geranium

Jak przycinać geranium? Poradnik przycinania

Geranium, inaczej nazywane anginowcem, anginką lub pelargonią pachnącą, jest nie tylko rośliną ozdobną, ale posiada także właściwości lecznicze. Działa antywirusowo, przeciwzapalnie, wspomaga organizm w przeziębieniu i uśmierza ból. Aby móc cieszyć się jej atrakcyjnym wyglądem i właściwościami zdrowotnymi, należy o nią odpowiednio dbać. Jednym z zabiegów pielęgnacyjnych jest przycinanie geranium. Jak to zrobić? Kiedy jest odpowiedni czas na przycinanie geranium?

Geranium – czy trzeba je przycinać?

Geranium jest zieloną rośliną, która ma mocny, cytrynowy zapach. Roślina ma bardzo wiele przeróżnych właściwości, dlatego też jest tak chętnie hodowana w domach. Posiada on właściwości przeciwbakteryjne, przeciwgrzybiczne, przeciwutleniające, stosowana na przeziębienia i grypę, wspomaga w walce z cukrzycą, stosowana przy nadciśnieniu tętniczym, na bolące stawy, na zapalenie ucha, na poprawę jakości powietrza, a także na komary i w przemyśle kosmetycznych. Aby cieszyć się z tych wszystkich wyżej wymienionych pozytywów należy o nią szczególnie dbać.

Uprawa geranium jest bardzo prosta, dlatego może hodować ją w swoim domu, nawet najmniej doświadczony ogrodnik. Jeśli chodzi o rozmnazanie tej rośliny to wystarczy pobrać sadzonki z liści, wsadzić do wody, aż do momentu pojawienia się korzeni i wsadzić do ziemi. Nie należy również zbyt często podlewać geranium, ponieważ nie lubi on wilgotnego podłoża.

Jeśli chcemy cieszyć się estetycznymi kwiatami to przycinanie geranium jest konieczne. Jeśli zrezygnujemy z takiego zabiegu to roślina będzie rosła do góry, co stworzy bardzo nieestetyczną formę, ponieważ będzie wyglądała jak patyk bez liści. Dodatkowo “szczypanie” rośliny ma na celu:

  • Aktywację bocznych rozgałęzień
  • Tworzenie nowych kwiatostanów
  • Nadanie jej kształtu
  • Sprawienie, że będzie dłużej kwitła
  • Pozyskiwanie sadzonek
  Jak wybrać idealne płotki ogrodowe?

geranium w doniczkach

Kiedy przycinać geranium?

Tak naprawdę to niema odpowiedniego czasu na przycinanie geranium. Ponieważ roślinę tą trzyma się w domu to każda pora będzie odpowiednia. Wielu ogrodników uważa, że najlepiej jest taki zabieg wykonywać wiosną, po zimie lub jesienią. Poleca się sadzenie trzech szczepów w jednej doniczce, by roślina wydawała się gęstsza, tworząc bardziej estetycznych krzaczek.

W przypadku, gdy roślina choruje należy ją od razu ściąć o połowę, niezależnie od pory roku. Jest ona łatwa w uprawie, dlatego bardzo szybko odbije i będzie rosła na nowo.

Przycinanie geranium – jak to robić?

Ciecie geranium można przeprowadzić kilka razy do roku, aby miała ona możliwość wypuszczania nowych liści, dzięki temu będzie dużo gęstsza i wyglądała atrakcyjniej. Jak przycinać geranium? Ciecie takie polega na uszczykiwaniu pędów wierzchołków, więc nie jest to nic skomplikowanego. Można przycinać geranium na każdej wysokości, ponieważ odrasta ona bardzo szybko.

Regularnie należy usuwać uschnięte pędy, liście i połamane części tej rośliny. Bardzo dobrym krokiem będzie usuwanie pędów zagęszczających, które utrudniają dostęp światła do środka rośliny. Wszystkie tak zwane nagie pędy należy ciąć w okolicy dolnego węzła, dzięki temu wyrosną nowe pędy, które zagęszczą roślinę i sprawią, że będzie wyglądała atrakcyjniej.

Wielu hodowców geranium mówi o tym, by cięcie geranium przeprowadzać:

  • Szczypanie – w dowolnym momencie
  • Wioną – by roślina kwitła
  • Jesienią – usuwanie martwych pędów, połamanych i zeschniętych
  • Zima – usuwanie chorych i martwych pędów

geranium w ogrodzie

Co jeszcze warto wiedzieć o przycinaniu geranium?

Jeśli chcemy, by geranium obficie kwitła w okresie letnim, należy usunąć wszystkie pędy, które pojawiły się zimą. Biorąc pod uwagę kształtowanie rośliny nie możemy zapominać o jej cechach genetycznych.

Przycinanie geranium należy wykonywać zawsze czystym sekatorem, by zapobiec przenoszeniu się grzybów i innych patogenów. Cięcie takie wykonujemy zawsze w pobliżu węzła. Zabieg szczypania należy wykonywać czystymi rękami, by nie powstała w miejscu cięcia żadna infekcja. Jeśli chcemy, by po zabiegu przycinania roślina lepiej rosła, możemy nawieść ją nawozem azotowym.