zurawka

Kiedy i jak sadzić żurawki? Gęstość i sposób sadzenia

Żurawka jest rośliną z rodziny skalnicowatych, dlatego też najczęściej znajdziemy je w ogrodach i na skalniakach. Roślina ta pochodzi z Ameryki Północnej i Środkowej z obszarów górzystych. Jej liście są wyjątkowo dekoracyjne, ponieważ blaszka występuje w kolorach różu, żółci, zieleni, ciemno bordowym oraz wielokolorowym. Kwiaty natomiast mają barwę białą, czerwoną i różową oraz kwitną od czerwca do lipca. By cieszyć się ich estetycznym wyglądem należy wiedzieć kiedy je sadzić i jak gęsto to robić.

Kiedy sadzić żurawki? Najlepsza pora

Przede wszystkim należy wiedzieć, że wyróżnia się wiele odmian tej atrakcyjnej rośliny. Ważne jest nie tylko to kiedy sadzić żurawki, ale również jak gęsto. Nie mniej uwagi powinniśmy poświęcić odpowiedniej pielęgnacji oraz zabezpieczeniu rośliny na zimę. Najpopularniejszymi z nich są:

 1. Żurawka drążczkowata – liście są sercowate i klapowane. Zazwyczaj wyrasta ona na wysokość około 40 cm, a jej kwiaty są barwy różowej. Można również znaleźć odmiany o kwiatach białych i czerwonych oraz o liściach ciemno czerwonych.

. 2. Żurawka ogrodowa– jest to gatunek mieszany, który rozmnażany jest w szkółkach. Popularnymi odmianami żurawki ogrodowej są:

 • berry smoothe – posiada ona malinowy kolor
 • cascade down – jej liście są zielone
 • electra – rdzeń jest czerwony, liście w jasnym kolorze zieleni
 • hercules– liście są w kolorze turkusów i posiadają jasne plamy na powierzchni
 • limę ruffles– roślina ta podobna jest do sałaty
 • key lime pie – posiadają jasnozielone liście
 • Binoche – liście tej odmiany posiadają kolor fioletowo – bordowo – czarny
 • can can – liście są koloru purpurowego
 1. Żurawka drobnokwiatowa – wyrasta ona maksymalnie do 30 cm wysokości, kwiaty są koloru beżowego. Posiada także drobne liście koloru czerwonego.
 2. Żurawka krwista – posiada ona okrągłe, sercowate liście i rośnie w kępach. Jeśli chodzi o kwiatostany to sięgają one do 40 cm wysokości i są koloru czerwonego.
  Jak pielęgnować pelargonie?

Kiedy najlepiej sadzić Żurawki? Odpowiednim czasem jest wczesna wiosna lub jesień. Ważne jest jednak, by nie pojawiły się jeszcze pierwsze przymrozki. Są to rośliny bardzo łatwe w uprawie, a dodatkowo można łączyć je z innymi kwiatami, na przykład hortensjami, barwinkami lub funklami, które również lubią przyciemnione warunki. Bardzo dobrze odnajdują się w towarzystwie innych roślin.

Jeśli chodzi o sadzonki żurawek to przed posadzeniem ich na zewnątrz należy je hartować. W okresie zimowym należy je osłaniać przed mrozami, można zrobić to za pomocą agrowłókniny ogrodniczej, liści lub kory. Chcąc je rozsadzić musimy wiedzieć kiedy i jak to zrobić, by nie uśmiercić rośliny. Wykopuje się je jesienią lub wczesną wiosną, dzieli na mniejsze części i sadzi w nowe miejsca. Aby roślina się przyjęła ziemia musi zostać przekopana na co najmniej 30 cm.

zurawki

Gęstość sadzenia żurawków

Jak sadzić żurawki? Aby móc cieszyć się dorodnymi żurawkami, należy pamiętać, że gleba na dnie musi być przepuszczalna i posiadać dużą zawartość próchnicy oraz średnią wilgotność. Jeśli chodzi o jej odczyn to najlepiej, jeśli będzie on obojętny. Do wykopanego dołku należy nasypać świeżej i żyznej ziemi oraz stworzyć drenaż, który można wykonać z kamieni lub żwiru. Jest to bardzo ważne, ponieważ nadmiar wody musi zostać regularnie odprowadzany. W innym przypadku korzenie najprawdopodobniej zgniją.

Żurawki – jak sadzić, by móc cieszyć się nim przez cały okres kwitnienia? Bardzo ważne jest to, by co jakiś czas je przesadzać, nie powinna ona rosnąć ciągle w tym samym miejscu. Jeśli tego nie dopilnujemy to najprawdopodobniej prędzej czy później liście od środka będą zasychały. Odpowiadając na pytanie: jak gęsto sadzić dziurawki? Odpowiadamy: najlepiej robić to w rozstawach co 20– 30 cm.

  Jak siać trawę? Sadzenie trawy nie musi być takie trudne

Konieczne jest również pamiętanie o odpowiedniej pielęgnacji tej rośliny. Przede wszystkim powinna być ona regularnie podlewana, ponieważ jeśli nie będzie otrzymywała wystarczającej ilości wody każdego dnia to najprawdopodobniej bardzo szybko zwiędnie, zwłaszcza jeśli posadzimy ją w nasłonecznionym miejscu. Roślina ta nie wymaga nawożenia, jednak warto jest decydować się na nawożenie mineralne, na początku sezonu.

W okresie wiosennym konieczne jest przycięcie starych liści, by żurawka odzyskała dawną świeżość. Można ją również rozmnażać poprzez dzielenie rośliny matecznej. W tym celu wykupuje się dużą roślinę, oczyszcza z ziemi i od głównego pędu odrywa małe odrosty liściowe, tak by posiadały one wykształcone korzenie.

Żurawki – jak sadzić? Roślina ta nie wymaga wiele pracy, ponieważ bardzo wolno rośnie, mimo że bardzo dobrze komponuje się na rabatach, obwódkach skalniaka oraz w ogrodach gdzie rosną inne niskie rośliny. Sadzenie ich należy przeprowadzić jesienie lub wczesną wiosną, w glebie przekopanej na co najmniej 30 cm. Zastanawiając się jak gęsto sadzić żurawki powinniśmy wiedzieć, że liczba tych roślin nie powinna przekroczyć około 12 sztuk na 1 m kwadratowy.

Podsumowanie

Żurawki należą do roślin z rodziny bylin. Posiadają one ozdobne ubarwienie liści, a wiele odmian zmienia swój kolor. Do wyboru mamy wiele odmian żurawki, dlatego też nawet amator znajdzie dla siebie odpowiedni okaz. Jeśli posadzimy je w odpowiednim miejscu i będziemy o nie dbać to na pewno będą one pięknie rosły, będą rozłożyste i będą kwitły.