kobieta czysci mikrofalowke

Jak skutecznie czyścić mikrofalówkę? 5 praktycznych sposobów

Mikrofalówka jest najchętniej wykorzystywanym sprzętem kuchennym, który ułatwia życie wszystkim domownikom. Dodatkowo spełnia ona wiele funkcji, nie tylko podgrzewa jedzenie, ale posiada też możliwość grillowania, rozmnażania i gotowania. Konieczne jest również odpowiednie o nią dbanie i regularne czyszczenie. Aby jej nie uszkodzić, można zrobić to kilkoma domowymi sposobami.

Dlaczego mikrofalówka jest brudna wewnątrz?

Niestety najczęstsza przyczyna brudnej mikrofali wewnątrz jest podgrzewanie w niej sosów, które pod wpływem wyższej temperatury strzelają i rozbryzgują się po całym wnętrzu. Na zabrudzenia mają wpływ także owoce, dlatego też najlepiej będzie unikać podgrzewania ich w mikrofalówce. Niezależnie od tego w jaki sposób jej używamy konieczne jest jej regularne czyszczenie i pozbywanie się resztek jedzenia by bakterie nie mogły się w niej rozmnażać.

czyszczenie mikrofalowki

5 domowych sposobów na wyczyszczenie mikrofalówki bez wysiłku

Przedstawiamy 5 skutecznych i prostych sposobów na wyczyszczenie mikrofalówki oraz pozbycie się z niej brzydkich zapachów. Należy również pamiętać, że podczas jej użytku osiada się w jej wnętrzu wiele zarazków, które powinny być regularnie i skutecznie oczyszczone.

Pierwszy sposób – ocet

Użycie octu w kuchni jest jednym z najczęściej stosowanych środków podczas czyszczenia i eliminację brzydkich zapachów. Jest to tani i ogólnodostępny środek, który na pewno poradzi sobie ze wszystkimi zanieczyszczeniami. Aby go wykorzystać należy stworzyć miksturę z octu i wody w proporcjach 1:1. Możemy nią wymyć mikrofalówkę lub najzwyczajniej postawić szklankę z płynem do mikrofalówki i włączyć ją tak, by w jej wnętrzu pojawiła się bardzo duża ilość pary, po czym przetrzeć roztworem całe wnętrze. Możemy nim wyczyścić mikrofalówkę również z zewnątrz. Nie należy zapominać o wentylatorze, który za pomocą cienkiej końcówki do odkurzacza wyczyścimy z kurzu.

  Jak usunąć zapach stęchlizny? 10 sprawdzonych sposobów

Drugi sposób – cytryna

Cytryna jest produktem, który pomoże nam nie tylko pozbyć się zabrudzeń, ale również brzydkich zapachów. Aby czyszczenie mikrofalówki było skuteczne należy przygotować roztwór z wody i cytryny lub wykorzystać plasterki z cytrusa. Jeśli chcemy zastosować pierwszą metodę, należy wstawić płyn w szklanej misce do mikrofalówki i ją włączyć na najwyższą moc na około 5 – 7 minut. We wnętrzu pojawi się duża ilość pary, która zmiękczy resztki jedzenia, przypaleniznę i tłuszcz. Po określonym czasie wyciągamy miskę z roztworem i przemywamy nim całe wnętrze. Jeśli stosujemy plasterki cytryny, wykonujemy wszystkie czynności właśnie za ich pomocą. Możemy nią wyczyścić także obrotowy talerz.

Trzeci sposób – soda oczyszczona

Jeśli zastanawiamy się jak wyczyścić mikrofalówkę ze spalenizny to soda oczyszczona jest idealnym, bardzo skutecznym produktem. Sprawdzi się, jeśli jest ona bardzo zanieczyszczona, gdy w jej wnętrzu znajduje się spora ilość resztek jedzenia czy tłuszczu. Aby przygotować roztwór w szklance wody rozpuszczamy 3 łyżki sody oczyszczonej. Mieszankę należy podgrzewać w sprzęcie przez około 5 minut. Po tym czasie przecieramy mikrofalę suchą ścierką lub ręcznikiem papierowym do sucha. Talerz obrotowy czyścimy ciepłą woda z płynem do naczyń.

Czwarty sposób – płyn do mycia naczyń

Mycie mikrofalówki płynem do naczyń jest powszechnie stosowane, a co najważniejsze jest bardzo skuteczne. Jest to płyn, który nie uszkodzi sprzętu, a na pewno bardzo skutecznie wyczyści zabrudzenia, spaleniznę i tłuszcz. Za jego pomocą będziemy mieli również możliwość czyszczenia kuchenki mikrofalowej z zewnątrz. Dzięki ciepłej wodzie z płynem do naczyń cała obudowa będzie nie tylko czysta, ale także lśniąca.

Piąty sposób – płyn do okien

Mieszanka ciepłej wody z płynem do mycia szyb w proporcjach 2:1 będzie skuteczna w myciu kuchenki mikrofalowej zarówno wewnątrz jak i zewnątrz. Należy przecierać mieszanką całe wnętrze nie zapominając o zakamarkach. Po dokładnym wyczyszczeniu sprzętu konieczne jest odczekanie aż wyschnie lub wytarcie do sucha ściereczką lub papierowym ręcznikiem.

  Jak usunąć plamy z długopisu? 9 praktycznych sposobów na plamy z tuszu

Czyszczenie mikrofalówki – kiedy to robić?

Czyszczenie mikrofali należy przeprowadzać jak najczęściej, najlepiej jest robić to po każdym użyciu, gdy zauważymy, że jest ona mocno zabrudzona. Dzięki temu wymycie jej będzie proste i szybkie. Konieczne jest również wylotów od wentylatora. Można zrobić to za pomocą odkurzacza, zakładając na rurę okrągłą szczoteczkę. Kolejnym krokiem jest dokładne umycie obudowy, można użyć w tym celu soku z cytryny lub octu.

czyszczenie mikrofalowki

Czego należy unikać podczas czyszczenia mikrofali?

Podczas czyszczenia mikrofalówki należy unikać używania detergentów. Wyjątkiem są tylko te, które są przeznaczone właśnie do tego. Niestety pozostawiają one także chemiczny zapach, który unosi się przez długi czas. Można pozbyć się go za pomocą domowych środków, na przykład cytryny. soda oczyszczona może porysować sprzęt, więc konieczne jest ostrożne korzystanie z tej papki.

Nie należy także używać do jej czyszczenia drucianej lub szorstkiej myjki, ponieważ porysują one mikrofalówkę. Najlepiej jest użyć w tym celu miękkiej ściereczki lub ręcznika papierowego.

Mikrofalówka z funkcją czyszczenia

Obecnie na rynku istnieje wiele mikrofalówek z funkcją czyszczenia. Aby to zrobić należy wstawić do wnętrza szklankę wody i włączyć program czyszczenia. Po czyszczeniu należy przetrzeć całe wnętrze ściereczką lub ręcznika papierowego do sucha, pozbywając się przy tym wszystkich zabrudzeń. Co ciekawe posiadają one również funkcję pochłaniania zapachów.

Czyszczenie mikrofali jest proste i aby utrzymać ją w czystości należy regularnie ją myć. Niezbędne jest usuwanie resztek jedzenia, tłuszczu i przypalenizny, ale świeże zanieczyszczenia zawsze jest łatwiej usunąć niż te stare. W tym celu najbezpieczniej będzie skorzystać z domowych metod i produktów, które znajdziemy w naszej kuchni, są one ogólnodostępne i naprawdę tanie. Sprawdzi się również najzwyklejszy ręcznik papierowy lub miękka ściereczka, natomiast powinno unikać się szorstkich myjek, które najprawdopodobniej porysują całe wnętrze.