osa

Co odstrasza osy i szerszenie? 9 praktycznych pomysłów

Zarówno osy jak i szerszenie są zmorą właścicieli tarasów, balkonów i ogrodów zwłaszcza podczas podwieczorków na świeżym powietrzu. Niestety ich użądlenie nie należy do przyjemnych, jest bardzo bolesne, a co gorsza śmiertelnie niebezpieczne, zwłaszcza dla alergików. Najbezpieczniejsze będzie pozbycie się ich z okolicy. Jeśli natomiast zauważymy w pobliżu domu gniazdo, któryś z tych owadów, konieczne jest wezwanie strażaków, by pomogli nam się go pozbyć. Gniazdo oznacza wiele owadów w jednym miejscu i wzmożone niebezpieczeństwo.

Osy i szerszenie – charakterystyka

Oba te owady występują w Polsce zarówno na wsi jak i w miastach, są to bardzo pożyteczne owady, które traktowane są jako szkodniki.

Osy – ich gniazda znajdują się w ziemi, zazwyczaj wykorzystują do tego nory po różnych ssakach. Robotnice dokarmiają swoje larwy gąsienicami i larwami, natomiast dorosłe osobniki żywione są nektarem i owocami, dlatego też chętnie pojawiają się w okolicach słodkiego pożywienia.

Szerszenie – najczęściej występują w pobliżu lasów oraz drzew liściastych. Swoje gniazda budują w opuszczonych dziuplach. Niestety bardzo często zakładają gniazda również w pobliżu ludzi, dlatego znajdziemy je pod dachami, w rynnach i w innych otworach.

Skąd biorą się osy w domu?

Zarówno osy jak i szerszenie przyciągają w okolice naszych domów owoce i słodkie dania. Zwabia je także mięso i alkohol. Gdyby tego było mało co może dziwić lubią zapach lakierów, farb oraz odpadów. Jeśli raz znajdą w naszym domu coś co je zainteresuje na pewno wrócą tam ponownie.

Czym i jak odstraszyć szerszenie i osy?

Odstraszanie szerszeni i os z okolic naszych domów jest możliwe. Niektóre zapach najzwyczajniej je odstraszają, mogą być to między innymi tymianek, piołun, wrotycz oraz majeranek. Innymi niekorzystnymi dla nich zapachami są: czosnek i olejek eukaliptusowy. Jeśli chcemy zrobić naturalny odstraszacz szerszeni, os i pszczół można wykorzystać do tego cytrynę z wbitymi w nią goździkami.

  Skup mieszkań w Warszawie - pomoc w rozwiązywaniu problemów finansowych

osa na drzewie

5 domowych sposobów na osy – czym i jak odstraszyć osy?

Jeśli nie przekonują nas chemiczne środki i inne elektryczne urządzenia, możemy wykorzystać domowe sposoby na szerszenie i osy.

Sposób pierwszy – Pułapka

Można wykonać pułapkę, która będzie zwabiała owady i odwrócą ich uwagę od naszego domu i stołu pełnego łakoci na tarasie. Świetnie sprawdzą się zatem słoiki i szklane butelki, do których należy wlać słodki napój, owady na pewno się skuszą i wejdą do środka topiąc się. Drugą metoda na wykonanie skutecznej pułapki jest wykorzystanie plastikowej butelki. Należy odciąć jej kawałek od góry i włożyć do środka odciętą szyjką. Dzięki temu powstanie lejek, przez który owady wchodząc do środka nie będą miały możliwości opuszczenia pułapki.

Sposób drugi – Odstraszające zapachy

Istnieje wiele zapachów, których nie lubią osy i szerszenie. Są to między innymi: tymianek, bazylia, mięta, piołun, czosnek, majeranek, eukaliptus, palona kawa, drzewo herbaciane czy cytryna.

Sposób trzeci – rośliny

Dobry sposób na osy to rośliny, które je skutecznie odstraszają. Są to między innymi: tymianek, bazylia, mięta, lawenda, bratki, pelargonie, macierzanka czy melisa. Można rozstawić je na parapetach i w ogrodzie.

Sposób czwarty – moskitiery

Wykorzystanie moskitiery to skuteczny sposób na osy i inne owady, które chcą dostać się do naszego domu przez otwarte okna i drzwi. Siatka na pewno im to uniemożliwi, montuje się je za pomocą taśmy dwustronnej.

Sposób piąty – imitacja gniazda

Takie gniazdo można wykonać samemu za pomocą patyków, słomy lub zwykłej papierowej torebki, napełnionej powietrzem. Wystarczy powiesić ją blisko domu, by zapewnić sobie spokój.

Profesjonalne sposoby na pozbycie się os i pszczół

Na rynku istnieje wiele profesjonalnych produktów na pozbycie się os, szerszeni i pszczół z naszego domu.

  Empik proponuje prezenty świąteczne dla miłośników majsterkowania

Sposób pierwszy – gotowe pułapki na owady

Są to profesjonalne płytki, które umieszcza się w domach lub na zewnątrz. Działa ona na zasadzie uwalniania specjalnej substancji czynnej, która skutecznie odstrasza wszystkie owady.

Sposób drugi – aerozole

Na rynku istnieje wiele produktów, które są nie drogie i skuteczne. Należy zachować szczególną ostrożność, ponieważ są one niebezpieczne dla górnych dróg oddechowych.

Sposób trzeci – lampa owadobójcza

Na rynku istnieje wiele lamp, które pozwalają na pozbycie się tych owadów w naszym domu na dobre. Warto jednak pamiętać, że są one bardzo pożyteczne, przecież zapylają również kwiaty.

Sposób czwarty – imitacja gniazda

Imitację gniazda możemy powiesić blisko domu, dzięki czemu będziemy mieć pewność, że owady będą trzymały się z daleka od naszego domu.

szerszen

Jakich zapachów nie lubią szerszenie i osy?

Osy w domu, szerszenie w naszej kuchni, pszczoły w ogrodzie niezależnie w którym miejscu mamy z nimi dotyczenia, jedno jest pewne – chcemy by trzymały się od nas z daleka. Jednym z metod na ich odstraszenie jest dobranie odpowiednich zapachów, które działają na te owady odpychająco.

Szerszenie nie lubią zapachu lawendy, możemy posadzić ją w ogrodzie i na balkonie. Odstraszająco działa na nie również bratków, które bardzo często tak czy inaczej znajdują się w naszych ogrodach, zdobiąc kolorowe rabatki. Są one nie tylko tanie, ale również dostępne w różnych kolorach i łatwe w uprawie. Jeśli chcemy uniknąć niespodziewanych gości w mieszkaniu to na pewno pomoże rozłożony na talerzykach obrany czosnek. Jeśli chodzi o nasze balkony to na pewno bardzo skutecznie sprawdzą się pelargonię, ponieważ ich zapach działa na szerszenie odpychająco. Konieczne natomiast jest unikanie zostawiania owoców na talerzu, interesują je również brzoza, wierzba i bez. Są to drzewa, które wydzielają soki, tak uwielbiane przez te drzewa.

Jak zlikwidować gniazdo os lub szerszeni?

W sytuacji, gdy w pobliżu naszego domu zauważymy gniazdo os lub szerszeni, niezależnie od tego jakiej jest wielkości nie powinniśmy absolutnie usuwać ich sami.

  • Firma dezynsekcyjna – specjalizuje się w tego rodzaju czynnościach. Stosują oni opryski lub zamgławianie.
  • Straż pożarna – wzywa się ją w momencie, gdy niebezpieczeństwo występuje w pobliżu szkół, szpitali oraz innych miejsc publicznych.
  • Usuwanie gniazd osobiście – aby usunąć gniazdo osobiście, konieczne jest zabezpieczenie się w ubranie ochronne. Należy zasłonić wszystkie części ciała, tak by nawet rękawy były związane sznurkiem lub gumką. Usuwanie powinno odbywać się w nocy, gdy owady nie są tak bardzo aktywne. Należy unikać świecenia na nie latarką, by nie obudzić robotnic. Należy również zabezpieczyć wejścia do domu, zwierzęta i ludzi w pobliżu.
  Osuszanie murów - osuszanie przez podcinanie i iniekcja chemiczna

Jak pozbyć się osy i szerszenia z kuchni?

Kiedy owad znalazł się już w naszym domu, musimy w możliwie jak najspokojniejszy sposób go złapać. Najlepiej będzie poczekać, aż usiądzie na ścianie lub szafce kuchennej i delikatnie, powolnym ruchem położyć na nim szklankę. Następnie wsuwamy kartkę pomiędzy szklankę a ścianę. Dzięki temu będziemy mogli wypuścić złapane zwierzę na zewnątrz, nie będzie potrzeby jej zabijania. Jeśli owad usiądzie na firance, należy delikatnie go zroszyć letnią wodą. Mając mokre skrzydła owad nie będzie dla nas tak dużym zagrożeniem.

Zarówno użądlenie os jak i szerszeni jest bardzo bolesne. Jeśli natomiast ktoś jest na nie uczulony istnieje bardzo duże niebezpieczeństwo, istnieje zagrożenie życia ugryzionego. Warto jest więc postępować z nimi ostrożnie i nie prowokować ich do ataku.