mezczyzna czysci tlusta plame

Jak usunąć tłuste plamy ze ściany? Sprawdzone sposoby

Plamy z tłuszczu same w sobie są bardzo dużym problemem, a dodatkowo są bardzo trudne do usunięcia. Najczęstszym pomieszczeniem, w którym występuje ten problem jest kuchnia, ponieważ to właśnie tam ściany narażone są na pryskanie na nie podczas gotowania i smażenia. Powierzchnia wokół kuchenki powinna być wcześnie dobrze zabezpieczona za pomocą specjalnej farby lub płytek.

Sprawdzone sposoby na usunięcie tłustej plamy ze ściany

Ponieważ tłuszcz nie jest prosty do usunięcia najlepiej jest zapobiegać niż czyścić. Skutecznie pomoże nam w tym warstwa farby odpornej na tłuszcz. Jeśli mamy pomalowane nią ściany to najprawdopodobniej zwilżona ścierka usunie je bezpowrotnie i nie będzie konieczności używania innych, bardziej radykalnych sposobów. Jeżeli takiej nie użyliśmy, a tłuste plamy na ścianie się pojawiły to można w celu ich usunięcia wykorzystać kilka sprawdzonych domowych sposobów.

  • Płyn do naczyń – jest bardzo skuteczny w przypadku pojawienia się świeżych plam z tłuszczu. Należy zwilżyć gąbkę płynem, ściskać aż wyrobi się piana i przetrzeć powstałą plamę pozostawiając ją na 15 minut.
  • Pianka do golenia – aplikujemy piankę na zatłuszczoną ścianę i pozostawiamy na 20 minut, po czym przemywany miejsce wilgotną szmatką zanurzoną w ciepłej wodzie z dodatkiem płynu do mycia naczyń
  • Płyn do szyb – postępujemy jak w przypadku pianki do golenia, pryskamy, pozostawiamy i przemywamy
  • Soda oczyszczona – należy wykonać z niej pastę. Dodajemy do proszku ciepłą wodę tak by powstała gęsta papka. Wcieramy ją w tłuste plamy na ścianie i przecieramy delikatnie zwilżoną gąbką, aż zniknie
  • Mąka ziemniaczana – aby pozbyć się tłustej plamy na ścianie za pomocą mąki należy wcześniej dobrze osuszyć tłuszcz, można zrobić to za pomocą ręcznika papierowego. Kolejnym krokiem jest posypanie plamy mąką i pozostawienie jej na jakiś czas, aby miała ona możliwość wchłonięcia tłuszczu. Następnie zmiatamy sypki produkt ze ściany i przemywamy ją wodą z płynem do naczyń.
  Jak wyczyścić przypalony garnek? 11 domowych sposobów na mycie garnka

kobieta gotowa do sprzatania

Czy farba pokryje tłuste plamy na ścianie?

Niestety pokrycie farbą tłustych plam na ścianie nie jest dobrym rozwiązaniem. Najczęściej zdarza się, że plama i tak zaczyna prześwitywać, a niekiedy nowa warstwa farby zaczyna się łuszczyć. Dlatego też, nie powinno się pozbywać tłustej plamy na ścianie za pomocą pokrycia jej nową warstwą nawet kilka razy, najzwyczajniej jest to sposób nieskuteczny.

Jak usunąć tłuste plamy ze ściany gipsowej?

W sytuacji, gdy zatłuścimy ścianę gipsową na której nie ma farby sprawa jest troszkę prostsza, ponieważ mamy możliwość zeszlifowania całej plamy. W miejscu zdartego tynku należy położyć na nowo masę szpachlową lub gładź gipsową, jeśli występują jakieś ubytki lub pęknięcia również możemy je w tym momencie uzupełnić. Gdy gładź wyschnie, szlifujemy ją i wyrównujemy.

Jak usunąć plamę ze ściany pomalowanej?

Przede wszystkim pierwsze co musimy zrobić to usunąć farbę w miejscu, gdzie występuje tłusta plama. Mamy wtedy możliwość ocenić, czy tłuszcz wgryzł się w tynk. Należy obejrzeć dobrze ścianę i sprawdzić czy nie ma żółtych zacieków. Jeśli takie nie są zauważalne to miejsce to powinniśmy zeszlifować, oczyścić szczotką i pomalować ponownie. Jeśli jednak pod farbą pojawi się żółtawy zaciek to konieczne będzie zeszlifowanie tynku aż do muru. Następnie nakładamy ponownie gładź gipsową, czekamy aż wyschnie i szlifujemy całą powierzchnię specjalną siatką do gładzi. Później zostaje nam już tylko dokładne wyczyszczenie ściany z pyłu i kurzu i ponowne jej pomalowanie.

Jak usunąć stare plamy z tłuszczu ze ściany?

Usuwanie tłustych plam ze ściany, przede wszystkim tych starych jest bardzo trudnym zadaniem. Kilkukrotne podmalowanie jej na nowo na pewno nie jest żadnym rozwiązaniem, ponieważ plama po kilku godzinach najprawdopodobniej zacznie prześwitywać, a po kilku dniach łuszczyć się. Pozostaje nam już nic innego jak zerwanie tynku aż do muru, położenie nowej powierzchni i odmalowanie.

  Czym myć płytki, żeby błyszczały? 5 najlepszych sposobów

Tłuste plamy ze ściany możemy usunąć za pomocą domowych produktów, które najprawdopodobniej znajdują się w każdej kuchni. Warto jest więc spróbować usunąć je samemu, by nie narażać się na dodatkowe koszty.