czyszczenie okna

Jak dobrze umyć szyby i okna? x sprawdzonych porad

Czyste okna bez smug to wizytówka każdego budynku a także komfort osób, które przebywają w jego wnętrzu. Nie da się jednak ukryć, że samodzielne wyczyszczenie okien bywa trudne a na ich powierzchni często pozostają widoczne smugi. Na szczęście, istnieją sprawdzone sposoby, dzięki którym okna mogą prezentować się doskonale. Poznajmy najbardziej warte wykorzystywania.

Wybierz odpowiednie warunki pogodowe

Pierwszym popełnianym przez wiele osób błędem, który skutkuje tym, że nasze okna wyglądają na brudne i pomazane mimo ich umycia jest wybór nieodpowiedniej pory dnia i pogody na mycie okien. Przede wszystkim należy unikać mycia okien w letnie, słoneczne dni. W czasie letnich miesięcy o wiele lepiej zdecydować się na wykonanie prac rankiem lub wieczorem kiedy słońce nie operuje tak silnie. Dlaczego jest to tak ważne? Operujące mocno słońce sprawia, że kropelki wody na powierzchni szyby szybciej parują, pozostawiając na oknie nieestetyczne plamki oraz smugi.
Okien nie powinniśmy myć również w czasie dni, w których panują minusowe temperatury. W tym przypadku woda zamarza bowiem na powierzchni szyby, co również może sprawić, że podczas wycierania okna pozostaną na nim widoczne ślady.

Stawiaj na ściereczki z tych materiałów

Kolejną kwestią, o której warto pamiętać jest wybór odpowiednich ściereczek do mycia okien. Najtańszym i najbardziej powszechnym rozwiązaniem jest stosowanie ręczników papierowych, jednak nie zawsze są one dobrym pomysłem. Gorszej jakości ręczniki jednorazowe mogą doprowadzić do pozostawania na powierzchni szyby drobinek celulozy, które pozostają widoczne a także przyczyniają się do szybszego osiadania kurzu oraz innych zabrudzeń na szybie.
O wiele lepiej sprawdzają się ściereczki wykonane z mikrofibry, które nie tylko doskonale zbierają zanieczyszczenia i to bez użycia detergentów, ale również są bardzo chłonne, dzięki czemu woda nie ścieka po powierzchni szyby i nie pozostawia smut.
Jeśli nie posiadamy ściereczki z mikrofibry możemy postawić na nylon, czyli tkaninę, z której wykonane są np. damskie rajstopy. Doskonale sprawdza się ona nie przy myciu lecz przy polerowaniu okien świetnie usuwając wszelkie zabrudzenia.

  Jak prać firanki, aby były bardzo czyste? Praktyczne porady

Nie zapomnij o glicerynie

Poszukując sposobu na idealnie czyste okna warto zastanowić się również nad tym co zrobić aby dłużej pozostały lśniące i bez zabrudzeń. Jednym z domowych sposobów, który wykorzystywany jest od dziesiątek lat jest mycie okien z dodatkiem gliceryny. Wystarczy kilka kropel dodanych do wody, by na powierzchni szyby stworzyła się warstwa, która sprawi, że ani woda ani zabrudzenia nie będą przywierały do naszych okien. To bardzo prosty a jednocześnie tani sposób, który możemy wykorzystać. Bardzo podobny efekt uzyskamy, jeśli zastąpimy glicerynę płynem nabłyszczającym do zmywarki. Możemy również spróbować polerowania szyb szmatką nasączoną w alkoholu, który doskonale usuwa zabrudzenia a przy tym nie pozostawia smug. W tym przypadku należy jednak zachować ostrożność, ponieważ może uszkodzić on ramy okienne oraz uszczelki.

Skorzystaj z pomocy profesjonalistów

Nie da się ukryć, że niezwykle problematyczne jest mycie dużych okien oraz witryn sklepowych. Nawet zastosowanie wszystkich wymienionych przez nas metod może okazać się niewystarczające. Wynika to z prostej przyczyny. Duże okno trudno umyć w całości jednocześnie. Witryna może więc wysychać partiami, przez co szyba, w miejscach, w których znajdują się linie łączące poszczególne partie okna mogą być widoczne. Polerowanie tych smug nie zawsze zdaje egzamin. Dlatego też w przypadku witryn warto skorzystać z usług profesjonalistów. Znajdziemy ich chociażby pod adresem https://mns-24.pl/mycie-witryn/. Dlaczego warto? Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta – profesjonalny serwis dysponuje odpowiednim sprzętem do mycia dużych powierzchni oraz skuteczną chemią, dzięki czemu jest w stanie wyczyścić okna bez smug.

Jak widzisz, sposobów na szybkie i dokładne umycie okien oraz długo utrzymujące się efekty naszej pracy jest naprawdę sporo. Co więcej, większość z nich dostępna jest dla każdego, ponieważ stosowane w domowych metodach środki są bardzo tanie.