Domowe kanapy oraz narożniki stale narażone są na różne zabrudzenia, zwłaszcza, jeśli w domu przebywają dzieci oraz zwierzęta. Pranie zaschniętych plam na narożnikach i kanapach może być bardzo uciążliwe, jeśli nie zastosujemy odpowiednich środków czyszczących. Do tego istnieje prawdopodobieństwo zniszczenia ulubionego mebla, jeśli źle dobierzemy środek chemiczny. Na szczęście istnieją jeszcze domowe sposoby na czyszczenie mebli. Z wielu na przestrzeni lat korzystały nasze mamy i babcie. Dziś z powrotem wracają do łask. Poznajcie je wszystkie!
Pranie kanapy – kiedy trzeba to zrobić?
Gruntowne pranie kanapy staje się koniecznością, gdy na jej powierzchni znajdą się pozostałości jedzenia lub napojów pozostawiających nie tylko trwałe ślady w postaci plam, ale również zapachy. Wiedzą coś o tym rodzice małych dzieci oraz wszyscy nieuważni użytkownicy laptopów. Zanim zainwestujemy w środek do czyszczenia kanap na bazie tradycyjnej chemii, powinniśmy rozważyć stosowanie domowych metod, które nierzadko w porównaniu do chemicznych środków okazują się być o wiele bardziej skuteczne. Trzeba też pamiętać o regularnym czyszczeniu kanap i narożników, jeśli pozwalamy naszym domowym zwierzętom przebywać na nich. Sierść zwierzęca jest wspaniałą pożywką dla roztoczy i bakterii, które później przenoszone są na domowe meble wypoczynkowe. Higiena to podstawa, właściciele zwierząt powinni przeprowadzać czyszczenie kanapy przynajmniej kilka razy do roku, a gruntowne odkurzanie specjalistycznym sprzętem – przynajmniej raz w miesiącu.
Czym wyprać kanapę? 10 domowych sposobów
Domowe mycie kanapy przeprowadzić możemy na wiele sposobów, w zależności od materiału, z którego legowisko zostało wykonane. Im bardziej delikatny materiał, tym bardziej poleca się podchodzić do skuteczności wybieranych środków z należytą uwagą.
1. Sok z cytryny lub kwasek cytrynowy
Kwasy zawarte w sokach owocowych od zawsze skutecznie potrafiły usunąć delikatne plamy na przeróżnych tkaninach. Jeśli nie mamy pod ręką cytryny, możemy wykorzystać niewielką ilość kwasku cytrynowego, dodatkowo rozpuszczonego w wodzie. Na plamy sok można wycisnąć bezpośrednio, po czym delikatnie przecierać powierzchnię zabrudzoną miękką szmatką.
2. Soda oczyszczona
Jeśli nie wiecie jeszcze, jak wyczyścić kanapę sodą oczyszczoną, koniecznie przygotujcie specyficzną mieszankę na jej bazie. Jeśli chcemy wyczyścić całą kanapę, powinniśmy do dwóch szklanek sody dodać specjalny olejek cytrynowy. Sok z wyciśniętej cytryny może się również sprawdzić. Potrzebne będzie około 30 kropel. Po umieszczeniu mieszanki na powierzchni kanapy należy odczekać około 2 godziny, by potem wszystko dokładnie odkurzyć, zwracając uwagę także na przestrzenie pomiędzy poszczególnymi modułami, jeśli zmagamy się z czyszczeniem sofy modułowej.
3. Parownica
To supernowoczesne urządzenie nie tylko do prasowania ubrań, ale również do czyszczenia powierzchni tapicerowanych. Dzięki niej w ciągu kilku minut przeprowadzić można gruntowne mycie kanapy bez niepotrzebnego sięgania po środki chemiczne i pozostawianie mokrych śladów. Para wodna ma ogromną moc i wszyscy, którzy do tej pory skorzystali z działania parownic, bardzo sobie chwalą to rozwiązanie. Przy zastosowaniu wysokiej temperatury roztocza usuwa się najszybciej.
4. Szare mydło
Szczególnie polecana metoda czyszczenia kanap i narożników wykonanych ze skóry ekologicznej. Wystarczy na miękką szmatkę nanieść odrobinę spienionego, szarego mydła i przetrzeć nią delikatnie zabrudzoną powierzchnię. Jeśli chodzi o pranie narożnika materiałowego, zawsze bezpieczniej będzie spróbować efektu gdzieś na boku, w miejscu niewidoczny, aby ocenić, czy szare mydło się sprawdzi. Do powierzchni skórzanych jest niezastąpione.
5. Ocet plus woda
Mieszanka octu z wodą w proporcjach 1:1 może się okazać niezwykle skuteczna. Wystarczy miękką szmatką wcierać miksturę w plamę. Tak skomponowane środki do czyszczenia kanapy mają tę wadę, że pozostawiają dość przykry zapach. Trochę czasu musi upłynąć, aby przewietrzyć pomieszczenie. Polecamy to rozwiązanie wszystkim, których nie zraża specyficzna woń octu.
6. Ocet plus olej
Zaskakujące połączenie, ale bardzo praktyczne i wypróbowane w przypadku kanap i narożników skórzanych. Ocet w tym wypadku czyści zabrudzoną powierzchnię, a olej odpowiada za specyficzne nabłyszczenie powierzchni skórzanej. Całą miksturę przygotowuje się w proporcji ½ szklanki oleju plus ⅔ szklanki octu.
7. Sucha gąbka
Metoda ta dotyczy zmagania się z pozostałościami po zwierzęcej sierści. Przejechanie suchą gąbką po całej powierzchni sofy lub kanapy pozwoli niczym magnes zgromadzić wszystkie włosy czworonoga. Potem należy dodatkowo pozbierać resztki sierści dłonią uzbrojoną w gumową rękawicę, uprzednio zanurzoną w zimnej wodzie. To dobry sposób wypróbowany na przestrzeni lat przez wielu właścicieli psów i kotów.
8. Wałek do ubrań
Istnieją specjalne wałki do ubrań, dzięki którym można łatwo pozbyć się sierści psiej z ubrań. Można tę metodę wypróbować na trochę większych formatach, gdy zabieramy się np. za czyszczenie sofy, która ma w 100% tapicerkę z naturalnej tkaniny.
9. Skórka od chleba lub czerstwy chleb
Skórka od chleba, albo lekko suchy chleb okazują się niezwykle udanym rozwiązaniem, jeśli chodzi o czyszczenie kanap i sof zamszowych. Zamsz to niezwykle delikatna materia, która pod wpływem nadmiaru wody lub niewłaściwie dobranych środków chemicznych może stracić cały swój urok. Delikatne pocieranie skórką chleba w zabrudzone miejsce daje naprawdę zaskakujące i trwałe efekty.
10. Płyn do naczyń
W wielu przypadkach również i on zdał egzamin. Trzeba jednak pamiętać, aby nie przesadzić z jego ilością. Nadmierna piana może pozostawić zacieki na powierzchni kanapy. Z kolei zbyt silny strumień wody w celu usunięcia piany może na trwałe zniszczyć kanapę wilgocią. Płyn do naczyń jest ostatecznością w przypadku niewielkich zaplamień, np. po tłuszczu. Ważne, by do jego rozcieńczenia stosować tylko i wyłącznie zimną wodę.
Którą metodę czyszczenie kanapy wybrać?
Wszystko zależy od typu materiału, z którego została wykonana tapicerka. Z delikatniejszymi tkaninami tapicerskimi nie warto eksperymentować, jeśli nie mamy na 100% pewności, że dany sposób sprawdzi się bezbłędnie. Jeśli niektóre ze specyfików w powierzchnię kanapy wcierać będziemy za mocno, może to sprawić, że plama jeszcze bardziej się utrwali i dla gruntownego oczyszczenia mebla nie będzie już ratunku. Szczególną ostrożność zaleca się przy czyszczeniu mebli z białą, jasną oraz pastelową tapicerką.
Pranie kanapy – samodzielnie czy profesjonalnie?
Piorąc kanapę samodzielnie, oczywiście, oszczędzamy na kosztach, które w renomowanych punktach odświeżania mebli wcale nie należą do najniższych. Jeśli nie mamy pewności co do skuteczności danego środka i nie wiemy, w jaki sposób zareaguje tkanina, lepiej od razu powierzyć całą sprawę profesjonalistom. Kupowanie nowej kanapy lub odnawianie tapicerki od podstaw będzie znacznie droższą inwestycją od czyszczenia w renomowanym punkcie. Testy prób i błędów możemy przeprowadzać na powierzchniach mebli, jeśli nie są one do końca widoczne lub gdy otrzymany efekt da się naturalnie i szybko usunąć.
Ile kosztuje profesjonalne czyszczenie kanapy?
Ceny na rynku tego typu usług są bardzo zróżnicowane. Zaczynają się mniej więcej od 150 złotych wzwyż. Cena, jaką zaproponuje nam specjalista, uzależniona jest od wielkości kanapy, narożnika, sofy lub fotela oraz każdego mebla przeznaczonego do siedzenia. Najwięcej zapłacimy za czyszczenie kanap i foteli o randze zabytkowej. Jeśli chcemy przeprowadzić wszystkie procesy taniej, możemy zdecydować się na wypożyczenie specjalnych odkurzaczy piorących. Są one dostępne w wielu pralniach i punktach profesjonalnego czyszczenia mebli oraz dywanów. Płaci się za dobę korzystania z tego typu sprzętów. Ceny zaczynają się od kilkudziesięciu złotych. Jeśli jesteśmy właścicielami zwierząt, powinniśmy czyścić kanapę przynajmniej dwa razy w miesiącu. Jeśli mieszkamy bez zwierząt – wystarczy raz na miesiąc.
Fanatyczka sprzątania i organizacji pracy, tutaj dowiecie się wszystkiego o sensownym planowaniu i efektywnym zajmowaniu się domem.