalet, jak na przykład stabilność podjazdu, niska cena. Zależnie od tego jaki rodzaj wybierzemy, dolomitowy czy granitowy musimy liczyć się z różnicą w cenie. Zazwyczaj wynosi to około 100 zł za tonę. Do wyboru mamy również kliniec porfiriowy, który jest tańszy i kosztuje około 60 zł za tonę.

  Ile kosztuje dom szkieletowy? Poznaj kosz projektu i budowy pod klucz

Podjazd z grysu

Grys granitowy jest bardzo często wykorzystywany do przykrywania ziemi wokół roślin. Jeśli chcemy wykorzystać go do wykonania podjazdu to należy wziąć pod uwagę to, że przy większych autach na dłuższą metę może być niefunkcjonalny. Dzieje się tak dlatego, że chodzenie po nim przypomina chodzenie po piasku. Jeśli chodzi o jego cenę to zależy ona od tego jaki rodzaj grysu wybieramy. Na przykład grys granitowy kosztuje od 90 do 190 zł za tonę, grys dolomitowy jest bardzo drogi, ponieważ jego cena może dojść nawet do 300 zł za tonę. Grys serpentynitowy jest najdroższy, a jego cena waha się od 240 do 300 zł. Grys bazaltowy to cena od 190 zł do 270 zł za tonę, najtańszym z grysów jest ten porfirowy, który kosztuje od 70 zł do 160 zł za tonę.

Żwir na podjazd

Jest to materiał nie tylko tani, ale również wtapia się w ogrodową przestrzeń i podkreśla urodę roślin. Dodatkowo buduje się go bardzo szybko i prosto. Jest to nawierzchnia uniwersalna, która sprawdzi się zarówno na wsi jak i w dużych miastach. Należy mieć na uwadze, że na podjazd żwirowy najczęściej stosuje się takie kruszywa jak bazaltowe, granitowe, wapienne czy sjenitowe. Jeśli chodzi o jego cenę to zazwyczaj wynosi ona około 80 zł za tonę.

Podjazd tłucznia

Taki materiał jak tłuczeń na podjazd jest bardzo dobrym rozwiązaniem i najczęściej stosowanym w dolnej warstwie podjazdu. Świetnie sprawdzi się w tym celu tłuczeń porfirowy, który kosztuje około 80 zł za tonę. Tymi droższymi, a zarówno lepszymi gatunkami tłucznia są na przykład te granitowe, które można wysypać na wierzchu całej warstwy na podjeździe. Cena takiego tłucznia waha się od 120 do 150 zł za tonę.

  Jak dobrać pompę ciepła? Wyjaśniamy, na co zwrócić uwagę przy zakupie urządzenia

Podjazd z kamienia

Jeśli chodzi o podjazd z kamienia to nadają się na niego takie kamienie jak: bazalt, granit, kwarcyt lub sjenit. Wszystkie te kamienie oznaczają się twardością, a co najważniejsze odpornością na ścieranie i ściskanie. Są to elementy bardzo odporne i wytrzymałe na działanie warunków atmosferycznych. Niektórzy wykorzystują także piaskowiec, jednak należy wiedzieć, że nie jest on tak odporny na obciążenia, cechuje go wysoka nasiąkliwość i może popękać podczas zimy. Jeśli chodzi o cenę zależna jest ona od rodzaju, na przykład kruszywo kamienne dolomitowe jest tańsze, ponieważ możemy zakupić je już za 75 zł za tonę, natomiast w przypadku kamieni ozdobnych są one już dużo droższe i mogą kosztować nawet około 300 zł za tonę.

Gdy chcemy wykonać podjazd z kruszywa może okazać się, że nie jest to tania inwestycja. Warto jednak mieć na uwadze to, że jest to jedno z tańszych rozwiązań, a dodatkowo wygląda bardzo efektownie. Co ciekawe, jeśli będziemy chcieli zmienić wystrój naszego ogrodu i nasz podjazd z kruszywa nie będzie się dobrze komponował to mamy możliwość jego wymiany. Oprócz kwoty, którą musimy przeznaczyć na kruszywo, należy doliczyć również koszt geowłókniny, która kosztuje około 300 zł za rolkę.