czyszczenie fugi

Jak wyczyścić fugi z pleśni? 8 domowych sposobów

Płytki w kuchni i w łazience są najlepszym wyborem, ponieważ są łatwe w utrzymaniu czystości, a cena samych materiałów i ich położenie jest stosunkowo niska. Starannie ułożone płytki mogą cieszyć nasze oczy przez kilka następnych lat, jednak zdarza się, że na fugach pojawia się zielony nalot, który szybko się rozprzestrzenia. Jak wyczyścić fugi z pleśni?

Przyczyny zbierania się pleśni i grzyba na fugach

Pleśń na fugach jest nie tylko nie estetyczna, ale co najważniejsze niekorzystnie wpływa na nasze zdrowie. Aby pozbyć się pleśni i grzybów z naszej łazienki, konieczne jest wcześniejsze ustalenie przyczyny, dla której się one pojawiły. Porządek w naszym domu nie ma z tym nic wspólnego. Prawdziwą przyczyną pojawienia się pleśni jest nadmierna wilgotność w pomieszczeniu i zwiększona para wodna. Zielony nalot pojawia się nie tylko na fugach, ale również na silikonach i w zakamarkach, w których dopływ powietrza jest utrudniony. Samo pozbyć się pleśni i grzyba nie jest proste, jednak na rynku istnieje wiele środków i sposobów, które wspomogą nas w tej walce.

Czym wyczyścić fugi z pleśni? Środki do czyszczenia

Na rynku znajdziemy wiele aktywnych środków do czyszczenia pleśni i grzyba na fugach. Dobry środek do czyszczenia fug z pleśni poradzi sobie również z kamieniem, brudem, mydłem i rdzą. Zanim jednak zaczniemy go stosować, konieczne jest wcześniejsze sprawdzenie preparatu w miejscu niewidocznym dla oka. Dzięki temu sprawdzimy czy nie zniszczymy płytek bezpowrotnie. Niestety zapachy środków chemicznych są drażniące i konieczne jest stosowanie ich w ubraniach i rękawicach ochronnych oraz czyszczenie przy otwartym oknie. Aby były one skuteczne musimy zapoznać się z instrukcją użycia. Najczęściej należy nanieść go na fugi, pozostawić na kilka sekund lub minut i przetrzeć suchą szmatką. Do wyboru mamy także wiele domowych środków, między innymi: cytrynę, sodę oczyszczoną i ocet, które są całkowicie bezpieczne podczas użycia, a przede wszystkim skuteczne.

  Jak usunąć tłuste plamy ze ściany? Sprawdzone sposoby

kobieta czysci fugi

Jak wyczyścić fugi z pleśni?

Czyszczenie fug z pleśni jest możliwe za pomocą środków chemicznych i produktów domowych. Jednak niezależnie od tego na jaką metodę się zdecydujemy ważne jest, by usunąć nie tylko skutek, ale również przyczynę. W innym przypadku problem będzie nawracał. Już przy wyborze fug powinniśmy zwrócić uwagę na to czy produkt jest odporny na wilgoć. Jeśli chodzi o to czym wyczyścić fugi w łazienkach do świetnie sprawdzą się: szczoteczka do zębów, sucha ścierka i gąbka.

Czyszczenie fugi w łazience – jak to zrobić?

To właśnie w łazience mamy do czynienia z najczęstszym występowaniem problemu dotyczącego brudnych fug. Czym wyczyścić fugi w łazience? Zanim sięgniemy po konkretny środek, należy pamiętać, że problem nie dotyczy tylko pleśni i grzyba, ale również osadu z mydła, rdzy i osadzającego się kamienia. Dodatkowo to właśnie w łazience panują najlepsze warunki do rozwoju pleśni i grzyba, które negatywnie wpływają na nasze zdrowie. Bardzo skuteczne będą środki grzybobójcze, które najczęściej miesza się z podaną przez producenta ilością wody. Nie tylko środki chemiczne są skutecznym sposobem na grzyb na fugach. W sklepach znajdziemy również środki na bazie chloru. Jeden z nich jest płyn do WC. Wystarczy wymieszać go z wodą w proporcji 1: 1 i wyczyścić fugi szczoteczką do zębów. Trzecią metodą jest skorzystanie z parownicy. Dzięki niej pozbędziemy się kurzu, brudu, osadu z kamienia. Jeśli jednak chcemy zastosować je na silne zabrudzone to warto jest je wcześniej namoczyć.

Czym czyścić fugi pod prysznicem?

Niestety w naszych łazienkach występują miejsca, w których pleśń i grzyby osadzają się najchętniej, bo mają tam świetne warunki do rozwoju. Mowa oczywiście o prysznicu. Kabina prysznicowa jest trudniejsza w czyszczeniu, zwłaszcza w miejscach, gdzie położony jest silikon. Z pomocą przyjdzie nam szczoteczka do zębów. Jakiego środka użyć na wyczyszczenie pleśni z fug pod prysznicem? Jednym z najskuteczniejszych jest amoniak. Należy wymieszać 2/3 szklanki z 2 łyżeczkami sody oczyszczonej. Taką miksturą należy spryskać ściany i silikony pod prysznicem. Konieczne jest odczekanie co najmniej godziny, by płyn miał możliwość zadziałania, po czym czyścić fugi i silikony szczoteczkę do zębów i dokładnie spłukać czystą wodą. Możemy także zabezpieczyć powierzchnię przed ponownym występowaniem pleśni i grzybów, wystarczy tylko raz w tygodniu spryskać całą kabinę prysznicową wodą z octem w proporcjach 1:1.

  Wilgoć w szafie - jak pozbyć się zapachu pleśni i wilgoci?

mycie fug na plytkach

Czyszczenie fugi na podłodze – jak to zrobić?

Największa ilość zanieczyszczeń i bakterii znajduje się na podłodze. Konieczne jest regularne jej mycie, nie można jednak zapomnieć o dokładnym czyszczeniu fug, w które wchodzi największa ilość brudu, kurzu i wody. Czym wyczyścić brudne fugi na podłodze? Najskuteczniejszy sposób na brudne fugi kryje się w occie i sodzie. Mieszanka ta usuwa pleśń, grzyby, brud kurz, osady z mydła, a nawet bakterie. Papkę należy rozprowadzić za pomocą szczoteczki do zębów i dobrze wyszorować, po czym umyć czystą wodą. Możemy także wykorzystać w tym celu wodę utlenioną i płyn do mycia naczyń. W kilku krokach będziemy mogli cieszyć się czystym płytkami i fugami.

  • Usuwamy kurz
  • Namaczamy
  • Czyścimy zabrudzenie domowymi preparatami za pomocą szczoteczki do zębów
  • Zmywamy czystą wodą
  • Impregnujemy podłogę środkiem do pielęgnacji

Jeśli chcemy wyczyścić białe fugi to zadanie jest ułatwione. Należy wykonać pastę z 1 / 4 szklanki wody utlenionej i łyżki płynu do naczyń. Jest to domowy, naturalny wybielacz. Drugą metodą jest połączenie wybielacza i octu w proporcji 1: 1 i sody oczyszczonej. Niemniej skutecznie sprawdzi się również sok z cytryny. Wszystkie te produkty mają właściwości wybielające, a co więcej hamują one powstawanie pleśni. Możemy również zabezpieczyć fugi na podłodze przed zabrudzeniami za pomocą wosku.

kobieta myje fugi na kafelkach

8 domowych sposobów na czyszczenie fugi z pleśni i grzyba

Na rynku istnieje ogromna ilość środków przeznaczonych do czyszczenia fug z pleśni, grzybów, osadów z mydła kamienia i innych zabrudzeń. Nie musimy jednak sięgać po chemiczne środki, które mają drażniący zapach i są szkodliwe dla zdrowia człowieka. Możemy wykorzystać kilka domowych sposobów wykorzystując domowe produkty, które znajdują się w każdym domu.

1. Ocet

Mieszanka octu i wody w proporcjach 1: 1 pozwoli na pozbyć się z fug nie tylko pleśni i grzyba, ale również tłuszczu, kamienia i rdzy. Jeśli natomiast wymieszamy ocet z sodą oczyszczoną to tak przygotowana pasta powinna zostać nałożona na fugi i pozostawiona na 30 minut. Mieszanka sprawi, że będą one nie tylko czyste, ale i odkażone.

  Jak pozbyć się zapachu papierosów z pokoju czy mieszkania? Skuteczne sposoby

2. Proszek do pieczenia

Sprawdzi się bardzo skutecznie, jeśli chcemy pozbyć się wszelkich zabrudzeń z płytek i fug. Należy wymieszać kilka opakowań tego produktu z ciepłą wodą, tak by powstała papka. Następnie rozprowadzamy ją na fugi i pozostawiamy na co najmniej pół godziny. Po tym czasie czyścimy je szczoteczkę do zębów i przemywamy czystą wodą.

3. Pasta do zębów

Wyciskamy niewielką ilość na szczoteczkę i nakładamy na fugi pocierając. Możemy również odczekać 20 minut dla wzmocnienia efektu.

4. Płyn do WC

Należy pamiętać, że ma właściwości żrące, dlatego konieczne jest wymieszanie go z wodą w proporcji 1: 1. Dzięki takiej mieszance fugi będą wyglądały jak nowe.

5. Para

Czyszczenie fug nie wymaga użycia detergentów, natomiast poradzi sobie z nimi parownica. Za jej pomocą nie tylko pozbędziemy się pleśni i grzybów, kurzu, osady z kamienia i mydła, ale również drobnoustrojów.

6. Soda oczyszczona

Mieszamy ją z octem, wodą utlenioną lub sokiem z cytryny. Tak czy inaczej powstanie skuteczna papka, którą nanosi się na fugi i pozostawia na pół godziny. Nie tylko będą one czyste, ale również nabłyszczone.

7. Aktywny tlen

Stosuje się go do czyszczenia i dezynfekcji basenów. Jest niedrogi, a bardzo skuteczny. Wystarczy tylko rozpuścić jedną tabletkę w ciepłej wodzie i za pomocą spryskiwacza zmoczyć fugi, odczekać około 20 minut, po czym wyczyścić je za pomocą gąbki.

8. Sok z cytryny

Możemy wycisnąć go bezpośrednio z owocu lub kupić w sklepie. Sok z cytryny wyczyści zabrudzenia i rozjaśni fugi.