zaparowana szyba

Zaparowane okna – jak sobie z nimi radzić? 10 sposobów na parujące szyby

Parowanie szyb nie jest oznaką wadliwych okien. Zazwyczaj jest to spowodowane zwiększoną wilgotnością w pomieszczeniu lub odmienną temperaturą na zewnątrz lub wewnątrz. Niestety jest to bardzo uciążliwe zjawisko, którego dzięki domowym sposobom możemy się pozbyć.

Dlaczego szyby parują w domu od wewnątrz?

Parujące okna w domu można zauważyć w okresie wiosennym i jesiennym. Nie jest to powód do niepokoju, jednak warto jest zweryfikować jaka jest przyczyna powstawania tego zjawiska. Najczęstszymi przyczynami są:

  • Wzmożona wilgotność w pomieszczeniu
  • Duża różnica temperatur na zewnątrz i wewnątrz
  • Nieodpowiednia wentylacja domu lub mieszkania
  • Lokalizacja budynku, blisko zbiornika wodnego
  • Lokalizacja okien pod względem stron świata
  • Nieszczelność okien

Zaparowane okna w domu są uciążliwe i wymagają częstego mycia. Można temu zapobiec stosując kilka domowych metod.

Parowanie szyb od zewnętrznej strony

Mimo, że szyby najczęściej parują od strony wewnętrznej, jest to również częste zjawisko po stronie zewnętrznej. Parowanie okien na zewnątrz może być spowodowane sporą różnicą temperatury na zewnątrz i wewnątrz domu, para najzwyczajniej się skrapla na cieplejszych powierzchniach.

Domowe sposoby na zaparowane szyby – poznaj 10 najlepszych

Aby zapobiec parowaniu okien można zastosować kilka bardzo skutecznych metod, które nie wymagają od nas nakładu finansowego. Oczywiste jest, że najczęstszym powodem skraplania i parowania okien jest brak pracy powietrza w pomieszczeniu i należy o to zadbać, chociażby przez usprawnienie wentylacji czy wietrzenie okien. Jeśli jednak problem nadal występuje możemy spróbować pozbyć się go za pomoca domowych sposobów.

  1. Okap – jest urządzeniem, który ma na celu właśnie pozbycie się pary odpowiadającej za parowanie szyb podczas gotowania.
  2. Wietrzenie mieszkania – optymalna temperatura wilgotności w pomieszczeniu powinna wynosić 40 – 50 %. parujące okna w mieszkaniu pojawiają się, jeśli jest ona wyższa.
  3. Rozszczelnienie okna – jest to najlepszy sposób na zapobieganie parowaniu szyb. Okna, zwłaszcza te plastikowe mają letni i zimowy tryb, dzięki czemu zmniejszymy stopień przylegania szyb.
  4. Odsłona grzejnika – kaloryfery mają na celu nie tylko ogrzanie mieszkania, ale również osuszanie mieszkania z wilgoci. Nie powinno się więc zasłaniać grzejnika mokrymi ręcznikami lub odzieżą.
  5. Rolety – mają właściwości izolacyjne, w momencie, gdy są one opuszczone przepływ powietrza jest ograniczony. Można wybrać rolety, które umożliwiają jego przepuszczanie.
  6. Pochłaniacze wilgoci – na rynku jest ich naprawdę wiele. Aby parujące okna nie były naszym problemem, można postawić je na oknach. Jeśli nie chcemy wydawać dodatkowych pieniędzy możemy wykonać je sami. Mogą być to między innymi woreczki z ryżem lub z solą.
  7. Gliceryna – mieszanka gliceryny i octu, w proporcjach 1:1 idealnie sprawdzi się na zaparowane okna w domu, a raczej ma funkcję zapobiegawczą. Należy spryskać nią szyby i wytrzeć je do sucha ręcznikiem papierowym.
  8. Pianka do golenia – jest to produkt tani i ogólnodostępny. Można nią wypolerować szyby po myciu. Na pewno będzie odpychać cząsteczki wody, dzięki czemu parujące szyby w domu nie będą naszym utrapieniem.
  9. Rośliny pochłaniające wilgoć – jeśli lubimy zieleń i posiadamy mokre okna w mieszkaniu to możemy połączyć przyjemne z pożytecznym. Do roślin, które pochłaniają wilgoć należą między innymi: paproć, bluszcz, skrzydłokwiat, oplątwa oraz chamedora wytworna.
  10. Ograniczenie parowania – para na szybach jest skutkiem gotowania, ale również parowania żelazka.
  Narzędzia dla profesjonalistów - czego nie można pominąć?

para wodna na oknie

Wilgoć między szybami

Niestety, ale jeśli para pojawia się wewnątrz okna to oznacza to, że skrzydła są rozszczelnione. Co za tym idzie termoizolacja jest obniżona. W takim wypadku w najbliższym czasie konieczna jest ich wymiana. W innym przypadku problem ten będzie nawracający i będziemy zmuszeni do regularnego ich wycierania, by okna nie zostały zajęte przez grzyby i pleśń, którą można zauważyć przede wszystkim na uszczelkach.

Co zrobić, żeby szyby nie parowały?

Aby okna w domu nie parowały należy przede wszystkim zadbać o odpowiednią wilgoć w pomieszczeniach. Sprawny system wentylacyjny jest podstawą i gwarantuje nam właściwa cyrkulację powietrza. Powinniśmy zamontować nawiewniki i grzejniki wprost pod oknem. Uważa się, że parowanie szyb rzadziej występuje, gdy jesteśmy właścicielami okien drewnianych.

Kolejną bardzo skuteczną metodą jest zamontowanie okien z powłoką antyroszeniową lub te z technologią samooczyszczania. Te pierwsze bardzo skutecznie redukują zjawisko skraplania, te drugie natomiast odpowiadają za spływanie wody z szyb.

Powinniśmy zadbać o odpowiednie warunki, dzięki cyrkulacja powietrza będzie odpowiednia. Można także zainwestować w osuszać powietrza, który dopilnuje by wilgotność w pomieszczeniu nie przekraczała 40%. Mają one takie same właściwości funkcyjne jak klimatyzatory.

Okna z nawiewnikami

Jest to hit na rynku. Dzięki oknom posiadającym wywietrzniki/nawiewniki nie będą one parowały, skroplona woda nie będzie po nich spływała, a co za tym idzie pleśń i grzyby ich nie zaatakują. Do wyboru mamy aż trzy rodzaje nawiewników:

  • Higrosterowane – działają one automatycznie, posiadają one specjalną taśmę poliamidową, która zmienia pozycję nawiewnika, gdy wilgotność powietrza jest podwyższona. Jest praktycznie bezobsługowa.
  • Ciśnieniowe – czyli tak zwane samoregulujące, wpływa na nich ciśnienie z zewnątrz i z wewnątrz. Im wyższa różnica, tym bardziej otwarty nawiewnik
  • Sterowane ręcznie – w tym przypadku konieczne jest samodzielne otwarcie nawiewnika, dzięki temu mamy możliwość regulacji napływu powietrza.
  Chcesz mieszkać w Gdańsku? Dowiedz się dlaczego warto!

Stosując kilka z metod na zaparowane szyby najprawdopodobniej pozbędziemy się tego problemu na stałe, a nasze okna będą zabezpieczone i nie będzie konieczności ich wymiany. Przede wszystkim konieczna jest odpowiednia wentylacja domu lub mieszkania, tak by powietrze cały czas “pracowało”. Jeśli więc mamy z nią problemy, możemy najzwyczajniej uchylić okno zarówno w kresie letnim jak i zimowym.