ukladanie dachowek

Wymiana pokrycia dachowego – czy trzeba ją zgłaszać, żeby była zgodna z prawem?

Niestety wymiana dachu prędzej czy później jest koniecznością w przypadku, gdy jesteśmy posiadaczami własnych domów. Poszycia dachów są najbardziej narażone na wiele czynników, takich jak na przykład promienie słoneczne, deszcze, opady śniegu. Wszystko to wpływa na degradację, a co za tym idzie parametry techniczne, z biegiem lat stają się coraz gorsze.

Wymiana pokrycia dachowego – kiedy koniecznie trzeba to zrobić?

Każda wymiana pokrycia dachu jest prawdziwą zmorą dla ich posiadaczy. Oczywiste jest, że z biegiem lat ulega ono zniszczeniu i nie spełnia swoich funkcji, a co gorsza może również stać się zagrożeniem życia. Istnieje kilka przyczyn, dla których wymiana dachu staje się koniecznością, są to na przykład:

  • Uginane połacie
  • Uszkodzenia mechaniczne
  • Przeciekanie
  • Poszycie zaatakowane przez grzyby lub owady
  • Więźba zaatakowana przez grzyby lub owady

Każda oznaka związana z dachem, która nas niepokoi powinna zostać przez nas dokładnie sprawdzona. Innymi czynnikami wpływającymi na konieczność zmiany dachu jest chęć zaadaptowania poddasza czy remont elewacji.

Czy trzebamieć pozwolenie na wymianę dachu?

Wiele osób zastanawia się, czy konieczne jest zgłoszenie wymiany dachu. Otóż sprawa ma się następująco: jeśli chcemy go naprawić i zamierzonym celem jest doprowadzenie go do stanu poprzedniego, to taka ingerencja traktowana jest jako remont, niema więc konieczności jego zgłaszania. Dodatkowo jest to praca na naszej działce i nie wykracza poza nią.

Inaczej wygląda sytuacja, gdy zmiana dachu ma nastąpić w domu typu „bliźniak”, ponieważ nie jesteśmy jednymi jego właścicielami. W tej sytuacji zgoda jest wymagana i co ważne należy zgłosić planowane pracy w starostwie co najmniej 21 dni przed rozpoczęciem.

W przypadku, gdy konieczna jest wymiana więźby dachowej czy wymiana pokrycia dachowego lub wstawienie w dachu okna również wymaga zgody, ponieważ prace takie widnieją jako przebudowa, a ta wymaga projektu przygotowanego przez specjalistę. Oczywiście, jeśli nie wychodzi ona za naszą działkę, jeśli natomiast tak, to potrzebować będziemy zgody na budowę.

  Sufity podwieszane a akustyka pomieszczeń: Popraw swoje otoczenie dźwiękowe

dach domu

Gdzie składać wnioski o wymianę pokrycia dachowego?

Wniosek o zgłoszenie wymiany pokrycia dachowego lub o wydanie pozwolenia na podobne prace należy złożyć w starostwie, lub w urzędzie gminy. Konieczne jest dołączenie do niego również:

  • Wniosek o zgłoszenie przebudowy
  • Projekt przebudowy (wykonany przez specjalistę)

Urząd gminy lub starostwo może wymagać od nas dodatkowych dokumentów, które jesteśmy zobowiązani dostarczyć w wyznaczonym terminie. Jeśli w ciągu 30 dni instytucja nie zgłosi się do nas z zastrzeżeniami, możemy rozpocząć planowane prace.

Zarówno pozwolenie na budowę, jak i pozwolenie na zmianę dachu jest ważne przez określony czas, tj. 2 lata od daty złożenia wniosków. Jeśli tego nie zrobimy, po upływie określonego czasu, najzwyczajniej wygasa, a my musimy składać wszystkie dokumenty na nowo.

Bardzo ważne jest, by przestrzegać prawa, jeśli więc nie dopełnimy wszystkich niezbędnych formalności, a zaczniemy prace, to niestety będzie to nie zgodne z prawem. Urzędnik w takiej sytuacji ma możliwość nakazania nam dopełnienia formalności lub – co gorsza – rozebrać nowy dach.

Nowe pokrycie dachowe na starej więźbie

Gdy zdejmiemy pokrycie dachowe i zauważymy, że na jego elementach pojawiają się widoczne defekty, jak próchno, zagrzybienie czy korniki to niestety wymagają one wymiany, jest to oczywiste. W takim wypadku będziemy zmuszeni poprosić fachowców o pomoc.

Nie zawsze podczas wymiany dachu konieczna jest także wymiana więźby dachowej. Zmiana dachu na starym domu powinna być dobrze przemyślana. Jeśli więźba jest w dobrym stanie, to zmieniając pokrycie, powinniśmy pamiętać o sprawdzeniu jej parametrów, tak, aby nie było ono zbyt ciężkie. Zazwyczaj więźba przyjmuje wszystkie obciążenia, warto, jest to jednak wcześniej sprawdzić.

Prace zawsze rozpoczyna się od demontażu starego pokrycia, konieczne jest również zabezpieczenie go przed możliwymi opadami, zakładając, że prace potrwają nawet kilka dni. Kolejnym krokiem jest skontrolowanie izolacji. Jeśli natomiast dach jej nie posiada, to jest to odpowiedni moment na docieplenie poddasza. Bardzo popularna jest w ostatnim czasie wymiana blachodachówki na tak zwaną blachę płaską, która sprzedawana jest w sklepach budowlanych w formie paneli. Łączy się je za pomocą rąbku rzemieślniczego.

  Kubik betonu - ile kosztuje i jaka jest waga m3 betonu?

W sytuacji, gdy nasza stara blachodachówka nie jest zniszczona i nadaje się do ponownego użycia, powinniśmy ją dokładnie wyczyścić. Układamy ją na wcześniej rozłożoną izolacje przeciw wodna. Może również zdarzyć się, że pojedyncze sztuczki blacho dachówki są uszkodzone i zabraknie nam ich na fragment dachu. Nie należy panikować, można pokryć tę część innym materiałem. Jeśli natomiast zależy nam na położeniu nowej blachodachówki, to konieczna jest wcześniejsza wymiana łat i kontrłat.

Nowe pokrycie dachowe na starym dachu

Gdy nabywamy nieruchomość, która wymaga remontu, to nie oznacza to, że konieczna będzie także wymiana dachu. Być może jest on w bardzo dobrym stanie i nie warto ponosić niepotrzebnie dodatkowych kosztów. Zmiana dachu na starym domu powinna zostać zapoczątkowana dopiero wtedy, gdy specjalista stwierdzi, że jest to konieczne. Na pewno sprawdzi on nie tylko stan więźby, ale także jej wytrzymałość. Jeśli się uprzemy i za wszelką cenę zależy nam na nowym pokryciu, to najbezpieczniejszą i zarazem najlepszą opcją będzie blachodachówka, która jest nie tylko lekka, ale również najtańsza.

Często zdarza się, że zależy nam na zmianie konstrukcji całego dachu. W tym wypadku konieczna będzie wymiana więźby dachowej, jednak nowa powinna być zabezpieczona nie tylko przed opadami, ale też owadami i grzybami. Jeśli tego nie dopilnujemy, najprawdopodobniej cała konstrukcja zostanie naruszona i osłabiona.

Zmiana konstrukcji dachu powinna zostać dokładnie przemyślana. Nowa więźba dachowa konieczna będzie na przykład w przypadku, gdy chcemy położyć inny rodzaj pokrycia dachowego. Musi ona zostać tak wykonana, by utrzymała jego ciężar. Nie zapominamy też o nowym projekcie konstrukcyjnym.

Często ludzie decydują się na zmianę pokrycia dachowego, gdy w zakupionym domu na dachu znajduje się trujący azbest. Jeśli zgłosimy się w tym temacie do gminy, to najprawdopodobniej otrzymamy na taką wymianę część środków z unii europejskiej w formie dofinansowania.

  Płyta warstwowa PIR - czym się cechuje? Gdzie jest wykorzystywana?

ukladanie dachu

Co grozi za wymianę dachu bez pozwolenia? Możliwe kary

Samo złożenie wniosku na pozwolenie nie oznacza, że możemy automatycznie przystąpić do prac remontowych czy budowlanych. Absolutnie nie! Należy mieć na uwadze, że instytucja, do której składamy taki wniosek, ma 30 dni na zgłoszenie swoich uwag. Jeśli nie odczekamy tego czasu i rozpoczniemy prace to traktowane, to będzie jako „samowolka”. W takiej sytuacji, w najlepszym wypadku urzędnicy mogą wymagać od nas załatwienia wszystkich formalności, a w najgorszym nakazać rozbiórkę dachu lub nałożyć na nas wysoką karę pieniężną.

Koszty zmiany pokrycia dachowego – ile może wynieść?

To jakie koszty będziemy musieli ponieść podczas wymiany pokrycia dachowego, zależne jest od wielu różnych czynników. Jednak najważniejszym z nich jest jego stan techniczny oraz cala konstrukcja. Jeśli nie wymaga ona wymiany, to wystarczy zwykła wymiana pokrycia. W przypadku, gdy więźba dachowa nie jest w dobrym stanie i wymaga wymiany, koszty znacznie wzrosną. Cena zależna jest od rodzaju pokrycia, tańszymi opcjami są blachodachówki, gonty czy blachówki trapezowa, droższymi natomiast na przykład dachówka ceramiczna. Warto jest wybrać poszycie, które nie przekroczy naszego budżetu. Ważne jest, by mieć na uwadze, że dach musi być odporny na warunki atmosferyczne, silny, trwały i wytrzymały.

Ostateczny koszt zależny jest od prac dekarskich, które należy wykonać. Koszt inwestycji zostanie podniesiony, gdy chcemy wstawić okno na poddaszu.

Podsumowanie

Wymiana pokrycia dachowego wymaga czasu, zazwyczaj nawet kilka tygodni. Najważniejsze jest, by znaleźć odpowiednią, przede wszystkim profesjonalną firmę, która wykona wszystkie prace. Bardzo ważne są także wszystkie konieczne formalności, których dopilnowanie leży w naszej kwestii.