czyste płytki

Czym myć płytki, żeby błyszczały? 5 najlepszych sposobów

Czyste płytki łazienkowe i kuchenne to marzenie każdego ich posiadacza. Oczywiście chcielibyśmy by zawsze były lśniące i wyglądały jak nowe. Oczywiste jest, że regularne ich czyszczenie ma wpływ na ich nieskazitelny wygląd, jednak nie zawsze są tak błyszczące jak tego oczekujemy.

Płytki – jak przygotować je do mycia?

Każdy posiadacz płytek zdaję sobie sprawę z tego, że brud, tłuszcz, plamy, osad z mydła lub kamienia sprawiają, że nie są one już błyszczące i estetyczne. Możemy jednak sprawić, by przestały być matowe i wyglądały jak nowe. Pierwszym krokiem, by tak się stało jest odpowiednie przygotowanie ich do mycia. Przede wszystkim należy je dokładnie odkurzyć za pomocą odkurzacza lub szczotki. Drugim krokiem jest przemycie ich wodą, najlepiej, jeśli będzie ona gorąca. Dzięki temu pod wpływem temperatury dogłębny brud będzie bardziej dostępny. Ostatnim krokiem jest dokładne wyczyszczenie płytek. Czym wykonać czyszczenie główne?

mycie plytek na podlodze

Czym czyścić płytki, żeby błyszczały?

Do wyboru mamy wiele produktów ogólnodostępnych w każdym sklepie. Mogą być to płyny, pasty, pianki lub mleczka. Bardzo ważne jest jednak, by pamiętać, że powinny być one dopasowane do rodzaju płytek znajdujących się w łazience czy w kuchni. Jeśli nie zwrócimy na to uwagi, najprawdopodobniej zostaną one bezpowrotnie zniszczone. Bezpiecznymi metodami, które są jednocześnie skuteczne są te domowe z wykorzystaniem produktów z naszych szafek kuchennych. Są to między innymi:

  • Ocet i soda oczyszczona – mieszając oba te składniki możemy dodać kilka kropel olejku eterycznego o ulubionym cytrusowym zapachu, tak by zneutralizować aromat octu.
  Porządki w szafie – domowy zeszyt ćwiczeń, który pozwoli na skuteczne porządki!

Możemy również wymieszać ocet z wodą w proporcjach 3: 1. Taka mieszanka nie tylko usunie zabrudzenia i osady z mydła i kamienia, ale również zdezynfekuje płytki i nada im połysku. Soda oczyszczona ma także właściwości czyszczące, możemy mieć więc pewność, że poradzi sobie z uporczywym kamieniem i osadem z mydła.

  • Kwasek cytrynowy – lub sok z cytryny, wszyscy doskonale wiedzą, że cytryna ma bardzo skuteczne właściwości nabłyszczające. Dodatkowo jednak odświeża, odkaża, usuwa kamień, dezynfekuje i działa antybakteryjnie. Można więc wymieszać ją z wodą lub stosować bezpośrednio na płytki, fugi czy kabiny prysznicowe.
  • Środki chemiczne – ważne jest jednak, by uważać podczas ich stosowania, by dodatki ścierne znajdującej się w nich nie zniszczyły całej powierzchni płytek.
  • Spirytus – wymieszany z wodą nie tylko pozwoli pozbyć się osadu z kamienia i mydła, ale przede wszystkim nabłyszczy płytki na podłodze i na ścianach.
  • Olej lniany – jest bardzo skutecznym nabłyszczaczem, jednak niestety jego cena jest dość wysoka.
  • Amoniak – sprawia, że nawet stare płytki ponownie zabłyszczą. Podczas użytkowania konieczne jest otworzenie drzwi i okien, by mógł się swobodnie wywietrzyć i nałożenie rękawic ochronnych

Czym myć płytki, żeby nie pozostawały smugi?

Niestety, mimo, że na rynku znajdziemy ogromną ilość środków, które skutecznie wyczyszczą płytki to spora ich część pozostawia trudne do usunięcia smugi. Istnieją również detergenty, dzięki którym płytki będą lśniące i nie będzie konieczności ich późniejszego polerowania, jednak ich cena zazwyczaj nie jest zbyt niska. Aby tak się stało należy używać go zgodnie z zaleceniami producenta. Możemy również wykorzystać domowe produkty, na przykład ocet z wodą w proporcjach 1: 8.

Wiele osób poleca w tym celu także mopy elektryczne, które nie tylko czyszczą płytki, ale je polerują. Są one nie tylko skuteczne, łatwe w użyciu, ale przede wszystkim przyjazne środowisku. Dodatkową jego zaletą jest to, że wymyjemy nim również podłogę pod meblami i w innych trudno dostępnych miejscach.

  Jak oczyszczać przestrzeń domową ze zbędnych rzeczy? Praktyczny poradnik

Niezbędne akcesoria do mycia i nabłyszczania kafelków

Aby sprzątanie łazienki i kuchni przebiegło szybko i sprawnie konieczne jest wcześniejsze przygotowanie niezbędnych akcesoriów do czyszczenia płytek. Absolutnie nie powinniśmy w tym celu używać szorstkich ścierek, gąbek lub druciaków, ponieważ porysujemy nimi powierzchnię płytek i będzie ona całkowicie zniszczona. Sprawdzą się jednak:

  • Wiadro z mopem – pozwoli na wyciśnięcie brudnej wody, nie zostanie ona rozchlapywana po całej powierzchni płytek.
  • Ściągaczka do wody – dzięki niej będziemy mieli możliwość zebrania płynów i brudnej wody z całej podłogi.
  • Miska – będziemy mieli możliwość rozrobienia w niej wody z wybranym preparatem.
  • Szczotka i szufelka – za ich pomocą zamieciemy kurz i brud z płytek, można w tym celu użyć również odkurzacza
  • Gąbki i szmatki, szczoteczka do zębów – dzięki tym akcesorium umyjemy płytki pionowe i poziome a również fugi

mycie plytek

Nie chcesz mieć smug? Zastosuj te środki!

Aby skutecznie nabłyszczyć płytki należy dobrać odpowiedni preparat do rodzaju płytek. Na przykład:

  • Płytki gresowe – na rynku istnieją środki przeznaczone do gresu polerowanego i matowego. Jeśli chodzi o domowe środki to najpopularniejsza będzie mieszanka wody z octem.
  • Płytki glazurowane – wymagają regularnego nabłyszczania. W sklepach znajdziemy wiele środków przeznaczonych do glazury, ważne jest jednak, by nie zawierały substancji ścierających. Domowym sposobem jest woda z octem, kwaskiem cytrynowym lub sodą
  • Płytki terakotowe – aby były one lśniące konieczne jest regularne usuwanie zabrudzeń. Wybrane detergenty powinny mieć delikatne działanie. Skuteczną domową metodą jest roztwór z octu, mydła, sody, szamponu lub odżywki do włosów.
  • Płytki klinkierowe – bardzo łatwo się brudzą, dlatego wymagają regularnego impregnowania.

Wszystkie rodzaje matowych płytek należy czyścić za pomocą kwasku cytrynowego, octu lub sody oczyszczonej. Zarówno na ścianach jak i na podłogach.

  Jak usunąć plamy z czekolady? Skuteczne sposoby na czekoladowe plamy

Podsumowanie

Najlepszym sposobem na lśniące płytki będzie wykorzystanie domowych środków takich jak ocet, sok z cytryny czy spirytus. Są to naturalne nabłyszczacze, które stosuje się także podczas mycia kieliszków i szklanek, a co ważniejsze są bezpieczne dla zdrowia człowieka. Niema konieczności kupowania kilkudziesięciu środków doczyszczenia i polerowania płytek, by móc cieszyć się ich lśniącym wyglądem.