grzejnik

Moc grzejnika – jak ją obliczyć? Wybierz z nami dobry grzejnik!

Grzejniki w domu jednorodzinnym i w mieszkaniu maja bardzo duże znaczenie. Od ich wyboru zależy to, czy będziemy mogli cieszyć się ciepłem, czy też podczas okresu zimowego będziemy marzli. Decyzje o ich montażu należy dokładnie przemyśleć, biorąc pod uwagę kilka ważnych czynników, takich jak metraż mieszkania czy kocioł, który chcemy zamontować.  Dzięki odpowiedniemu wyborowi grzejnika będziemy mieli pewność, że pomieszczenie nie zostanie przegrzane, jedyne ogrzane. Zanim kupimy odpowiedni kaloryfer warto jest zapoznać się z ich rodzajami i parametrami. Na rynku istnieje bardzo duży wybór tych produktów.

Moc grzejnika – czym jest?

Moc grzejnika jest najważniejszym parametrem, który należy wziąć przy jego zakupie. Należy wybrać odpowiedni produkt do konkretnego pomieszczenia, tak by cieszyć się efektywnym ogrzewaniem. Jest to wartość, która informuje nas o zdolności oddawania ciepła w konkretnym pomieszczeniu. Wyraża się ją w watach i powinna być ona równa lub wyższa temu jakie jest zapotrzebowanie na przykład do pokoju. Podczas doboru grzejnika należy wziąć pod uwagę jedno konkretne pomieszczenie, jego wielkość, rodzaj oraz warunki które w nim panują. Należy pamiętać, że inne zapotrzebowanie panuje w łazience, a inne w kuchni, gdzie ciepło daje nam również piekarnik i kuchenka. Przykładowymi temperaturami danych pomieszczeń są:

 • Kuchnia – 18 – 20 stopni C
 • Salon – 20 – 22 stopnie c
 • Łazienka – 22 – 24 stopnie c
 • Sypialnia – 16 – 18 stopni c

Oznacza to, że do łazienki musimy wybrać grzejnik o wyższej mocy, a do sypialni na przykład, o niższej. Należy wziąć pod uwagę również to, czy w danym pomieszczeniu znajduje się ogrzewanie podłogowe i czy okna są szczelne.

  Jak usunąć klej po naklejce z różnych powierzchni? 5 skutecznych sposobów

grzejnik

Rodzaj grzejników a ich moc

Dostępnych jest kilka rodzajów grzejników, a najczęściej wybieranymi są:

 • Grzejniki żeliwne żeberkowe – mają różne kształty i kolory, dzięki czemu możemy wkomponować je w wystrój wnętrz całego mieszkania. Niestety nie są łatwe w czyszczeniu, ponieważ mają chropowatą powierzchnię. Jeśli chodzi o to z jakimi kotłami działają najskuteczniej to będą to te na paliwo stałe inne nowoczesne urządzenia grzewcze, jak na przykład kotły dwufunkcyjne kondensacyjne. Można kupić je już o 40 zł za człon.
 • Grzejniki aluminiowe – produkuje się je ze stopów aluminium, miedzi i krzemu. Dzięki możliwości dodawania poszczególnych segmentów możemy w precyzyjny sposób wyregulować moc grzejnika. Świetnie sprawdzą się przy instalacjach grawitacyjnych i otwartych. A dodatkowo są lekkie, gładkie, łatwe w czyszczeniu oraz odporne na korozję. Można kupić je od 50 do 130 zł za jeden człon, który ma moc od 70 do 100 W.
 • Grzejniki stalowe – do wyboru mamy modele płytowe i dekoracyjne. Wykonane są z dwóch arkuszy blachy, które są zgrzewane. Jeśli chodzi o grzejniki stalowe płytowe, to posiadają wysoki udział ciepła przekazywanego przez promieniowanie, nawet do 40%. Wyposażone są one również w grzałkę elektryczną, dzięki czemu możemy korzystać z nich poza sezonem grzewczym. Jeśli chodzi o grzejniki stalowe członowe to jest to koszt od 700 do 800 zł, a modele mają moc 700 W. Decydując się na grzejnik stalowy płytowy to kupimy go w cenie 300 zł za taką samą moc jak przy członowym.
 • Grzejniki konwektorowe – składają się z obudowy, która nie pełni funkcji grzewczej oraz rur. Przekazują one ciepło w 95% przez konwekcję. Stosowane są przy systemach grzewczo chłodzących, które oparte są na pompie ciepła. Dodatkowo w krótkim czasie się nagrzewają, są lekkie, mają małą pojemność wodną, można stosować je przy ogrzewaniu podłogowym. Koszt to około 300 zł, jednak większy grzejnik wybierzemy tym cena jest wyższa.
  Hurtownia metalowa - jak osiągnąć sukces w branży?

Co wziąć pod uwagę przy wyborze odpowiedniej mocy grzejnika?

Istnieje wiele czynników które są bardzo ważne podczas dobierania mocy grzejników:

 • Lokalizacja budynku
 • Lokalizacja pomieszczeń
 • Izolacja cieplna
 • Strefa klimatyczna
 • Stopień przeszklenia
 • Szczelność okien i drzwi
 • Rodzaj pomieszczenia
 • Temperatura wody w instalacji

Jaką moc grzejników dobrać do poszczególnych pomieszczeń?

Gdy znamy już zapotrzebowanie mieszkania na ciepło, należy wybrać odpowiednią moc grzejnika na m2. W tym celu możemy wykorzystać kalkulator doboru grzejnika lub skorzystać z tabeli mocy grzejników. Podczas wyliczania tego jaka moc grzejnika będzie nam potrzebna za pomocą kalkulatora musimy wziąć pod uwagę lokalizację budynku, liczbę ścian zewnętrznych, rodzaj pomieszczenia, kondygnacje i wymiary. Warto jest również kierować się tym, ile powinna wynosić optymalna temperatura dla poszczególnych pomieszczeń, na przykład w łazience powinna wynosić ona od 22 do 24 stopni C, a w salonie około 21 stopni C. Obliczanie mocy grzejników uzależnienie jest także od dodatkowych źródeł ciepła, na przykład od ogrzewania podłogowego.

mezczyzna wlacza grzejnik

Jak obliczyć moc grzejnika? Wzór i kalkulator mocy grzejnika

Moc grzejnika zależna jest również od temperatury zasilania, czyli temperatury wody, która przez grzejnik przepływa. Oczywiste jest, że im większa moc tym wyższa temperatura pozostanie w pomieszczeniu osiągnięta. Jeśli chodzi o moc grzejnika do pomieszczeń i obliczanie mocy grzejników, to przedstawia się to następująco. Obliczanie mocy grzejnika wykonuje się metodą szacunkową. Oznacza to, że jest to iloczyn powierzchni konkretnego pomieszczenia i średniego zapotrzebowania na ciepło. Jak obliczyć moc grzejnika? Moc grzejnika można obliczyć za pomocą dwóch metod:

1. Szacunkowego wzoru – wzór na moc grzejnika to X(kWh/m2) *Y(m2) =Z(W)

X – średnie zapotrzebowanie na m2

Y– powierzchnia pomieszczenia

Z – wymagana moc grzewcza grzejnika

 • Zapotrzebowanie na ciepło konkretnego budynku szacuje się na wartość:

15 kWh/m2 – budynek pasywny

20 – 60 kWh/m2 – budynek energooszczędny

  Jak naprawić spłuczkę od WC? Praktyczny poradnik

70 – 100 kWh/m2 – budynek nowoczesny

Powyżej 120 kWh/m2 – budynek bez izolacji

 • Mając wszystkie te dane możemy przystąpić do obliczenia mocy grzejnika, którego potrzebujemy.

Przykładowo, jeśli mamy pomieszczenie o powierzchni 20 m2 i wartość zapotrzebowania budynku na ciepło wynosi 30 kWh/ma, możemy obliczyć:

30 kWh/m2 x 20 m2 = 600 W

2. Kalkulator mocy grzejnika – możemy za jego pomocą obliczyć również straty ciepła w danym pomieszczeniu biorąc pod uwagę przestrzeń lub zamontowane już urządzenie, które chcemy wymienić.

Znając już wszystkie metody na obliczanie mocy grzejników, możemy przystąpić do obliczeń i zakupu potrzebnych grzejników. Dzięki takim wyliczeniom uzyskamy pewność, że kupimy produkty, które będą skuteczne i spełnią nasze oczekiwania.

Podsumowanie

Dobór mocy grzejnika jest bardzo istotny, jeśli chcemy uzyskać efektowne i skuteczne grzanie całego domu lub mieszkania. Przedstawiliśmy Państwu sposób na to jak obliczyć wielkość grzejnika oraz na obliczanie mocy grzejników, które będą najskuteczniejsze. Przed ich zakupem należy więc zapoznać się z ich rodzajami oraz tym jakie spełnią swoje funkcje w poszczególnych pomieszczeniach. Jeśli nadal jest to dla nas “czarna magia”, możemy poprosić o pomoc fachowca lub sprzedawcę w sklepie, którzy na pewno nam pomogą. Jeśli przy wyborze tego produktu weźmiemy pod uwagę wszystkie wyżej wymienione czynniki, będziemy mogli cieszyć się ciepłym mieszkaniem przez cały rok.