telewizor ze schowanymi kablami

Jak ukryć kable od telewizora? 10 najlepszych sposobów

Urządzając wnętrza naszych mieszkań i domów chcemy, aby były one estetyczne. Stosujemy wszelkie skrytki na ukrycie kabli od telewizora lub innych urządzeń elektronicznych znajdujących się w salonie, tak by nie rzucały się w oczy. Dbamy o każdy szczegół, aby wnętrze było harmonijne.

Jak ukryć kable w ścianie?

Każdemu zależy na tym, by ukryć wszystkie kable i kabelki, które zwisają spod telewizora lub leżą na komodzie. Są to nie tylko kable od TV, ale również od dekodera, głośników, anteny, laptopa czy routera. Ich duża ilość w jednym miejscu sprawia, że wyglądają najzwyczajniej nieestetycznie. Coraz to szukamy nowych zastosowań na wykończenie naszych wnętrz dopracowując najdrobniejsze szczegóły.

10 sposobów na ukrywanie kabli od TV

Obecnie istnieje wiele różnych metod na ukrycie kabli od wszystkich sprzętów domowych w salonie. Zazwyczaj jest ich wiele, całość więc tworzy plątaninę, która zawsze przykuwa naszą uwagę.

Sposób pierwszy – ukryte gniazdka

Jest to bardzo popularne rozwiązanie i polega na montażu gniazd w miejscach, które są niewidoczne gołym okiem. Jeśli telewizor będzie wisiał na ścianie to gniazdko może zostać zamontowane na jego wysokości, jeśli natomiast dekoder będzie stał na komodzie to gniazdko można ukryć właśnie za nią. Podczas takich rozwiązań problemy z wiszącymi kablami nie będą nas dotyczyły, ważne jest jednak by podczas budowy lub remontu zaplanować rozmieszczenie telewizora czy routera. Jedyną wadą zaplanowanego rozmieszczenia gniazdek natomiast jest brak możliwości przestawienia mebli lub przewieszenia TV w inne miejsce.

Sposób drugi – ściana medialna

Ściany medialne można wykonać z różnych materiałów tak, by dopasować je do wystroju wnętrz. Najpopularniejsze są te z paneli dekoracyjnych. To właśnie za taką ścianą możemy ukryć ogromną ilość kabli, a dodatkowo można przenosić ją w inne miejsce, dlatego możliwe będzie przearanżowanie wnętrz w dowolnym momencie.

  Jak zrobić idealny planer z zeszytu?

Sposób trzeci – przepusty

Przepusty to nic innego jak korytka w ścianie, które tworzone są na etapie remontu lub budowy. Zakrywa się je masą tynkową, a co najważniejsze można wykonać je w dowolnej szerokości tak by po mieściły kable od telewizora, dekodera, routera, komputera, drukarki – wszystkie razem. Należy jednak pamiętać, że przepustów nie możemy przenieść i w razie zmiany stylizacji w salonie konieczne będzie kłucie starego tynku i tworzenie nowych korytek co wiąże się z małym remontem.

Sposób czwarty – meble

Wybór mebli do salonu w nowym domu jest nie lada wyzwaniem. Nie należy brać pod uwagę tylko ich estetyki, ale w sytuacji, w której chcemy ukryć wszelkiego rodzaju kable muszą być one odpowiedniej wysokości i zakrywać gniazda. Jest to bardzo dobre rozwiązanie, ponieważ meble można przestawiać w dowolny sposób, ważne jest tylko aby podczas budowy pomyśleć o tym, żeby ilość gniazdek była zwiększona. Nie chcemy przecież przeciągać przedłużaczy przez cały pokój.

Sposób piąty – dekoracje

Maskowanie kabli na ścianie możemy wykonać za pomocą drobnych dodatków, które dodadzą wyjątkowego charakteru pokojowi dziennemu. Może być to lampa, wazony lub rzeźby, które zasłonią zwisające kable. Wiele osób decyduje się na wszelkiego rodzaju kwietniki, biorąc pod uwagę również to, że rośliny neutralizują promieniowanie od TV. Łączą pożyteczne z przyjemnym. Niektórzy jednak uważają, że wszystkie bibeloty ustawiane w okolicy telewizora czy dekodera przyciągają wzrok i męczą podczas oglądania TV.

telewizor z ukrytymi kablami

Sposób szósty – sztukateria

Jest to metoda, która sprawdzi się w salonach, w których wykorzystany jest na przykład styl glamour. Na rynku istnieje wiele gotowych rzeźbionych listw, które montowane są w sposób tworzący estetyczne obramowania. To właśnie za nimi możemy ukryć przewody telewizyjne.

Sposób siódmy – korytka

W sklepach ze sprzętem elektronicznym możemy zakupić gotowe korytka, które mają na celu maskowanie wiszących kabli. Stanowią one również estetyczne elementy dekoracji salonu, a co najważniejsze możemy je przenosić w dowolne miejsce podczas zmian aranżacji pokoju dziennego.

  Naprawa baterii kuchennej - jak naprawić cieknąca baterie zlewozmywakową?

Sposób ósmy – obrazy

Skuteczną metodą no to jak ukryć meble na ścianie jest zakup dekoracji ściennych lub wykonanie ich na własną rękę. W sklepach budowlanych możemy znaleźć wiele produktów, które można wykorzystać do wykonania ścian ozdobnych, na przykład drewno i ułożyć je w dowolny sposób tak by całość tworzyła ramki na zdjęcia. Jeśli jednak nie posiadamy talentu i chcemy pójść na łatwiznę możemy kupić gotowe obrazy, w dużych formatach które znajdą takie samo zastosowanie jak te wykonane osobiście.

Sposób dziewiąty – organizer

Obecnie na rynku istnieje wiele estetycznych organizerów, za pomocą których maskowanie kabli TV jest najzwyczajniej skuteczne. Są to specjalne pinezki, gwoździe lub taśmy, za pomocą których mamy możliwość spięcia wszystkich przewodów, a następnie możemy schować je za telewizorem lub komodą. Innym bardzo nowoczesnym produktem są tak zwane organizery na kable montowane do szafki za pomocą kleju. Umieszcza się w nich kable, których nie widać dzięki czemu salon wygląda schludnie. Do wyboru mamy wiele kolorów i wzorów, dlatego też na pewno znajdziemy takie które będą pasowały do naszych wnętrz.

Sposób dziesiąty – technologia bezprzewodowa

Oczywiście takie sprzęty jak telewizor czy dekoder potrzebują zasilania. Jednak istnieje wiele sprzętów, przy których możemy zrezygnować z kabli. Można połączyć się z nimi za pomocą Bluetooth, dzięki temu ilość przewodów zostanie zmniejszona.

Jak ukryć kable za pomocą domowych metod?

Dawno temu, kiedy nie było tylu dostępnych narzędzi i metod na maskowanie przewodów telewizyjnych, nasi dziadkowie radzili sobie niemniej skutecznie. Zazwyczaj ukrywali je za meblościankami lub pod tynkiem za pomocą wykonanych osobiście żłobień. Ponieważ korytka nie były dostępne, dziadkowie robili je osobiście, chowali w nich przewody elektryczne i nakładali na nie tynk. Wadą takiej metody było to, że musiały zostać one w ścianie na stałe, nawet kilkanaście lat. Możemy zauważyć u naszych dziadków specjalne otwory na kable szafkach i regałach, które często wywiercali osobiście.

  Jak zbudować stylową budę dla psa?

telewizor bez kabli

Jak schować kable od TV na podłodze?

Nie należy zapominać o kablu od anteny, który zazwyczaj jest dość długi i leży zwinięty na podłodze. Najczęściej stosowaną metodą są listwy przypodłogowe za którymi je ukryjemy lub te ze specjalnymi zasłanianymi zagłębieniami. Na rynku do wyboru mamy ich naprawdę wiele, dlatego spokojnie dobierzemy je kolorystycznie do ścian czy podłóg, tak by całość wyglądała estetycznie.

Maskowanie kabli od telewizora – dlaczego robimy?

Od wielu lat na rynku dostępne są specjalne korytka, panele czy ścianki medialne i inne pomocne materiały, które przede wszystkim spełniają swoje funkcje. Wykończając dom lub remontując mieszkanie chcemy, aby pokój dzienny, w którym będą przyjmowani goście był nie tylko piękny, ale również, by całość była estetyczna. Nie chcemy oglądać zwisających na ścianach czy “walających” się po podłodze kabli. Jeśli więc możemy zrobić coś, żeby zniknęły one z naszych oczu czemu tego nie wykorzystać. Tym bardziej, że z roku na rok pojawiają się coraz nowsze, bardziej estetyczne i nowoczesne metody na ich ukrycie.

Podsumowanie

Najczęściej telewizor montowany jest na ścianie, dzięki czemu naszym oczom ukazują się zwisające czarne kable. Wygląda to bardzo nieestetycznie, zwłaszcza, gdy ściana jest jasna. Istnieje wiele sposobów na ich skuteczne ukrycie, tak by nie szpeciły naszego salonu, w który włożyliśmy wiele pracy. Najważniejsze jest to, że dzięki ogromnemu wyborowi niema konieczności kucia ścian, ponieważ w wielu przypadkach można zrobić to bezinwazyjnie, co jeszcze bardziej cieszy, gdy chwilę wcześniej skończyliśmy remont.