plamy po kawie na koszuli

Jak usunąć plamy po kawie? 5 sprawdzonych metod

Czarna kawa jest codziennym rytuałem każdego człowieka. Niestety bardzo często zdarza się nam poplamić tym aromatycznym napojem obrus, ubranie czy kanapę. Wydawać by się mogło, że jest to plama, która jest bardzo trudna w usunięciu. Nic bardziej mylnego, ponieważ można usunąć ją za pomocą wielu składników, które znajdziemy w swojej kuchni.

Jak usunąć plamy z kawy? 5 sprawdzonych metod

Oczywiste jest, że usunięcie plamy z kawy, tak samo jak z wina czy krwi łatwiej jest sprać, gdy są one jeszcze świeże. Najważniejsze jest, by zalać ją od razu gorącą wodą, by była łatwiejsza w usunięciu. Jest na to 5 skutecznych sposobów.

plamy po kawie

1. Sposób pierwszy – ocet

Mieszanka octu z zimną wodą będzie najskuteczniejszą w usunięciu najtrudniejszych plam. Na litr wody wystarczy jedna łyżeczka octu. Należy potrzeć plamę octem za pomocą gąbki do momentu całkowitego zniknięcia zabrudzenia.

2. Sposób drugi – sól

Jeśli mamy problem z plamą z kawy, posypujemy nią solą. Gdy sól wchłonie kawę, należy spłukać ją dokładnie zimną wodą. Pozostaje nam już tylko zapranie jej i możemy cieszyć się czystym ubraniem.

3. Sposób trzeci – soda oczyszczona

Soda oczyszczona, ściereczka i możemy cieszyć się skutecznością w pozbywaniu się plam. Soda oczyszczona pomoże również w pozbyciu się plam z herbaty, czekolady i krwi. Jest to bardzo skuteczny środek do czyszczenia.

4. Sposób czwarty – piwo

Piwo, nawet to najtańsze jest skutecznym płynem, za pomocą którego pozbędziemy się plam po czarnej kawie jak i po kawie z mlekiem. Należy polać nim zabrudzenie i odczekać kilkanaście minut. Można również wetrzeć nim plamę na dywanie i wetrzeć.

  Jak pozbyć się zapachu papierosów? Domowe i skuteczne sposoby

5. Sposób piąty – żółtko

Jak pozbyć się plamy z kawy za pomocą żółtka? Jest to bardzo proste! Roztrzep żółtko i wymieszaj je z ciepłą wodą i kilkoma kroplami alkoholu. Plamę należy przeczyścić za pomocą gąbki lub ściereczki. Koniecznie pamiętaj o dokładnym spłukaniu ubrania za pomocą zimnej wody.

Jak usunąć plamy z kawy na obrusie?

Najlepszym sposobem na pozbycie plamy po kawie z białego obrusu jest cytryna. Plamę należy polać sokiem lub natrzeć bezpośrednio cytryną. Następnie spłukujemy plamę letnią woda. Bardzo ważne jest, by wiedzieć, że jest to skuteczny sposób tylko w przypadku świeżej plamy. W innym wypadku cytryna może nie pomóc.

plamy po kawie na obrusie

Jak usunąć plamy z kawy na dywanie?

Dywan zaplamiony kawą nie jest trudny w wyczyszczeniu, ponieważ skutecznie poradzi sobie z plamą najtańsze piwo. Innym sposobem jest użycie soli. Na początek należy polać plamę z piwa gorącą, najlepiej wrząca wodą i posypać ją na grubo solą kuchenną. Następnie zostawiamy całość na kilkanaście minut, by miała ona czas na wchłonięcie kawy. Na koniec polewamy zabrudzenie zimną wodą.

Jak usunąć plamy z kawy na białej bluzce?

Biała bluzka w połączeniu z czarną kawą lub kawą z mlekiem jest połączeniem, które wydaje się być prawdziwą tragedią. Jednak przede wszystkim zachowaj spokój, ponieważ nie oznacza to końca świata. Plam na białej koszuli można skutecznie pozbyć się za pomocą cytryny. Natrzyj nią plamę lub polej nią sokiem, wetrzyj i po kilkunastu minutach spłucz zimną wodą. Innym sposobem, nie mniej skutecznym jest użycie sody oczyszczonej. Zasyp plamę sodą i potrzyj ją czystą ściereczką, aż do całkowitego zniknięcia plamy.

Jak usunąć plamy z kawy ze ściany?

Najłatwiejszym sposobem jest użycie ciepłej wody z dodatkiem płynu do mycia naczyń. Za pomocą czystej gąbki pocieramy plamę na ścianie tak by nie uszkodzić tapety lub farby, którą jest pomalowana. Jeśli mamy do czynienia ze starymi plamami z kawy to można wykorzystać również piankę do golenia. Nakładamy ją na plamę z kawy, pozostawiamy na kilkanaście minut i ścieramy ją za pomocą gąbki.

  Czym myć płytki, żeby błyszczały? 5 najlepszych sposobów

Jak usunąć plamy z kawy na ubraniach?

Stare plamy z kawy można usunąć za pomocą:

  • Octu, którym polewamy plamę i pozostawiamy na kilka minut, a następnie zapieramy
  • Sody oczyszczonej, posypujemy nią plamę i wcieramy w plamę
  • Soli kuchennej, która posypujemy plamę z kawy na grubo i spłukujemy zimną wodą

Jak usunąć plamy z kawy na kanapie?

Plama koloru kawy z mlekiem na kanapie wydawać by się mogło prawdziwym utrapieniem. Jednak jest kilka skutecznych sposobów na ich pozbycie się z kanapy. Można wykonać papkę z soli, sody oczyszczonej czy octu, za pomocą której plama z kawy zniknie raz na zawsze. Po wyczyszczeniu plamy należy przeczyścić ją czystą woda i odsączyć nadmiar ody za pomocą ręcznika papierowego, do momentu, w którym miejsce będzie całkowicie suche.