dzieci na lozko

Jaki rozmiar materaca dla dziecka wybrać?

Urządzając sypialnię dla dziecka, stajemy przed koniecznością wyboru materaca odpowiedniego do dziecięcego łóżeczka. Poza tym, że musi być on wygodny dla małego użytkownika, bezpieczny dla jego zdrowia i zapewniający prawidłowe podparcie rozwijającego się układu kostnego, musi być też dopasowany do wzrostu malucha i do mniejszych rozmiarów mebla do spania. Jakie są wymiary materacy dla dzieci? Przeczytaj i dowiedz się, jaką wielkość podłoża do spania wybrać dla swojej pociechy!

Wymiary materacy dla niemowlaków i małych dzieci

Pierwsze lata to okres kiedy dziecko śpi znacznie dłużej niż osoby dorosłe. Noworodki przesypiają większość dnia, budząc się jedynie na karmienie. Z czasem długość snu się skraca. Przedszkolaki sypiają przeciętnie już tylko 10-13 godzin. To jednak i tak znaczna część doby. Maluszki spędzają w łóżeczku sporo czasu, stąd tak ważne jest, aby zadbać o przestrzeń odpowiednią do przyjęcia przez nie wygodnej pozycji.

Niemowlęta, czyli dzieci do momentu ukończenia pierwszego roku życia, i starsze w wieku maksymalnie 2-3 lat mogą mieć materac 120×60 cm. To wystarczająca powierzchnia do komfortowego snu w początkowym okresie życia. Rodzice, którzy chcą, aby materac posłużył trochę dłużej (mniej więcej przez pierwsze 4-5 lat) z reguły decydują się na wymiary 70×140 cm. Te dwie wielkości są najpopularniejszym wyborem w przypadku pierwszego łóżeczka dla malucha.

Wymiary materacy dla dzieci w wieku szkolnym i nastolatków

Dzieci starsze potrzebują dłuższego i szerszego materaca, aby czuć się w łóżku komfortowo. Do wieku około 8 lat odpowiednie będzie podłoże do snu w rozmiarze 80×160 cm. Jednak dzieci rozwijają się w różnym tempie, dlatego bardziej niż wiekiem należy kierować się wzrostem. Przyjmuje się, że materac powinien być przynajmniej 20 cm dłuższy niż wzrost użytkownika. Ta zasada dotyczy zarówno materacy dla dzieci, jak i dla dorosłych. Jeśli Twoja pociecha ma 8 lat lub więcej, najlepiej sprawdzą się materace o długości 180 cm i 190 cm. Możesz też kupić standardowe łóżko jednoosobowe, do którego pasuje materac 90×200 cm. Taki mebel posłuży dziecku aż do osiągnięcia dorosłości.

  Masz alergię na kurz domowy? Oto co możesz zrobić!

Rozmiar materaca do łóżeczka – jaka grubość?

Do tej pory skupiliśmy się na dwóch podstawowych wymiarach, tj. długości i szerokości. A co z wysokością, czyli grubością podłoża? Czy materace dziecięce powinny mieć taką samą grubość jak te przeznaczone dla osób dorosłych? Nie, mogą być one cieńsze. O ile materace, z jakich korzystają dorośli mają zazwyczaj wysokość od 18 cm do nawet 35 cm i więcej w przypadku wielowarstwowych materacy hybrydowych, to w łóżeczkach dziecięcych z powodzeniem sprawdzą się te o grubości już nawet 10 cm. Przy znacznie mniejszej masie ciała nacisk nie jest tak duży, aby dziecko przez cienki materac odczuwało ucisk stelaża. Poza tym większa grubość, choć świadczy o wysokiej jakości materaca, to nie w każdym przypadku jest automatycznie równoznaczna z wyższym poziomem komfortu.

Nie tylko rozmiar materaca dla dziecka ma znaczenie!

Rozmiar materaca dla dziecka jest kluczowym czynnikiem, który trzeba wziąć pod uwagę, aby zapewnić swojej latorośli dobre warunki do spania, ale oczywiście wcale nie jedynym. Co jeszcze koniecznie trzeba uwzględnić? Po pierwsze – rodzaj wkładu. Dedykowane dzieciom materace najczęściej wykonane są z elastycznych pianek lub lateksu. To materiały znakomicie dopasowujące się do anatomicznej budowy ciała, zapewniające prawidłowe podparcie sylwetki, a przy tym gwarantujące odpowiedni mikroklimat i higieniczne środowisko snu. Czasami jako warstwa usztywniająca konstrukcję stosowana jest mata kokosowa. Nadaje ona materacowi odpowiednią twardość. Drugim ważnym kryterium wyboru materaca dla dziecka jest jego bezpieczeństwo dla zdrowia. Produkty dla najmłodszych nie mogą zawierać żadnych toksycznych substancji. Warto więc zwrócić uwagę, czy akcesoria dla dzieci posiadają odpowiednie certyfikaty, które stanowią poświadczenie ich bezpieczeństwa. Jednym z podstawowych jest certyfikat Oeko-Tex albo rekomendacja Instytutu Matki i Dziecka.

Poświęcając trochę czasu na dobranie odpowiedniego pod względem rozmiaru i innych właściwości materaca, pozwolisz swojemu dziecku znakomicie zregenerować się podczas snu i uniknąć powstawania lub pogłębiania się wad postawy. Warto zatem dołożyć starań i wybrać materac, który umożliwi zdrowy i komfortowy sen.