kobieta liczy metry kwadratowe

Jak obliczyć metry kwadratowe? Praktyczne rady profesjonalistów

Każdy wie, że w momencie układania płytek, położenia paneli, robienia ścian czy podłóg należy je dokładnie zmierzyć, by wiedzieć ile metrów kwadratowych ma powierzchnia i ile materiału będziemy potrzebować. Nie każdy natomiast wie jak obliczyć m2. Czym metry kwadratowe różnią się od metrów bieżących? Jak obliczyć m2?

Metr kwadratowy – czy różni się od metra bieżącego?

Przede wszystkim należy wiedzieć czym jest metr kwadratowy. Jest to jednostka miary kwadratu o bokach 1 metra. Metr taki oznaczany jest symboelm m2 lub m kw. Jeśli więc chcemy zmierzyć jakąkolwiek powierzchnię to używamy właśnie metra kwadratowego. Na przykład: jeśli na podłodze zmieścimy 30 kwadratów 1m x 1m to oznacza, że ma ona powierzchnię 30 m2.

Jeśli chodzi o metr bieżący to stosuje się taką jednostkę, przy zakupie materiałów na przykład w rolkach, ponieważ mają one zawsze taką samą szerokość. Zmienna jest jedynie długość. Cena za 1 metr bieżący dotyczy tego, ile zapłacimy za 1 metr tego produktu. Przykładowe produkty, które dotyczą metra bieżącego to między innymi: tapety, ceraty, tkaniny, wykładziny, zasłony i firany oraz meble kuchenne czy balustrady.

Bardzo często poszukując fachowca, na przykład glazurnika, spotykamy się z tym, że podaje nam on cenę swojej pracy za metr kwadratowy. Dzięki temu mamy możliwość porównania ich i zdecydowania, który jest najtańszy. Stawkę za metr kwadratowy mnoży się przez powierzchnie ścian, dzięki takim obliczeniom jesteśmy w stanie ustalić ile będzie kosztowało nas pomalowanie konkretnego pomieszczenia.

Kiedy nam się przyda obliczanie metrów kwadratowych?

Wszystkie materiały remontowe i budowalne posiadają na etykietach informacje, na ile metrów kwadratowych nam go wystarczy, zarówno jeśli chodzi o tynki, płytki czy farby do malowania ścian. Konieczne jest więc posiadanie umiejętności obliczeń, które zdecydowanie ułatwią nam pracę i pozwolą zaoszczędzić na materiałach.

Obliczanie metrów kwadratowych jest konieczne zarówno podczas budowania domu jak i remontu mieszkania. Bez tej umiejętności nie będziemy nie tylko w stanie wyliczyć ile materiałów będzie nam potrzebne, ale również nie będziemy w stanie określić ile metrów kwadratowych posiada nasz lokal.

  Jak dobrać pompę ciepła? Wyjaśniamy, na co zwrócić uwagę przy zakupie urządzenia

Jeśli nie posiadamy takiej umiejętności to informacja na opakowaniu płytek: “opakowanie posiada 18 płytek, można pokryć nimi 1,5 m2” nie będzie dla nas wystarczająco zrozumiała. Przykładowo jeśli więc podłoga w łazience ma 20 m2 to musimy 20 podzielić przez 1,5. Po obliczeniu otrzymujemy wynik 13,3 więc będziemy potrzebowali około 14 opakowań płytek. Konieczne jest także zakupienie dodatkowego opakowania płytek, ponieważ możemy uszkodzić je podczas przycinania lub może okazać się, że jakaś jest uszkodzona.

mezczyzna z miarka

Jaki jest wzór na obliczanie m2?

Jeśli chodzi o wzór na obliczanie metrów kwadratowych to powinniśmy przypomnieć sobie matematykę, ponieważ to właśnie ta dziedzina jest w tej sytuacji niezbędna. W budowlance zarówno powierzchnie ścian jak i podłóg o kształtach regularnego prostokąta lub kwadratu mierzy się” A x B, czyli długość x szerokość pomieszczenia. Konieczne jest również zastosowanie wartości tych w metrach, a nie w centymetrach.

Jak obliczyć metry kwadratowe ściany? Należy zmierzyć długość i szerokość ściany, a następnie je pomnożyć. Obliczenie jest bardzo proste, problem natomiast pojawia się w sytuacji, gdy na ścianie znajdują się otwory na drzwi lub te okienne. W takiej sytuacji konieczne jest wykonanie dodatkowego obliczenia. Jak to zrobić? Należy w tym celu zmierzyć wszystkie otwory i odjąć wymiary od powierzchni ściany. Każdy otwór należy pomnożyć – wysokość x szerokość otworu. Zsumować wyniki i odjąć je od powierzchni ściany na której się znajdują. Bardzo często jednak zdarza się, że budowlańcy nie odejmują tej różnicy, ponieważ dodatkowy materiał trakują jak konieczny do obróbki.

W sytuacji, gdy liczenie nie jest naszym konikiem, możemy wykorzystać kalkulator do liczenia metrów kwadratowych który znajdziemy w sieci. W tego rodzaju programie mamy możliwość nie tylko obliczenia m2, ale również przełożenia go na inne jednostki. Cała praca na pewno pójdzie sprawnie i szybko!

Jak obliczyć metry kwadratowe ścian do tynku?

Jeśli chodzi o liczenie metrów kwadratowych ścian to jest to bardzo proste i możemy wykonać je sami. Oczywiste jest, że jeśli chcemy obliczyć powierzchnię ściany to musimy pomnożyć jej wysokość razy szerokość. Trochę komplikuje się, gdy na konkretnej ścianie pojawiają się takie otwory jak okno czy drzwi. W takim wypadku konieczne jest obliczanie ich powierzchni, każdego z osobna, zsumowanie ich oraz odjęcie wyniku od metrów kwadratowych ściany.

Aby rozjaśnić sytuacje:

  • Załóżmy, że dwie ściany mają po 4 metry długości i po 3 metry szerokości.
  • Każda ze ścian będzie miała: 4 x 3 = 12m2.
  • Czyli zliczając wszystkie ściany: 12m2 x 2 = 24m2
  • Dwie pozostałe ściany mają po 4 metry długości, czyli: 2 ściany x 4 długości x 3 szerokości = 24m2
  • Dodajemy obliczone powierzchnie: 24m2 + 24m2 = 48m2
  Kolejność prac wykończeniowych w domu – 20 najważniejszych kroków

Teoretycznie powinno się również odliczyć takie otwory jak drzwi czy okna, jednak ich obróbka może pochłonąć zapas materiałów.

obliczanie metrow kwadratowych

Jak obliczyć metry kwadratowe ścian do malowania?

Obecnie dobrej jakości farba do malowania ścian nie należy do najtańszych nie oznacza to jednak, że musimy stosować te tańsze, gorszej jakości. Przede wszystkim prace należy rozpocząć od dokładnego planu działania i przygotowanie potrzebnych narzędzi. podczas zakupów najlepiej jest postawić na te, które są trwałe i dobrze kryjący. Dzięki temu koszt malowania ścian na pewno będzie dużo niższy, ponieważ nie będzie konieczności malowania jej ponownie. Drugim krokiem jest zmierzanie powierzchni ścian. Obliczenie metrów kwadratowych ścian do malowania jest bardzo proste. Należy obliczyć m 2 każdej ze ścian oraz zsumować wyniki. warto jest przygotować sobie arkusz kalkulacyjny, i ułatwić sobie pracę. W arkuszu tym możemy liczyć powierzchnie sufitów jeśli chcemy pomalować je na taki sam kolor jak ściany.

Dzięki takim obliczeniom będziemy mogli oszacować potrzebną ilość farby, którą będziemy mogli pomalować wszystkie ściany oraz sufit. Należy wziąć pod uwagę, że tańsze farby nie kryją zbyt dobrze i będzie konieczne 2 malowanie czyli w efekcie końcowym farby będziemy potrzebowali dużo więcej.

Jak obliczyć metry kwadratowe pomieszczenia?

Obliczenie m 2 okazuje się konieczne podczas remontu, malowania ścian lub kładzenia tynków. Niezależnie od tego jakie prace chcemy wykonać, w pierwszej kolejności musimy określić ile materiału będziemy potrzebować. Aby dokładnie zmierzyć metraż pomieszczenia należy zmierzyć długość jednej ze ścian i pomnożyć przez długość drugiej. Jeśli więc przykładowo jedna ze ścian ma 4 metry, a druga 5 metrów to całe pomieszczenie ma powierzchnię 20m2.

Sytuacja zdaje się bardziej skomplikowana, gdy pomieszczenie ma nieregularny kształ, czyli na przykład posiada wnęki. Aby ułatwić sobie pracę można zmierzyć podłogę. W tym celu dzielimy ją na mniejsze regularne części, które wyliczamy każdą z osobna. Na koniec sumujemy wyniki.

Jeśli chcemy mierzyć powierzchnię pomieszczenia zliczając ściany, musimy zmierzyć każdą z osobna, czyli wysokość pomnożyć przez jej szerokość, a na koniec wszystkie wyniki dodać do siebie. Dzięki takim obliczeniom będziemy w stanie ustalić, ile farby do malowanie będziemy potrzebowali.

Jak obliczyć metry kwadratowe skosów?

Jeśli chcemy obliczyć metr kwadratowy ściany ze skosami to w tym przypadku sytuacja jest dużo trudniejsza. Przede wszystkim należy pamiętać, że obliczane sa one według norm budowlanych.

  • PN – 70/B – 02365
  Kluczowa rola uziemienia w instalacjach odgromowych

Norma ta wykazuje, że pomieszczenia poniżej 1,4 metra wysokości nie należą do użytkowych. Te od 1, 4 m do 2,2 metra w 50% wlicza się do powierzchni użytkowych, a powyżej 2, 2 m wlicza się już w 100%.

  • PN – ISO 9836 : 1997

W tym przypadku w powierzchnię pomieszczenia wlicza się również podłogę. Biorąc pod uwagę przestrzeń pod skosami : jeśli wysokość wynosi poniżej 1,9 m to traktowana jest ona jako pomocnicza. Jeśli pod skosem jest powyżej 1, 9 metra to taką powierzchnię liczy się całościowo.

Jeśli więc chcemy obliczyć powierzchnię pomieszczenia ze skosami  to obliczenia te zależne są od ich wysokości. Zatem skosy liczymy jako dodatkowy prostokąt. Wyniki sumujemy.

Jak obliczyć metry kwadratowe dachu?

Jeśli chodzi o obliczenie powierzchni dachu to jest ono bardziej skomplikowane. Gdy jest on jednospadowy to wyliczamy powierzchnie jak wyżej. Problem natomiast pojawia się, gdy jest on dwu lub kilkuspadowy, ponieważ każde załamanie i skos należy zmierzyć osobno. Warto jest skorzytać z pomocy kalkulatora, dzięki któremu będziemy mogli uwzględnić takie dane jak: sługość i szerokość każdgo elementu, wykusz, nachylenie połaci. Jeśli nie posiadamy w tej kwestii doświadczenia, warto jest skorzystać z pomocy fachowca.

Koniecznie musisz mieć zapas!

Niezaleznie od tego jak skrupulatne są nasze pomiary, musimy pamietać o zapasie materiałów, które mogą się uszkodzić podczas montowania, nakładania czy przycinania. Dlatego też konieczne jest zakupienie ich w większej ilości niż wyszło z naszych obliczeń. Niektóre sklepy budowlane posiadają możliwość zwrotu pozostałych materiałów. Dzięki takiemu rozwiązaniu będziemy mogli go zwrócić i odzyskać wydane pieniądze. Jest to bardzo praktyczne rozwiązanie!

Metr kwadratowy jest podstawowa jednostką bez której nie będziemy w stanie zakupić odpowiedniej ilości materiałów budowlanych czy wykończenowych, jeśli planujemy remont. Kupując dom lub mieszkanie jesteśmy już na starcie informowani, ile metrów kwadratowych posiada lokal i poszczególne pomieszczenia. Jeśli jednak nie posiadamy takich informacji możemy wyliczyć m2 sami, z pomocy fachowca lub skorzystać z kalkulatora metrów kwadratowych znajdującego się w sieci. Podstawowym wzorem do obliczania m2 jest pomnożenie długości przez wysokość ściany. Dzięki teu będziemy w stanie określić ile materiałów będziemy potrzebowali na konkretne pomieszczenie. Jest to bardzo szybka i wygodna metoda, pozwalająca nam zaoszczedzić podczas zakupów w sklepie budowlanym.