woda na oknie

Skraplanie wody na oknach – 10 sposobów na zaradzenie problemowi

Pojawienie się wilgoci na oknach, w postaci płynącej wody jest bardzo częstym zjawiskiem, nie tylko w mieszkaniach, ale również w domu jednorodzinnym. Stosuje się coraz to nowsze sposoby na pozbycie się powracającego problemu. Niestety najczęściej oznacza to, że istnieje problem z budynkiem mieszkalnym, aby go usunąć, należy znaleźć jego przyczynę. 

Dlaczego na oknach skrapla się woda? Przyczyny

Przede wszystkim należy wiedzieć, skąd bierze się woda na szybach w domu. Jest to zjawisko polegające się na skraplaniu pary i wilgoci, które występują w naszych domach i mieszkaniach. Sprawia to różnica temperatur, możemy zauważyć to również, gdy wyciągniemy z lodówki szklaną butelkę wody lub piwa. Skraplająca się woda na oknach to nie jedyny problem, ponieważ jeśli wentylacja nie działa prawidłowo, możemy zauważyć problem także na ścianach.

Skraplającą się wodę najczęściej zauważymy na oknach w kuchni i łazience, nie oznacza to jednak, że problem ten nie występuje na szybach w pokoju. Najczęściej zjawisko to pojawia się podczas gotowania, smażenia lub pieczenia i kojarzone jest z osiadaniem się pary. Jest to bardzo nurtujące w sytuacji, gdy nasza wentylacja działa bez zarzutu.

Najczęściej, aby pozbyć się skraplającej wody, wystarczy otworzyć okno, włączyć okap lub wentylator, który parę wyciągnie. Nie jest to jednak rozwiązanie na dłuższą metę. Przede wszystkim należy ustalić, jaka jest tego przyczyna i usunąć ją.

Skraplanie wody na oknach może mieć wile przyczyn, jednak najczęstszymi z nich są:

  • Niedogrzane mieszkanie
  • Niedrożny kanał wentylacyjny
  • Niedrożna kratka wentylacyjna
  • Brak szczelności okien
  • Nieodpowiednio zamontowane okna

Bardzo często zdarza się, że gdy woda na oknach pojawia się zbyt często, zaczynamy mieć problem z grzybem i pleśnią na ramach i silikonie. Należy się go jak najszybciej pozbyć, ponieważ jest szkodliwy dla zdrowia człowieka, a co gorsza rozwija się bardzo szybko.

  Jak wykręcić urwana śrubę? 7 sprawdzonych sposobów

skroplona woda na oknie

Jak zapobiec skraplaniu wody na oknach? 10 sposobów

Skraplająca się woda na oknach jest bardzo dużym problemem, zwłaszcza jeśli po pewnym czasie zacznie pojawiać się na nich również pleśń i grzyb, które rozwijają się bardzo szybko i są groźne dla naszego zdrowia. Na szczęście istnieje kilka skutecznych sposobów na pozbycie się tego zjawiska.

1. Wentylacja

Przede wszystkim pierwszą rzeczą, która powinniśmy zrobić, gdy zauważymy w naszym mieszkaniu czy domu to zjawisko, to sprawdzenie wentylacji. Ważne jest, by działała ona bez zarzutu, nie zawsze jednak tak się dzieje. Przyczyną może być nie tylko niedrożny kanał wentylacyjny, ale również zatkana kratka wentylacyjna, która najczęściej znajduje się w kuchni i w łazience.

W mieszkaniach najczęściej wentylacja jest sprawdzana raz w roku przez spółdzielnię, jeśli w mieszkaniu nie jest ona sprawna, to właśnie ta instytucja zajmie się problemem i ja udrożni (chyba że jest to brudna kratka wentylacyjna, którą musimy wyczyścić sami). Jeśli natomiast wentylacja jest niesprawna w domu jednorodzinnym, to w naszej kwestii i na własny koszt musimy rozwiązać problem.

2. Wilgotność w pomieszczeniu

Gdy skraplanie się wody na oknach staje się częstym zjawiskiem, powinniśmy postarać się o odpowiednia wilgotność w pomieszczeniu, która wynosi około 50%. Należy pamiętać, że im bardziej grzane jest nasze mieszkanie, tym wilgotność będzie wyższa, dlatego odpowiednią temperaturą, która należy utrzymać, jest 21 stopni Celsjusza.

3. Okna z wentylacją

Obecnie montowane są okna, które posiadają mikro wentylacje. Niestety często w naszych domach, są te starszej generacji, które niestety ich nie posiadają. Jest to bardzo ważna funkcja, która nie tylko dba o przypływ powietrza do pomieszczenia, ale także o usuwanie nadmiary wilgoci z niego.

Starsze okna niestety często nie posiadają takiej funkcji, w takim wypadku możemy wymienić je na nowe lub tańszą opcją jest montaż ich przy oknach, lub w ramach.

  Jak odstraszyć kleszcze? 15 domowych sposobów

4. Nawiewniki

Gdy pojawia się zjawisko, które jest skraplaniem wody na oknach, powinniśmy zadbać o nawiewniki, które montuje się nie tylko w kuchni czy w łazience, ale również w pokojach na ścianach i w okolicy okien. Na runku znajdziemy wiele ich rodzajów, jednak najskuteczniejszymi są te o odpowiedniej izolacji i wydajności.

5. Wietrzenie

Bardzo ważne jest regularne wietrzenie mieszkania. Zazwyczaj w lecie nasze okna i drzwi na balkon lub taras są prawie cały czas otwarte, jednak w okresie jesiennym czy zimowym również należy wietrzyć pomieszczenia, mimo chłodu na dworze. Zimne powietrze powinno dostać się do domu i zmieszać z ciepłym, co najmniej dwa razy dziennie. Warto jest tego dopilnować, zwłaszcza jeśli pojawia się skraplanie wody na oknach.

6. Osuszacz powietrza

Gdy zauważymy, że woda na oknach pojawia się już nie tylko w kuchni czy w łazience, ale również w pokoju, to problem jest naprawdę poważny. W takiej sytuacji warto, jest zainwestować w osuszać powietrza. Jest to bardzo skuteczne urządzenie, które przede wszystkim pomoże nam pozbyć się wilgoci z domu, która powoduje wiele chorób układu oddechowego, zwłaszcza u dzieci. Jak działa? Ma na celu odciągnięcie wody z powietrza, skuteczne urządzenie powinni w ciągu doby odciągnąć nawet kilka litrów. Warto jest kupić ten o dobrej wydajności oraz zwrócić uwagę na parametry dotyczące wielkości pomieszczenia.

7. Okap

Najczęściej wilgoć pojawia się w łazience oraz w kuchni. Jeśli chodzi o to drugie pomieszczenie, to bardzo skutecznym sposobem na skraplanie się wody na oknach będzie montaż okapu, który po włączeniu, będzie wciągał wilgoć i parę powstałą podczas gotowania. Konieczne jest także pamiętanie o regularnym czyszczeniu kratek znajdujących się w okapie oraz całego urządzenia, na którym osiada się nie tylko para, ale również tłuszcz, kurz i inne zabrudzenia, związane nie tylko z gotowaniem.

  Jaki rozmiar materaca dla dziecka wybrać?

8. Wentylator wyciągowy

Oczywiste jest, że w domach, jak i w mieszkaniach podczas budowy montowane są wentylatory, jednak nie zawsze dają one sobie rade z wilgotnością w pomieszczeniach. Bardzo skutecznym rozwiązaniem jest montaż wentylatora wyciągowego, który sprawdzi się na przykład w łazienkach, gdzie wilgoć jest na najwyższym poziomie.

9. Rozszczelnienie okien

Rozszczelnienie okien, czyli podniesienie klamki o 45 stopni, sprawi, że w pomieszczeniu będzie stały dostęp do powietrza z zewnątrz, mimo że będzie ono zamknięte. Jest to bardzo dobry, a zarazem skuteczny sposób w kuchni, podczas gotowania czy pieczenia.

10. Badania termowizyjne

Jeśli mimo zastosowania się do wszystkich powyższych metod, woda na oknach po nocy lub w dzień nadal się pojawia, to niestety problem jest poważniejszy. Konieczne jest ustalenie jego przyczyny, by móc ją usunąć. Należy jednak wiedzieć, że woda na oknach po nocy jest normalnym zjawiskiem i wiele osób ma ten problem, niekoniecznie musi oznaczać to coś poważnego. Problemem jest natomiast, gdy zjawisko to pojawia się zbyt często. Warto jest w tej sytuacji wykonać tak zwane badanie termowizyjne, które ma na celu zdiagnozowanie problemu. Najczęściej okazuje się, że problemem są okna, które będzie trzeba wymienić.