dach domu

Jak obliczyć kąt nachylenia dachu? Kompletny poradnik

Każdy, kto zajmuje się budową domu jednorodzinnego, zdaje sobie sprawę z tego, jak ważny jest kąt nachylenia dachu. Niezależnie od tego, czy są one jednospadowe, dwuspadowe, czy wielospadowe, ma on bardzo duże znaczenie. Nie mnie ważne są również pokrycie dachu i mocowanie. Najczęstszym dachem w Polsce jest kąt nachylenia dachu 45 stopni. 

Kąt nachylenia dachu – dlaczego jest tak ważny?

Aby określić surowy stan domu, konieczne jest wykonanie zadaszenia. Gdy prace te zostaną zakończone, możemy śmiało powiedzieć, że najgorsza część budowy jest już za nami. Dach jest bardzo ważnym elementem, nie tylko dlatego, by woda nie kapała nam na głowę, ale również powinien on spełniać wiele dodatkowym funkcji. Kąt nachylenia dachu określa się w stopniach lub procentach. Najważniejszymi czynnikami, które należy wziąć pod uwagę podczas wyboru kąta nachylenia, są nie tylko kwestie dotyczące estetyki, ale również warunki klimatyczne oraz pokrycie dachowe.

Najczęściej wybierane nachylenie dachu wynosi 30 – 45 stopni. Taki kąt nachylenia zawsze spełnia swoje funkcje, nie tylko odprowadza wodę podczas deszczu, ale również zapobiega zaleganiu na nim warstwy śniegowej. Takie czynniki jak okna czy pokrycie dachu również są ważne.

Jak właściwie obliczyć kąt nachylenia dachu?

Podczas obliczania kąta nachylenia dachu, wartość tą możemy wyliczyć zarówno w procentach, jak i stopniach. To jaka jednostka jest wykorzystywana, zależne jest od dekarza, który wykonuje prace budowlane. Jeśli natomiast mówimy o producentach, to używają wyłącznie stopni.

Aby obliczyć kąt nachylenia dachu, należy wiedzieć, jakie ma on wzniesienie. Aby dokonać jego pomiaru, musimy postępować krok po kroku:

  • Wyznaczamy poziomy odcinek na ścianie szczytowej, który powinien wynosić 1 metr
  • Mierzymy od obu końców do połaci odległość
  Rodzaj ogrzewania w domu jednorodzinnym - jakie są?

Określeniem wzniesienia dachu na długości 1 metra jest powstała różnica. Gdy mamy już dane dotyczące wzniesienia dachu możemy określić jego kąt nachylenia. Dzięki wszystkim informacjom mamy pewność, że:

  • 47 cm wzniesienia to kąt 25 stopni
  • 58 cm wzniesienia to kąt 30 stopni
  • 100 cm wzniesienia to kąt 40 stopni

Aby przeliczyć stopnie na procenty, należy posługiwać się wzorem: nachylenie (proc.) = 100 tga(0). Niezależnie od tego, czy jest to obliczanie kąta dachu 20 stopni, czy chodzi o kąt nachylenia dachu 25 stopni, sposób jest zawsze taki sam.

dach

Kąty nachylenia dachu – jakie mamy możliwości?

Wyróżnia się trzy rodzaje dachów: Płaskie – nie są do końca płaskie, ponieważ posiadają minimalne nachylenie, jakim jest kąt 3 stopni, posiada on również system odprowadzania wody, strome oraz średniospadziste.

Występują również różne kąty nachylenia, między innymi;

  • Kąt nachylenia dachu 10 stopni
  • Kąt nachylenia dachu 15 stopni
  • Kąt nachylenia dachu 20 stopni
  • Kąt nachylenia dachu 25 stopni
  • Kąt nachylenia dachu 30 stopni
  • Kąt nachylenia dachu 35 stopni
  • Kąt nachylenia dachu 40 stopni
  • Kąt nachylenia dachu 45 stopni

Najczęściej wykonuje się dachy, które posiadają kąt nachylenia 40 stopni, należy jednak mieć na uwadze, że im mniejszy kąt nachylenia, tym lepszej jakości materiały należy wziąć pod uwagę.

Podczas wyboru kąta nachylenia dachu należy wziąć pod uwagę wiele czynników, nie tylko względy estetyczne, na przykład:

  • Rodzaj dachu
  • Rodzaj pokrycia dachowego
  • Lokalizację budynku
  • Wielkość działki
  • Wykorzystanie poddasza
  • Styl budynku
  • Warunki klimatyczne
  • Wytyczne MPZP
  • Montaż fotowoltaiki w przyszłości

Minimalny kąt nachylenia dachu a pokrycie dachowe

Podczas budowania dachu dowiadujemy się, że kąt nachylenia zależny jest od tego, jakie pokrycie dachowe wybraliśmy. Najpopularniejszymi materiałami na wykończenie domu są;

  • Dachówki ceramiczne – stosowane są przy kącie nachylenia dachu 10 stopni
  • Dachówki cementowe – przy dachu o nachyleniu 20 stopni lub płaskim, należy stworzyć na więźbie sztywnego poszycia
  • Blachodachówki — kąt nachylenia powinien wynosić 10- 90 stopni, konieczne jest także wykonanie poszycia z izolacji, na przykład z papy
  • Blacha płaska lub trapezowa – ten rodzaj poszycia świetnie znajdzie swoje zastosowanie przy dachach płaskich oraz tych, które mają 90 stopni
  • Gont bitumiczny – dach powinien mieć minimalny kąt nachylenia, czyli co najmniej 11 stopni. Jeśli jednak kąt będzie wynosił więcej niż 60 stopni, to konieczne jest jego podklejenie
  Kluczowa rola uziemienia w instalacjach odgromowych

Kąt nachylenia dachu – jaki jest najczęściej wybierany w Polsce?

Na polskim rynku istnieje, jednak najczęściej wybiera się te o nachyleniu 30 – 45 stopni. Dlaczego? Przede wszystkim ze względu na klimat, panujący w Polsce, dodatkową zaletą jest to, że świetnie nadają się one zarówno do nowoczesnego, jak i starego budownictwa.

Najważniejsze jest, by spełniał on swoją funkcję. Nie chodzi tylko o kwestie estetyczne, ale także o odprowadzanie wody, jak i niezaleganie śniegu. Jeśli chodzi o kąt nachylenia dachu, zwłaszcza w przypadku nowych inwestycji, wyliczane jest przez architekta. Wykonuje tę czynność na podstawie wielu parametrów związanych z całym budynkiem.

dachowki na dachu

Kąt nachylenia dachu jednospadowego i dwuspadowego – jaki powinien być?

Najczęściej wykonuje się dachy jednospadowe oraz dwuspadowe, ponieważ są one nie tylko łatwe w montażu, ale przede wszystkim nie wymagają dodatkowych zabezpieczeń przed czynnikami atmosferycznymi.

Dachy jednospadowe

Najniższym kątem nachylenia dachu jednospadowego jest kąt 3 stopni, największym natomiast 45 stopni. Oczywiste jest natomiast, że im większy spadek, tym koszty również będą wyższe. Obliczenie spadku dachu jednospadowego wykonuje się tak samo, jak podczas wyliczeń innych rodzajów dachu.

Dachy dwuspadowe

Najczęściej wybierany rodzaj dachu, najpewniej ze względu na warunki atmosferyczne panujące w Polsce. Nie tylko doskonale spełnia on swoją funkcję, ale również nie wymaga dodatkowych zabezpieczeń, na przykład przed opadami.

Kąt nachylenia dachu po budowie domu – czy można go jeszcze zmienić?

Ponieważ budując nowy dom jednorodzinny lub inną inwestycję, projekt wykonuje dla nas architekt, który bierze pod uwagę wszystkie parametry danego budynku, zmiana kąta nachylenia nie jest prosta. To właśnie na etapie budowy możemy dokonać zmian dotyczących zmiany kąty nachylenia dachu. Architekt podczas tworzenia projektu powinien pamiętać o planie zagospodarowania przestrzennego, jeśli się do niego nie dostosuje, niestety właściciel budynku może zostać zmuszony do rozebrania dachu. Warto jest więc zatrudnić fachowca, który zna się na swojej pracy. To pomoże nam uniknąć niepotrzebnych kłopotów w przyszłości. W planie, który musi wziąć pod uwagę, określone są wszystkie przedziały dotyczące typów dachów oraz ich kątów nachylenia.

  Najwytrzymalsze Materiały do Okien - Montaż Okien w Szczecinie

Gdy uzyskamy już pozwolenie od urzędu, a chcemy dokonać jakichkolwiek zmian, to zmuszeni jesteśmy do ponownego złożenia projektu oraz przejścia procedury od początku.

Bardzo często zdarza się, że przebudowa dachu wymaga od nas nowej więźby lub przeróbki starej, o ile jest to możliwe. Jeśli chcemy zmienić kąt nachylenia, to niestety konieczna będzie także wymiana fundamentów, stropu poddasza oraz obciążeń ścian szczytowych.

pomaranczowe dachowki

Kilka dodatkowych informacji o kącie nachylenia dachu

Podczas budowy domu, musimy mieć świadomość, że kąt nachylenia dachu jest bardzo ważną kwestią, która należy wziąć pod uwagę już na etapie projektowania domu. Przede wszystkim powinien on współgrać z parametrami całego budynku. Najczęściej podczas wyboru dachu, możemy sami zdecydować o tym, jaki będzie miał on kąt. Wybierzmy jednak mądrze, by w przyszłości nie było potrzeby jego zmiany, ponieważ wiąże się to z dużym dodatkowym wydatkiem, a co gorsza dużą ilością dodatkowych formalności. Najważniejszymi informacjami związanymi z kątem nachylenia dachu, o których należy pamiętać, są:

  • Dachy rodzaju spadzistego lepiej odprowadzają deszczówkę
  • Dachy spadziste zapobiegają zaleganiu śniegu
  • Im mniejsze nachylenie dachu, tym więcej wymagań dotyczących szczelności pokrycia dachowego
  • Kąt nachylenia dachu ma bardzo duży wpływ na wybór pokrycia czy sposobu montażu
  • Kąt nachylenia ma duże znaczenie przy pokryciu dachowym dachówkami, ponieważ wymaga on dodatkowych prac dekarskich
  • Jeśli chodzi o spadek dachu to zarówno jego zmniejszenie, jak i zwiększenie wymaga otrzymania pozwoleń

Dachy, które posiadają większy spadek, posiadają wiele zalet, nie, tylko jeśli chodzi o niezaleganie wody czy śniegu. Nie wymaga on również dodatkowych zabezpieczeń dotyczących szczelności. Wszystko jednak zależy od konkretnego regionu oraz warunków klimatycznych, które tam panują. Oczywiste jest, że inny spadek dachu wybierzemy w centrum Polski, a inny w górach.