Czym czyścić ekran telewizora

Czym czyścić ekran telewizora? Sposoby na mycie wszystkich ekranów

Na ekranie telewizora niezależnie od jego rodzaju osiedlają się zanieczyszczenia w formie kurzu, resztek jedzenia i smug. Przed jego wyczyszczeniem należy ustalić jaki rodzaj powierzchni posiada telewizor i w jaki sposób należy go czyścić, by go nie uszkodzić. Jeśli tego nie zrobimy możemy uszkodzić wyświetlacz bezpowrotnie.

Akcesoria do czyszczenia telewizora – czego potrzebujesz?

Czyszczenie ekranu telewizora powinno zostać przeprowadzone w sposób ostrożny i delikatny, pod żadnym pozorem nie należy go przyciskać. Bardzo ważne jest również to jakim materiałem i środkiem chcemy wykonać tą czynność. Czym NIE należy czyścić ekranu telewizora? Szorstkimi gąbkami, szorstkimi ścierkami, paznokciami, papierem toaletowym, chusteczkami higienicznymi lub ręcznikiem kuchennym. Wszystkie te produkty powodują zarysowania na wyświetlaczu i uszkadzają jego powłokę. Czym więc należy czyścić ekran telewizora?

 • Ściereczka z mikrofibry – jest to najbezpieczniejsze rozwiązanie, ponieważ są one delikatne i chłonne, idealnie zbierają kurz i stosuje się je na sucho, co jest wskazane podczas czyszczenia TV.
 • Ściereczka do czyszczenia okularów – konieczne jest wcześniejsze sprawdzenie czy jest czysta, by drobiny na niej nie porysowały ekranu
 • Płyn do ekranów
 • Wodą destylowaną
 • Woda destylowana z dodatkiem octu w proporcjach 1: 1

Czyszczenie ekranu telewizora w 4 krokach

Aby podczas czyszczenia ekranu telewizora nie uszkodzić go warto je stosować się do kilku kroków:

 • Telewizor powinien być odłączony od prądu
 • Ekran powinien wystygnąć, powinien być chłodny
 • Należy umyć ekran odpowiednim materiałem
 • Ekran powinien być całkowicie suchy zanim podłączymy telewizor do prądu

Najbezpieczniejszą metodą na czyszczenie ekranu telewizora jest sucha ściereczka z mikrofibry. Niestety może zdarzyć się, że ekran jest silnie zabrudzony i konieczne będzie jej delikatne zwilżanie. Absolutnie nie należy jej moczyć! Jeśli chodzi o samo czyszczenie to należy wykonywać je kolistymi ruchami, nie dociskając jej do wyświetlacza. Czyszczenie telewizora to nie tylko wyczyszczenie ekranu, ale także całej jego obudowy. Ponieważ kurz zbiera się również w niedostępnych dla ścierki miejscach, można wydmuchać go za pomocą sprężarki lub zwykłej pompki.

  Jak pozbyć się zapachu papierosów? Domowe i skuteczne sposoby

Jak wyczyścić ekran telewizora LED?

Ekrany LED zapewniają oglądającemu wysoką jakość obrazu. Dzieje się tak dlatego, że obraz zbudowany jest z małych diod. Konieczne jest delikatne czyszczenie i użycie bezpiecznego środka czyszczącego, by ekran nie odbarwił się lub nie złuszczył. Na rynku znajdziemy wiele profesjonalnych środków do czyszczenia telewizora LED, jednak możemy również wykorzystać mnie mniej skuteczne metody domowe. Może sprawdzić się zwykła ścierka z mikrofibry zwilżona czystą wodą, jeśli jednak zabrudzenia są bardziej oporne to można użyć zamiast wody specjalnego płynu do wyświetlaczy lub chusteczek do ekranów, które dostępne są w sklepach z RTV.

Jak wyczyścić ekran telewizora plazmowego?

Czyszczenie ekranu plazmy powinno być przeprowadzone bardzo ostrożnie, ponieważ matryce te co bardzo delikatne. Tyle o ile wyczyszczenia jego ekranu za pomocą suchej szmatki z mikrofibry wydawać by się mogło proste, to jeśli mamy do czynienia z uporczywym brudem, pojawia się problem. Aby wyczyścić ekran telewizora plazmowego należy wiedzieć z jakim rodzajem matrycy mamy do czynienia i dobrać do niego odpowiednią metodę i technikę. Należy wykonywać tą czynność bardzo delikatnie nie dociskając ręką do ekranu.

Jak wyczyścić ekran telewizora OLED?

 • Są to obecnie najpopularniejsze telewizory, które cechuje wysoka jakość obrazu i wysoka jakość kontrastu. Jeśli chodzi o czyszczenie ekranu OLED konieczne jest stosowanie kilku zasad:
 • Do czyszczenia należy używać miękkiej ściereczki najlepiej z mikrofibry. Ekran należy czyścić w sposób delikatny, wykonując koliste ruchy.
 • Jeśli mamy do czynienia z trudniejszymi rodzajami zabrudzenia, takimi jak tłuszcz czy zacieki, ściereczkę można delikatnie zwilżyć.
 • Jeśli ekran OLED posiada zaschnięte zabrudzenia to do jego umycia można użyć wody z dodatkiem płynu do mycia naczyń i zbliżonej ściereczki. Nie należy skrobać zabrudzenia paznokciem.
 • Czyszczenie ekranu OLED jest trudne, ponieważ posiadają powłokę antyrefleksyjną i można go szybko uszkodzić, przez to jakość obrazu nie będzie już taka sama. Samo czyszczenie powinna być wykonywana ostrożnie i delikatnie.
  Jak prać firanki, aby były bardzo czyste? Praktyczne porady

Jak wyczyścić telewizor LCD?

Czyszczenie ekranu LCD nie jest skomplikowane, jednak należy zachować szczególną ostrożność zwłaszcza przy wybieraniu preparatu. Przede wszystkim absolutnie powinniśmy unikać wszelkich preparatów, które w swoim składzie zawierają alkohol lub środki chemiczne. Jeśli przyjdzie ci do głowy wykorzystanie w tym celu płynu do szyb lub mebli to natychmiast z niego zrezygnuj. Takie środki w 100% bezpowrotnie uszkodzoną matrycę. Czym czyścić tego rodzaju ekran? Najskuteczniejsze i najbezpieczniejsze środki to te, których używa się do czyszczenia tego rodzaju wyświetlacza. Możemy wybrać specjalny spray lub nawilżone chusteczki, jednak należy wiedzieć, że nie są one zbyt tanie. Jeśli chodzi o domowe sposoby na czyszczenie ekranu LCD to niezawodna jest czysta woda i ściereczka z mikrofibry.

Należy jednak wiedzieć, że nie powinna być ona prosto z kranu, najlepiej sprawdzi się ta destylowana. Dlaczego? Ponieważ ta bezpośrednio z kranu posiada w składzie wiele minerałów i związków, przez które istnieje ryzyko zarysowania ekranu. Jeśli zastanawiasz się czy należy go później wytrzeć do sucha to odpowiadamy nie! Zarówno papier toaletowy jak i ręczniki papierowe mogą zadrapać wyświetlacz. Jeśli jest on mocno zabrudzony, możemy do wody dodać kilka kropel płynu do naczyń.

Na co uważać przy czyszczeniu ekranu telewizora?

Aby dokładnie i bezpieczniej wyczyścić ekran telewizora należy stosować się do zasad, dzięki którym będziemy mieli pewność, że nie zostanie on porysowany ani uszkodzony. Czego zatem nie powinniśmy robić?

 • Należy unikać szmatek do kurzu, zmywaków, ręczników papierowych, papieru toaletowego i chusteczek higienicznych
 • Należy unikać nawilżanych chusteczek
 • Należy unikać preparatów, które posiadają w swoim składzie alkohol, amoniak, aceton, spirytus i rozpuszczalnik
 • Nie należy mocno naciskać podczas przecierania ekranu
 • Nie należy aplikować żadnych preparatów bezpośrednio na wyświetlacz
 • Należy unikać wlania płynu za ramy telewizora
  Jak usunąć silikon z szyby, płytek i kafelek? Sprawdzone sposoby

Co jeszcze warto wiedzieć przed czyszczeniem ekranu telewizora?

Wyczyszczenie ekranu telewizora z kurzu i pyłu nie jest trudne. Problem pojawia się, gdy są zanieczyszczone słodkim napojem lub jedzeniem. Do czyszczenia matrycy powinniśmy używać ściereczki z mikrofibry lub specjalnej, którą możemy kupić w sklepie z artykułami RTV. Ważne jest by pamiętać, że ekran czyścimy za pomocą kolistych ruchów, nie należy ścierki również dociskać. Jeśli mamy do czynienia z innymi zabrudzeniami to możemy zwilżyć szmatkę. Nie powinna być ona jednak mokra, a preparat czyszczący nie powinien być pryskany bezpośrednio na ekran. Co jeszcze jest bardzo ważne? Otóż należy pamiętać, że telewizor powinien być odłączony od kontaktu, a matryca powinna całkowicie ostygnąć.

Na rynku istnieje wiele preparatów przeznaczonych do czyszczenia ekranów telewizora. Są one bardzo skuteczne w usuwaniu kurzu jak i silniejszych zabrudzeń: tłuszczu, odcisków palców czy napojów. Są to spraye, wilgotne ściereczki czy pianki, mają one właściwości czyszczące, bakteriobójcze i dezynfekujące. Jeśli nie znamy się na tego typu produktach, najprościej będzie poprosić o radę sprzedawcę. Istnieje również kilka domowych metod na wyczyszczenie ekranu telewizora. Najpopularniejszym i najbezpieczniejszym produktem będzie najzwyklejsza woda destylowana z dodatkiem octu. Nanosimy mieszankę bawełnianą szmatką i przecieramy kolistymi ruchami.