mycie prysznica

Jak usunąć kamień z kabiny prysznicowej, wanny i płytek?

Prysznic jest dużym ułatwieniem podczas kąpieli, jednak bardzo często zdarza się, że osadza się na nim kamień i brud, który jest ciężki do usunięcia. Przedstawimy państwu kilka sposobów na jego usunięcie, tak by kabina prysznicowa zawsze wyglądała jak nowa.

Jak usunąć kamień z kabiny prysznicowej? Domowe sposoby

Istnieje wiele domowych sposobów na czyszczenie prysznica. Konieczne jest przygotowane wcześniej niezawodnych narzędzi:

  • Ściągaczki do szyb
  • Ściereczki z mikrofibry
  • Gąbki różnych powierzchniach
  • Mopa
  • Myjki elektryczne do szyb

Kiedy przygotowujemy już wszystkie potrzebne rzeczy możemy przystąpić do mycia kabiny prysznicowej wykorzystując w tym celu kilka domowych sposobów.

Sposób 1 – ocet

Ocet jest produktem, który idealnie poradzi sobie z usunięciem kamienia i nalotami z mydła. Należy wymieszać go z wodą w proporcji 1: 1 i przelać mieszankę do spryskiwacza. Następnie spryskujemy całą powierzchnię pokrytą kamieniem i mydłem i odczekujemy około 20 minut. Po określonym czasie można spłukać osad i wytrzeć szyby do sucha.

Sposób 2 – kwasek cytrynowy

Czyszczenie kabiny prysznicowej za pomocą kwasku jest nie tylko skuteczne, ale również pozostawia ładny zapach. Należy wsypać dwie łyżeczki kwasku cytrynowego do szklanki ciepłej wody. Po wymieszaniu przelewamy płyn do spryskiwacza i spryskujemy nim całą kabinę prysznicową. Następnie delikatnie przecieramy szyby miękką gąbką tak by nie porysować powierzchni. Ostatnim krokiem jest dokładne spłukanie ich czystą wodą.

Sposób 3 – Sól

Sól idealnie poradzi sobie nie tylko z osadem z mydła czy kamieniem, ale można stosować ją także na płytkach lub w miejscach, które są trudno dostępne. Ważne jest by była ona drobnoziarnista, należy posypać nią zabrudzone obszary i wetrzeć miękką gąbką lub szczoteczką. Po wyczyszczeniu zabrudzeń przemywamy wszystko za pomocą ciepłej wody. Bardzo ważne jest, by podczas czyszczenia kabiny prysznicowej zachować ostrożność tak by nie porysować solą powierzchni.

  Wilgoć w szafie - jak pozbyć się zapachu pleśni i wilgoci?

Sposób 4 – para

Jest to idealny sposób na mycie kabiny prysznicowej, ponieważ za jej pomocą pozbędziemy się nie tylko kamienia i osadu z mydła, ale również pleśni.

Sposób 5 – soda oczyszczona

Osad z mydła na kabinie zostanie usunięty za pomocą sody oczyszczonej. Należy przygotować z niej domową pastę mieszając 3 łyżki sody i 1 łyżeczkę wody. Przygotowany środek nakładamy na płytki i pozostawiamy na kilka godzin, po czym spłukujemy ją i wycieramy płytki do sucha.

Sposób 6 – detergenty

Na rynku znajdziemy wiele detergentów przeznaczonych do czyszczenia kabiny prysznicowej, wanny, sedesu, umywalki czy płytek. Warto jest jednak wcześniej ustalić, czy są one bezpieczne dla poszczególnych elementów, by ich nie uszkodzić. Do wyboru mamy płyny do czyszczenia łazienki, preparaty do usuwania kamienia, żele oraz mleczko czyszczące.

Czyszczenie kabiny prysznicowej – ocet i soda

Połączenie octu i sody w proporcjach 1: 1 będzie bardzo skuteczne na kamień pod prysznicem. Wymieszaną miksturę należy przelać do spryskiwacza, spryskać nim szybę i odczekać około 20 minut. Po tym czasie spłukujemy wszystko czystą wodą i wycieramy do sucha. Jest to również bardzo dobra metoda na pozbycie się grzybów i pleśni pod prysznicem.

Czym usunąć kamień z kabiny prysznicowej?

Kabina prysznicowa jest elementem naszej łazienki, w którym chcemy wziąć ciepły prysznic, a zarazem czuć się komfortowo, dlatego też tak ważne jest dla nas to by szklane ściany były czyste. Wymaga ona systematycznego mycia, w innym wypadku pokryje ją kamień wodny, który jest trudny do usunięcia. Należy pamiętać, że czyszczenie kamienia i osadu z mydła z kabiny prysznicowej wymaga cierpliwości. Można użyć w tym celu profesjonalnego środka do usuwania zanieczyszczeń z kabiny prysznicowej lub wykorzystać domowe sposoby, takie jak kwasek cytrynowy czy ocet. Absolutnie nie należy zapominać o wyczyszczeniu płytek, fug, uszczelek, baterii łazienkowej, słuchawki oraz deszczownicy.

  Jak usunąć plamy z długopisu? 9 praktycznych sposobów na plamy z tuszu

Czym umyć kabinę prysznicową plastikową?

Bardzo ważne jest czyszczenie kabiny prysznicowej regularnie, w innym wypadku będą osadzały się na niej: kamień, osad z mydła a nawet pleśń, która jest bardzo niebezpieczna dla człowieka. Jeśli jesteśmy właścicielami plastikowej kabiny to możemy wyczyścić ją za pomocą kilku domowych produktów, które są całkowicie bezpieczne.

  • Ocet – mieszamy go z wodą w proporcjach 1: 1. Wymieszaną miksturę przelewamy do spryskiwacza i zraszamy nią całą powierzchnię kabiny plastikowej. Należy odczekać 10 minut by preparat zaczął działać, a następnie przecieramy zabrudzenia ściereczką i spłukujemy kabinę czystą wodą.
  • Kwasek cytrynowy – mieszamy go z wodą i wlewamy do spryskiwacza. Postępujemy jak w przypadku octu, pryskamy na kabinę i czyścimy. Bardzo ważne jest, aby pamiętać, że kwaskiem nie należy czyścić elementów z marmuru, ponieważ najprawdopodobniej wywoła on na nim odbarwienia.
  • Woda utleniona – mieszamy ją z sodą oczyszczoną, nakładamy mieszankę na kabinę plastikową, odczytujemy 15 minut i czyścimy za pomocą gąbki. Innym sposobem jest wyczyszczenie prysznica sodą, a dopiero na koniec przetarcie jej wodą utlenioną. W takim wypadku nie należy jej spłukiwać, ponieważ metoda będzie mniej skuteczna. Za pomocą sody oczyszczonej i wody utlenionej pozbędziemy się także pleśni.

Czym czyścić kabinę prysznicową szklaną?

Oczywiście na rynku znajdziemy wiele różnych profesjonalnych mleczek, żeli, spray’ów i płynów, które są bardzo skuteczne. Jednak dzięki domowym produktom doczyścimy kabinę prysznicową bardzo dokładnie, a dodatkowo są one bezpieczne dla naszych górnych dróg oddechowych. Szklaną kabinę prysznicową możemy wyczyścić za pomocą soli, sody oczyszczonej, octu, wody utlenionej czy kwasku cytrynowego. Wszystkie te produkty przydadzą się również w usunięciu rdzyy, osadu z mydła i kamienia.

Jak usunąć kamień na płytkach pod prysznicem?

Kamień pod prysznicem to jedno, ale należy pamiętać o dokładnym czyszczeniu płytek wokół niego. Najlepiej jest wykorzystać w tym celu mopa i ścierki z mikrofibry. Świetnie sprawdzi się para za pomocą, której bardzo dokładnie wyczyścimy nie tylko płytki, ale również wszystkie fugi, narożniki i inne niedostępne miejsca. Po takim czyszczeniu pozostaje nam wytarcie płytek do sucha.

  Jak usunąć plamy z czekolady? Skuteczne sposoby na czekoladowe plamy

Możemy także zabezpieczyć się przed powstawaniem zacieków, kamienia i osadu. Należy po każdym korzystaniu z kabiny prysznicowej ściągnąć wodę za pomocą ściągaczki lub myjki do okien z kabiny i płytek.

mycie plytek pod prysznicem

Kamień z wanny – jak to zrobić?

Nie tylko kabina prysznicowa narażona jest na osad z kamienia lub mydła, również nasza wanna potrzebuje regularnego czyszczenia. Osiada się on najczęściej na baterii i w zagłębieniach wanny, możemy usunąć go za pomocą octu. Nie ma potrzeby rozcieńczania go z wodą, jednak należy zachować ostrożność, ponieważ jego kontakt z niektórymi emocjami może powodować uszkodzenia. Polewamy octem wszystkie miejsca, które pokryte są kamieniem i pozostawiamy na około pół godziny, po czym czyścimy je miękką gąbką i spłukujemy.

Jak usunąć kamień z baterii pod prysznicem?

Niestety kamień pod prysznicem posiada się w trudno dostępnych miejscach takich jak krany, kurki lub wężyki. Kamień z baterii łazienkowej możemy usunąć za pomocą środka do usuwania kamienia, którym nasączamy waciki i obkładamy nimi wszystkie zakamienione miejsca. Możemy również nalać do miseczki odkamieniacz i zanurzyć w niej czubek kranu pozostawiając go w preparacie na godzinę. Inne niedostępne miejsca możemy wyczyścić za pomocą miękkiej gąbki lub szczoteczki do zębów.