koszula ubrudzona czekolada

Jak usunąć plamy z czekolady? Skuteczne sposoby na czekoladowe plamy

Czekolada jest przysmakiem nie tylko dla dorosłych, ale również dla dzieci. Niestety oznacza to, że zabrudzone czekoladą tapicerka lub ubrania są najczęstszą zmorą wszystkich rodziców. Nie należy martwić się jednak tym jak je usunąć, ponieważ możemy poradzić sobie z nimi domowymi sposobami i niema konieczności zatrudniania w tym celu profesjonalnej firmy lub wymiany mebla i ubrań.

Usuwanie plam z czekolady – jak to robić?

Najcięższą plamą z czekolady do usunięcia są te na tapicerce, ponieważ musimy uważać, aby pocierając ją jej nie powiększyć. Jeśli już musimy się z nią zmierzyć to powinniśmy między innymi:

 • Zeskrobać zaschniętą czekoladę
 • Usunąć resztkę za pomocą nieinwazyjnego środka, tak aby kolor nie wyblakł
 • Używać do czyszczenia ciepłej wody
 • Czyścić plamy za pomocą miękkiej gąbki lub szmatki

Skuteczny sposób na plamy po czekoladzie

Plamy po czekoladzie nie należy usuwać za pomocą szczotki, twardej myjki i zimnej wody. Możemy natomiast użyć domowych środków, które nie będą inwazyjne i nie uszkodzą tapicerki. Mogą być to między innymi:

 • Mleko – najlepiej, żeby było ciepłe, ponieważ rozpuści ono tłuszcze, które zawarte są w czekoladzie
 • Żółtko z dodatkiem gliceryny – taką papkę nakładamy na miejsce plany i zmywamy ją po 10 minutach za pomocą ciepłej wody
 • Soda oczyszczona – w połączeniu z wodą tworzy gęstą pastę, którą nakładamy na plamy i za pomocą ciepłej wody z dodatkiem szarego mydła zmywamy plamę po około 10 minutach.
  Jak sprać plamy z czerwonego wina? 9 sprawdzonych sposobów

plama z czekolady

Jak usunąć plamy z czekolady na kanapie?

Plamy z czekolady na kanapie lub na fotelu wcale nie muszą oznaczać, że mebel będzie trzeba wymienić. Istnieje kilka domowych środków, za pomocą których na pewno pozbędziemy się jej bezpowrotnie. Do usunięcia możemy wykorzystać:

 • Wodę z dodatkiem spirytusu – jest to mieszanka, która ma właściwości odbarwiające, dlatego warto jest wcześniej sprawdzić w słabo widocznym miejscu czy nie odbarwi ona materiału. Jeśli nie jest ona destrukcyjna to należy zwilżyć miękką gąbkę w wodzie z dodatkiem spirytusu i delikatnie przecierać w miejscu plamy
 • Ciepło woda z dodatkiem płynu do naczyń jest to bezpieczna mieszanka, za pomocą której na pewno pozbędziemy się plamy z czekolady na kanapie. Wystarczy zmoczyć szmatkę w wodzie z płynem i przecierać plamę do jej całkowitego usunięcia.

Jak usunąć plamę z czekolady na tapicerce?

Plama z czekolady na tapicerce na pewno nie zostanie usunięta za pomocą miękkiej gąbki, w tym celu należy użyć szczotki z miękkim włosem. Na początek przede wszystkim musimy usunąć zaschniętą czekoladę z wierzchniej warstwy za pomocą szczotki. Możemy usunąć ją również za pomocą:

 • Octu – należy wymieszać jego dwie łyżki z jedną szklanką wody i wcześniej namoczyć plamę z czekolady, taka mieszanka powinna zostać pozostawiona na kilka minut, po czym spłukujemy ją ciepłą wodą i pierzemy
 • Gliceryna – 1 łyżeczkę ciepłej wody należy wymieszać z połową łyżeczki gliceryny i posmarować nią plamy z czekolady, następnie delikatnie pocieramy ją aż do jej całkowitego zniknięcia
 • Żółtko – w połączeniu z dodatkiem gliceryny możemy nanieść o na plamę z czekolady na tapicerce i odczekać dziesięć minut. Następnie przecieramy ciepłą wodą, aż zostanie usunięta

Jak usunąć plamy z czekolady na ubraniu?

Plamy z czekolady na ubraniu możemy usunąć za pomocą mleka i mydła. Ciepłe mleko na pewno rozpuści tłuszcze znajdujące się w czekoladzie. Najlepiej jest namoczyć ubranie w tej mieszance i odczekać około 20 minut, po czym możemy uprać odzież w ciepłej wodzie z dodatkiem mydła. Inną bardzo skuteczną metodą jest na moczenie ubrania w occie z dodatkiem wody lub w żółtku z dodatkiem gliceryny.

  Jak usunąć plamy po kawie? 5 sprawdzonych metod

dziecko ubrudzone czekolada

Jak sprać czekoladę z białej koszuli?

Jeśli nie chcemy używać środków chemicznych, czyli tak zwanych wybielaczy to możemy sięgnąć po środki domowego użytku. Bardzo dobrym rozwiązaniem będzie wykorzystanie w tym celu sody oczyszczonej. Należy wymieszać ją z wodą w proporcji 2: 1 i tak przygotowana papkę nanieść na plamę z czekolady. Konieczne jest również odczekanie około 20 minut i wypranie materiału w pralce.

Kolejnym bardzo skutecznym środkiem, który pozwoli nam usunąć plamy z czekolady z białej koszuli jest ocet. Wystarczy zmieszać go z odrobiną ciepłej wody i namoczyć koszulę na kilkanaście minut. Ocet działa wybielająco więc możemy być pewni, że poradzi on sobie nie tylko z czekoladą, ale również rdzą, ziemią czy krwią. Plama z czekolady na białej koszuli nie jest trudne do usunięcia, dzięki czemu wszystkie kuchenne triki zdołają rozwiązać ten problem.

Jak usunąć plamę z czekolady z dywanu?

Plama z czekolady może być trudna do usunięcia, wszystko zależy od tego jakie ma on włosie. Niezależnie jednak od tego pierwsze co powinniśmy zrobić to usunąć zaschnięty materiał za pomocą nożyka lub szczotki. Pozostałości można usunąć za pomocą mieszanki wody ze spirytusem. Należy jednak pamiętać, że alkohol ma właściwości odbarwiające. Wypróbuj go wcześniej w mniej widocznym miejscu, by nie zniszczyć dywanu.

Znając już wszystkie metody na usunięcie plam z czekolady nie musimy odmawiać naszym dzieciom tej przyjemności martwiąc się, że wybrudzą wszystko wokół. Nie musimy też stosować środków chemicznych, których na rynku jest naprawdę sporo. Wystarczą kuchenne produkty, które znajdują się w każdej kuchni.