Najczęstsze błędy przy wyborze prezentów i jak ich unikać

Otrzymywać prezenty lubi każdy z nas, a wiele osób czerpie także radość z ich wręczania. Niestety dawanie upominków wiąże się z podjęciem niemałego trudu. Jak się bowiem okazuje nie jest to łatwe zadanie, a prezenty nierzadko są nietrafione i w konsekwencji nie przynoszą oczekiwanych efektów. Czy można temu zaradzić? Jakich błędów nie popełniać w trakcie zakupu upominków? Podpowiadamy.

Zasada nr 1: Kupujesz dla kogoś, nie dla siebie

Zakup prezentu dla kogoś wiąże się z koniecznością poznania jego pragnień, gustu oraz potrzeb. Zadanie to jest utrudnione, kiedy nie jesteśmy zbyt blisko z daną osobą. Wówczas pojawia się pomysł, aby kupić upominek odpowiadający naszym preferencjom, co najczęściej kończy się niepowodzeniem. Trzeba pamiętać bowiem o tym, że nie każdego fascynuje to, co nas. Jeżeli zatem mamy problem, aby postawić się na miejscu osoby, która otrzyma dany upominek, najlepiej wybierzmy coś bardziej uniwersalnego i w konsekwencji bezpieczniejszego.

Zasada nr 2: Nie kupuj na ostatnią chwilę

Zdecydowana większość z nas kupuje prezenty na szybko, tuż przed uroczystością, podczas której mają zostać wręczone. Takie postępowanie nie służy dokonywaniu właściwych wyborów. Bowiem presja czasu nie jest sprzymierzeńcem podejmowania dobrych decyzji. Żeby nie iść do kogoś z pustymi rękoma często kupujemy na siłę, bez większego zastanowienia, czy dana osoba będzie usatysfakcjonowana takim podarunkiem. Aby tego uniknąć, warto rozpocząć poszukiwania z dużym wyprzedzeniem. Dzięki temu zyskamy większe szanse na zakup trafionego upominku.

Zasada nr 3: Ważna jest pamięć, nie cena

Kupowanie prezentów to dla wielu szansa na to, aby pokazać się z jak najlepszej strony. W związku z tym bardzo często znacząco nadwyrężają domowy budżet, aby kupić danej osobie efektowny i wartościowy podarunek. Należy wiedzieć jednak o tym, że to nie kwota decyduje o powodzeniu danego upominku. Liczy się przede wszystkim pomysł, forma, oprawa i co najważniejsze – autentyczne zainteresowanie odbiorcą prezentu. Bowiem dobry prezent to taki, który odpowiada na potrzeby danej osoby i to właśnie tym powinniśmy się kierować, podczas wybierania idealnego podarunku. Duży wybór ciekawych pomysłów na prezent w przystępnych cenach, można znaleźć w e-sklepie empik.com. Zachęcamy do zapoznania się z jego asortymentem.

  Moc grzejnika - jak ją obliczyć? Wybierz z nami dobry grzejnik!

Zasada nr 4: Zachowaj powściągliwość i wyczucie

Jeżeli odbiorcą prezentu będzie bliska nam osoba, wówczas możemy pozwolić sobie na więcej. Jeśli jednak kupujemy podarunek dla dalszego znajomego – dmuchajmy na zimne. Lepiej w prezentach unikać tematów, które mogłyby wpędzić kogoś w zakłopotanie czy sprawić, że poczuje się urażony. Mowa tu o podarunkach nawiązujących do religii, polityki, kwestii światopoglądowych czy ludzkich niedoskonałości. W związku z powyższym, ryzykownymi upominkami są te niosące jakieś przesłanie np. poradnik dot. odchudzania wręczony osobie, która zmaga się z nadprogramowymi kilogramami.  Prezent ma sprawić komuś radość, nie zaś być sposobem na wyrażenie tego, czego nie zrobiło się w sposób werbalny.