hibiskus

Przycinanie hibiskusa – jak i kiedy to robić? Poradnik cięcia

Hibiskus jest dużą i piękną rośliną o dużych kwiatach, jednak, aby móc się nimi cieszyć należy szczególnie pielęgnować tego krzaczka. W Polsce uprawia się jej dwie odmiany: chińską i syryjską, obie potrzebują nawożenia, podlewania i przycinania. Niemniej jednak takie odmiany jak bagienna czy błotna również zasługują na nasza uwagę. Aby krzew ten rósł zdrowo i zachwycał nas swoim wyglądem musimy poświęcić mu sporo czasu i zapewnić odpowiednie warunki do rozwoju.

Hibiskus – kiedy go przycinać?

Hibiskus, inaczej mówiąc katemia, występuje w około 200 gatunkach. Zazwyczaj jego kwiaty utrzymują się na roślinie dwa dni, jednak kwitnie on bardzo obficie, dzięki czemu roślina w naszym ogrodzie jest stale kolorowa od lipca do października. Ponieważ nie są to rośliny mrozoodporne to do przydomowego ogrodu najczęściej wybiera się takie odmiany jak:

  1. Hibiskus syryjski
  • Lavender Chiffon – fioletowe płatki, czerwony środek
  • Red Heart – różowe płatki, blade u nasady
  • Woodbridgee – różowe kwiaty osiągające nawet 10 cm średnicy
  • Ardens – falbaniaste kwiaty w kolorze fioletoworóżowym i czerwonym środkiem
  1. Hibiskus bagienny
  • Luna Rose – karbowane, malinowe kwiaty z kremowymi pręcikami
  • Tie Die – różowe płatki, ciemniejsze brzegi i jaśniejsze w środku
  • Midnight Marvel – purpurowe płatki
  • Newbiscus Mauvelous – różowe płatki o purpurowym środku

Aby roślina, o której mowa była zdrowa i obfitowała w dużą ilość kwiatów, zachwycając nas swoim wyglądem zdobiąc nasz ogród musimy o nią szczególnie dbać. Konieczne jest zapewnienie jej optymalnych warunków do rozwoju oraz przeprowadzenie zabiegów pielęgnacyjnych, zarówno podlewania, nawożenia jak i przycinania. Cięcie hibiskusa jest bardzo ważnym zabiegiem, dzięki któremu nie tylko odmłodzi i odświeży krzak, ale również pobudzi go do zagęszczenia i wypuszczenia nowych pędów. Należy wiedzieć, kiedy można rozpocząć przycinanie hibiskusa, by nie uszkodzić rośliny i jej nie zaszkodzić.

  Aeracja trawnika - jak, kiedy i czym to robić?

Cięcie hibiskusa należy przeprowadzić w okresie wiosennym, najlepszym miesiącem na tego typu zabieg będzie marzec / kwiecień. W tym okresie należy przeprowadzić także cięcie formujące i prześwietlające.

kwiat hibiskusa

Jak przycinać hibiskusa?

Hibiskus jest rośliną bardzo wysoką, jej kwiaty potrafią osiągać nawet kilkadziesiąt centymetrów i posiadają szeroką gamę kolorystyczną. Najlepszymi warunkami ogrodowymi dla hibiskusa jest miejsce chronione przed wiatrem, ciepłe, słoneczne i lekko zacienione. Nie jest ona mrozoodporna, konieczne jest więc osłanianie jej w okresie zimowym.

Przycinanie hibiskusa jest zabiegiem koniecznym i trzeba go przeprowadzać regularnie w odpowiedni sposób. Oprócz wiedzy, należy zaopatrzyć się w narzędzia. Będą nam potrzebne ręczne sekatory, nożyce elektryczne. Wszystkie z nich powinny być dobrze naostrzone i naoliwione, by nie szarpały i nie raniły gałęzić podczas przycinania. Jest to czynność, którą należy wykonywać bardzo precyzyjnie. Odpowiednim czasem na wykonanie ciecia jest marzec lub kwieciem, dzień suchy, nie deszczowy.

Hibiskus ogrodowy – jak i kiedy przycinać?

W przypadku rośliny hodowanej w przydomowych ogrodach to cięcie hibiskusa jest zabiegiem koniecznym, który należy przeprowadzać regularnie, raz do roku. Pierwszym cięciem tej rośliny jest cięcie formujące, które można przeprowadzić zaraz po posadzeniu. Należy go w tym czasie skrócić o połowę i usunąć wszystkie martwe i zgniłe gałązki. Jeśli chodzi o kolejne cięcia to należy wykonywać taki zabieg raz do roku, ucinając wszystkie chore i zgniłe pędy oraz te występujące w miejscach rozgałęzień.

Hibiskus domowy – jak i kiedy przycinać?

Jeśli hodujemy hibiskusa w domu to cięcia ostre cięcia nie są konieczne. Konieczne jest jednak usuwanie martwych, suchych i zgniłych pędów oraz liści. Wielu posiadaczy hibiskusa w domu mówi o tym, że można usuwać również pędy, które są cienkie czy wiotkie.

Hibiskus domowy po przekwitnięciu – go przycinać?

Każdy ogrodnik chce i robi wszystko, by jego roślina kwitła jak najdłużej. Hibiskus po przekwitnięciu w swoich kwiatach wytwarza torebki z nasionami, absolutnie nie należy do tego dopuścić. Konieczne jest po przekwitnięciu regularne usuwanie tych części roślin. Jeśli usuniemy w odpowiednim czasie wszystkie uschnięte i pożółkłe kwiaty, to roślina najprawdopodobniej wypuści kwiaty z nierozwiniętych pąków.

  Jakie baseny ogrodowe będą idealne dla Twojego podwórka?

rozowy hibiskus

Cięcie hibiskusa na formę pienną?

Hibiskus jest rośliną, która może przybierać również formę pienną, a całość prezentuje się bardzo efektownie. Co zrobić, by nasza roślina przybrała formę pienną? Przede wszystkim należy uzbroić się w dużą dawkę cierpliwości, ponieważ konieczne jest kilkuletnie przycinanie drzewka w taki sposób, by miało tylko jeden główny pęd. W momencie, gdy naszym zdaniem osiągnie ono odpowiednia wysokość, możemy pozwolić drzewku na wypuszczenie nowych, pobocznych pędów. Co roku należy pozostawiać coraz więcej pędów, dzięki temu korona będzie wydawała się coraz gęściejsza, a my osiągniemy oczekiwany kształt.

Kiedy hibiskus wypuszcza liście?

Jeśli twój hibiskus ogrodowy nadal wygląda jakby usychał w środku lata, nie musisz się tym martwić, ponieważ jest to całkowicie normalne, ponieważ jego okres wegetatywny rozpoczyna się dopiero na przełomie maja i czerwca i to właśnie w tym czasie pojawiają się pierwsze liście. Hibiskus kwitnie nawet do końca października, wszystko zależy od pogody i pojawienia się pierwszych przymrozków, wtedy właśnie będzie wymagała ona okrycia korą lub agrowłókniną.

Jak pielęgnować hibiskusa?

Aby cieszyć się hibiskusem w naszym ogrodzie musimy pamiętać o odpowiedniej glebie, podlewaniu, nawożeniu oraz zabezpieczaniu go w okresie pierwszych przymrozków poniżej 15’C. Jego pielęgnacja polega nie tylko na wyżej wymienionych czynnościach, ponieważ bardzo ważne jest również odpowiednie przycinanie hibiskusa, by roślina się rozrastała i obficie kwitła. Należy wykonywać ten zabieg czystymi i ostrymi narzędziami, by roślina nie została uszkodzona. Jeśli chodzi o nawozy to najlepszymi będą te do roślin kwitnących lub uniwersalne.