koszula ubrudzona rdza

Jak usunąć plamy z rdzy? Wiele sprawdzonych sposobów!

Plamy z rdzy są bardzo częstymi plamami, które wydawać by się mogło są bardzo uciążliwe do usunięcia. Okazuje się jednak, że nie są one tak trudne w usunięciu i można zrobić to nawet domowymi sposobami.

Czym usunąć rdzę z ubrania?

Szczęściem jest, że skuteczny sposób na plamy z rdzy nie musi oznaczać tylko środków chemicznych, które mogą zniszczyć ubrania. Możemy zrobić to również za pomocą produktów, które znajdują się w każdej kuchni. Są to między innymi:

  • Sok z cytryny – usuwanie plam z rdzy za pomocą cytryny jest bardzo proste. Wystarczy zanurzyć zabrudzoną odzież w gorącym soku z cytryny na kilkanaście minut, a następnie uprać je w pralce.
  • Sól – posypujemy brudne miejsce solą i wystawiamy je na słońce, następnie pierzemy je w pralce
  • Płyn do toalet – mimo, że ten środek jest żrący i należy zachować szczególną ostrożność to jest to bardzo skuteczny wybawiacz do rdzy
  • Kwasek winny – tworzy się mieszankę z łyżeczki kwasku na szklankę wody i zalewamy nią plamę z rdzy i zostawiamy na 20 – 30 minut i pierzemy ubranie w pralce.
  • Ziemniak – należy zetrzeć ziemniaka na tarce i wetrzeć tą papkę w rdzę na ubraniu. Można również dodać do niej troszkę sody oczyszczonej by mieszanka była bardziej skuteczna.
  • Folia aluminiowa – jest to bardzo skuteczny sposób na czyszczenie rdzy z ubrań. Powinno się ją pociąć na kawałki i namoczyć je w wodzie. Następnie pozostaje nam już pocieranie tą folią plamę z rdzy.
  • Ketchup – mieszamy płyn do mycia naczyń z małą ilością wody i spirytusu, przygotowanym płynem polewamy miejsce, gdzie jest plama z rdzy, a następnie smarujemy je ketchupem. Całość zostawiamy na dwie godziny, a następnie dokładnie płuczemy.
  • Proszek do pieczenia – plamy z rdzy na spodniach nacieramy proszkiem do pieczenia i pierzemy w pralce z dodatkiem żelu lub płynu do prania
  • Maślanka – zarówno maślanka, kefir jak i kwaśne mleko są skutecznymi produktami, za pomocą których można skutecznie pozbyć się plamy z rdzy na białym. Nakładamy produkt na plamę, wcieramy go i pozostawiamy na około 20 minut. Potem już tylko pierzemy w pralce.
  • Ocet – gotujemy go z odrobiną soku z dużej cebuli i dodajemy płatki mydlane. Całość pozostawiamy na około pół godziny, a następnie pierzemy w płatkach mydlanych.
  Jak usunąć plamy po kawie? 5 sprawdzonych metod

Jak usunąć plamę z rdzy z białego ubrania?

Przede wszystkim, jeśli zabrudzimy rdza białe ubranie to na naszą korzyść wpływa czas. Najlepiej jest usunąć ją, gdy jest jeszcze świeża i absolutnie nie pocierać jej ścierką, by nie uszkodzić materiału jeszcze bardziej. Bardzo skutecznym sposobem, który na pewno nam pomoże jest użycie soku z cytryny, wystarczy potrzeć nim plamę, poczekać aż wsiąknie a następnie uprać ubranie w pralce. Jeśli plama jest bardziej oporna to można zastosować ten sposób kilkakrotnie.

rdza

Jak usunąć plamę z rdzy z kolorowego ubrania?

Należy pozbyć się plamy z rdzy w sposób, który nie uszkodzi materiału, ale przede wszystkim nie spowoduje jego odbarwienia. Idealnie sprawdzi się do tego celu zwykły kuchenny proszek do pieczenia. Wystarczy wetrzeć go czystą ściereczką w plamę, pozostawić na około 20 minut i następnie uprać w pralce.

Jak usunąć plamę z rdzy z obuwia?

Plama z rdzy na butach jest bardzo trudna do usunięcia. Najlepiej jest więc przekazać je specjaliście (szewcowi lub pralni chemicznej), który będzie potrafił zrobić to nie niszcząc obuwia odpowiednimi środkami. Oczywiście najlepiej jest uważam na tą część garderoby, ponieważ rdza sama w sobie jest naprawdę trudnym przeciwnikiem do zwalczenia.

Usuwanie plamy z rdzy – o czym pamiętać?

Podczas usuwania plamy z rdzy z ubrania należy zachować szczególną ostrożność, by nie uszkodzić materiału. Jeśli nie jesteśmy pewni czy produkt jest bezpieczny to najlepiej jest wypróbować go na skrawku materiału w mało widocznym miejscu.  Jedyną rzeczą, o której koniecznie należy pamiętać jest to, by absolutnie nie prasować plamy z rdzy, ponieważ wysoka temperatura utrwali zabrudzenie.

Rdza jest bardzo trudnym rodzajem zabrudzenia, jeśli chodzi o jej wyczyszczenie. Dlatego też najlepiej jest zachować szczególna ostrożność w miejscach jej występowania, by nie równa walka z tego rodzaju plama nie była dla nas później wyzwaniem.