plamy po jagodach

Jak usunąć plamy z jagód? 5 domowych sposobów

Jagody są bardzo smacznymi owocami, które są wspaniałym dodatkiem do ciast i deserów. Posiadają również niestety bardzo intensywny kolor, który jest trudny w usunięciu zarówno z ubrań jak i rąk.

Jak usunąć plamy z jagód?

Wiadome jest, że najskuteczniejszymi sposobami na pozbycie się wszelakich plam z ubrań są sposoby naszych babć. To właśnie one potrafią wyczyścić nawet najtrudniejsze zabrudzenia za pomocą octu, sody, soli, cytryny, a nawet mleka. Należy jednak pamiętać, że są materiały, które wymagają specjalnego traktowania i zwykłe domowe sposoby mogą je uszkodzić. Chociażby ubrania z lnu, na które plamy z borówek można zastosować kwaśne mleko, w którym należy najpierw namoczyć zaplamione ubranie, a następnie przeprać. Jeśli jest to jedwab to świetnie sprawdzi się spirytus.

plamy z jagod na rece

Czym usunąć plamy z jagód?

Najskuteczniejszą metodą na plamy z jagód na bawełnie jest wrząca woda, zwłaszcza jeśli chodzi o świeże plamy. Konieczne jest również jak najszybsze zapranie zabrudzenia, ponieważ jak wiadomo czas odgrywa tu najważniejszą rolę.

1. Sposób pierwszy – ocet

Szklanka octu na dwie szklanki wody. W takiej mieszance namaczamy zabrudzone ubranie i pozostawiamy w mieszance na 2 godziny.

2. Sposób drugi – cytryna

Zarówno sok z cytryny jak i kwasek cytrynowy jest odpowiednim środkiem, by pozbyć się plam z jagód. Można namoczyć zaplamione ubranie w soku lub mieszance wody z kwaskiem i pozostawienie na 2- 3 godziny. Następnie pozostaje nam już tylko przepranie odzieży.

3. Sposób trzeci – kwaśne mleko

Jest to idealny środek do czyszczenia plam z jagód na ubrania z lnu. Należy wetrzeć kwaśne mleko w zabrudzenie i pozostawić na kilka godzin. Następnie zapieramy całość według zaleceń z metki.

  Jak usunąć plamy z rdzy? Wiele sprawdzonych sposobów!

4. Sposób czwarty – amoniak

Wykonujemy mieszankę z 2 łyżek boraksu, 1 łyżki amoniaku i poł szklanki wody. Całość nakładamy na plamę z kawy i pozostawiamy na pół godziny. Następnie przepieramy zabrudzenie za pomocą wody z mydłem.

5. Sposób piąty – spirytus

Bardzo skuteczny środek, jeśli chcemy wyczyścić wszelkiego rodzaju plamy. Nie tylko z herbaty, krwi czy rdzy, ale również tak ciężkich jak te z jagód. Przecieramy plamy wacikiem nasączonym spirytusem do momentu, w którym plama zniknie całkowicie.

Jak usunąć plamy z jagód na ubraniach?

Plamy z jagód na ubraniach są bardzo trudne do wybawienia. Oczywiście na pewno skutecznie pozbędziemy się ich z pomocą profesjonalnej pralni chemicznej, jednak często jest to spory koszt. Warto jest więc spróbować pozbyć się ich domowymi sposobami, za pomocą których od zawsze radziły sobie nasze babcie.

plamy z jagod na koszulce

Jak wybawić plamy z jagód?

Wszelakie plamy należy przeprać w momencie, gdy zostały one zrobione, czyli jak najszybciej. Możemy zrobić to również za pomocą wacika nasączonego octem lub spirytusem i pocierać plamę z jagód, aż do całkowitego zniknięcia zabrudzenia. Po tym zabiegu pierzemy ubranie zgodnie z zaleceniami producenta i nadal możemy cieszyć się ulubiona bluzką lub jeansami.

Bardzo ważne jest również to z jakiego materiału wykonana jest odzież, którą chcemy doczyścić.

  • Tkanina lniana – należy namoczyć ją w kwaśnym mleku na pół godziny
  • Tkanina wełniana – polewamy bezpośrednio plamę sokiem z cytryny
  • Tkanina zwykła – możemy użyć w tym przypadku: ciepłego mleka, cytryny, sody, octu, kwasku cytrynowego
  • Tkanina z jedwabiu – najlepiej użyć w celu usunięcia plamy z jagód zwykłego spirytusu, którym pocieramy plamę do całkowitego usunięcia

Jak umyć ręce z jagód?

Oczywiste jest, że jagody mają bardzo duże właściwości farbiące. Dlatego też nie tylko podczas ich zbierania, ale również spożywania mamy problem z niebieskimi, brudnymi rękoma. Na szczęście istnieje kilka skutecznych sposobów na ich doczyszczenie. Możemy użyć w tym celu:

  • Rabarbaru – który ma właściwości czyszczące i należy potrzeć nim dłonie
  • Soku z cytryny – który poradzi sobie z wybieleniem zafarbowanych rąk i paznokci
  • Spirytusu – myjemy nim dłonie, aż do zniknięcia zabrudzenia
  • Wody utlenionej – ma ona właściwości czyszczące