ubrudzowe trawa spodnie

Jak usunąć plamy z trawy? 8 praktycznych sposobów

W okresie letnim bardzo chętnie spędzamy czas rodzinny na łonie natury. Wycieczki w górę, do lasu czy nad jezioro są sytuacjami, w których bardzo często mamy do czynienia z plamami z trawy.

Jak usunąć plamę z trawy?

Plama z trawy jest trudna do usunięcia, aby nie zniszczyć ubrań czy obuwia należy wiedzieć za pomocą jakich domowych sposobów możemy się ich pozbyć.

 • Alkohol – może być to spirytus lub alkohol 70%. Należy za jego pomocą zwilżyć plamy, lekko je wetrzeć i zostawić na około 40 minut. Bardzo ważne jest, aby pamiętać, że należy uprać je w zimnej wodzie, ponieważ ciepła może ją utrwalić.
 • Woda utleniona – idealnie sprawdzi się, jeśli chcemy pozbyć się plamy z trawy na białych ubraniach. Wystarczy zwilżyć ją za pomocą wody utlenionej i pozostawić na co najmniej pół godziny a następnie przeprać w zimnej wodzie. Poleca się również zmieszanie jej z zsiadłym mlekiem i namoczenie ubrudzonego ubrania na kilkadziesiąt minut.
 • Płyn do mycia naczyń – jest to środek uniwersalny, który nie niszczy i nie odbarwia materiału. Ubrudzone ubranie należy zabrać w płynie do naczyń a następnie uprać w niskiej temperaturze w pralce.
 • Kwasek cytrynowy – ma on właściwości silnie czyszczące, dlatego też takie zabrudzenia jak plamy z trawy nie są dla niego wyzwaniem. Należy potrzeć je sokiem z cytryny i spłukać. Jeśli plama jest uporczywa można powtórzyć zabieg kilka razy.
 • Sól i alkohol – jeśli plama z trawy jest stara i ciężka w usunięciu to z pomocą przychodzi amoniak.
 • Szare mydło – namaczamy brudne ubranie na godzinę, po czy pierzemy je w pralce w niskiej temperaturze.
 • Mleko – plamę z trawy należy pocierać mlekiem do momentu, aż zejdzie całkowicie. Następnie powinno się uprać odzież w zimnej wodzie.
 • Lakier do włosów – wydawać by się mogło, że jest to sposób nieskuteczny, a lakier do włosów nie poradzi sobie z tak silnymi zbrudzeniami, jakimi są plamy z trawy. Nic bardziej mylnego, ponieważ działa on na tej samej zasadzie co alkohol. Należy spryskać plamę, odczekać aż dobrze wyschnie i pocierać ją szczoteczką do zębów do całkowitego zniknięcia.
  Jak dobrze umyć szyby i okna? x sprawdzonych porad

Jak usunąć stare plamy z trawy?

Stare plamy kojarzą się nam najczęściej z ubraniami do wyrzucenia. Istnieje jednak kilka domowych sposobów na pozbycie się ich. Bardzo dobrze sprawdzi się kwasek cytrynowy, wystarczy tylko pocierać nim delikatnie plamę, aż zejdzie całkowicie. Inną skuteczną metodą jest użycie amoniaku, działa on identycznie jak sok z cytryny.

plamy trawy na spodniach

Jak sprać plamę z trawy ze spodni jeansowych?

Jeans jest materiałem, który możemy łatwo odbarwić, konieczne jest więc zachowanie podczas ich czyszczenia szczególnej ostrożności. Najbezpieczniejszym z domowych środków, a zarazem najskuteczniejszym jest zwykły płyn do myca naczyń. Plamy z trawy na jeansach należy polać płynem do mycia naczyń i wetrzeć go w materiał. Następnie pocieramy zabrudzenie miękką gąbką lub ściereczką. Bardzo ważne jest, by nie rozcierać jej na większą powierzchnię, skupmy się tylko na zabrudzeniu. Następnie należy już tylko prać jeansy w zimnej wodzie z dodatkiem płynu do naczyń.

Czym zmyć trawę z butów?

Trawa na butach jest najczęstszym rodzajem plam, z którymi mają one do czynienia. Pozbycie się ich jest naprawdę bardzo łatwe i możemy zrobić to za pomocą domowych środków, które znajdziemy w naszej kuchni. Bardzo ważne jest, by trzymać się jednej zasady – nie prać ich w ciepłej ani gorącej wodzie. Druga bardzo ważną rzeczą, jest ustalenie z jakiego materiału są wykonane. Plamy z trawy można usunąć za pomocą:

 • Płynu do mycia naczyń
 • Wody utlenionej
 • Kwasu cytrynowego
 • Mleka
 • Amoniaku
 • Alkoholu

Niezależnie od tego na jaki środek się zdecydujemy, postępowanie jest identyczne. Powinno się go nałożyć na gąbkę i pocierać zabrudzenie.

Jak zmyć trawę z białych butów?

Aby usunąć plamy z trawy z białych adidasów lub trampek można użyć wielu sposobów domowego użytku. Pierwszym jest alkohol. Pocieramy plamę ściereczką namoczoną alkoholem. Bardzo ważne jest jednak, aby nie czyścić ich za pomocą kolorowego alkoholu, ponieważ może przynieść to odwrotny skutek.