odpowietrzanie kaloryfera

Jak odpowietrzyć kaloryfer w kilku prostych krokach? Kompletny poradnik dla każdego grzejnika

Zaczyna się sezon grzewczy, w mieszkaniach i domach robi się zwyczajnie zimno, a nasze grzejniki, mimo że ustawiamy je na najwyższy poziom grzewczy a one połowie są zimne lub co gorsze nie zmieniają swojej temperatury nawet po upływie kilku godzin. Spokojnie, nie ma co panikować, nie oznacza to wcale, że instalacja jest zepsuta i przez całą zimę będziemy musieli marznąć, bo nie stać nas obecnie na jej naprawę. 

Oczywiste jest, że chcemy, aby w naszych domach i mieszkaniach było ciepło zwłaszcza w okresie jesiennym i zimowym. Bardzo często zdarza się, że mimo podkręcania kaloryferów nadal jest zimno. Częstym powodem takiego stanu są zapowietrzone kaloryfery. Jeśli więc zauważymy, że ciepło nie rozchodzi się równomiernie, kaloryfer bulgocze lub szumi to oznacza to, że nasz grzejnik jest zapowietrzony. Sprawna instalacja grzewcza zapewni nam ciepło w pomieszczeniach.

Podstawowymi przyczynami zapowietrzonej grzejników są:

  • Nieszczelne elementy instalacji, na przykład pompy i zawory
  • Wnikanie powietrza czy ci na które znajduje się w wodzie
  • Naturalne reakcje chemiczne, powstają gazy
  • Nieprawidłowe napełnienie instalacji wodą
  • Powietrze w grzejniku było już wcześniej

Odpowietrzyć grzejnik może każdy, należy tylko wcześniej ustalić jaki to grzejnik oraz zapoznać się z podstawowymi zasadami jego odpowietrzania. Najważniejsze jest by pamiętać, że robimy to tylko i wyłącznie na zimnym grzejniku, dlatego wcześniej należy go zakręcić i odczekać aż przestanie być ciepły. Po prawidłowym odpowietrzeniu kaloryfera sprawdź czy woda nie kapie i nie skrapla się przy zaworach. Jeśli zauważysz, że pojawia się jej choćby kilka kropel być może źle dokręciłeś odpowietrzacz i należy dokręcić go jeszcze raz. Jeśli to nie rozwiązuje problemu należy wymienić go na nowy, ponieważ uległ zniszczeniu. Pamiętaj!!! Częste spuszczanie i uzupełnianie wody zwiększa częstotliwość gromadzenia powietrza.

Rodzaje grzejników

Mimo, że pełnią one taką samą funkcję to różnią się materiałami, z których są one wykonane i sposobami zasilania, na przykład:

  • Wodne
  • Konwektorowe
  • Olejne
  • Gazowe
  Jak zadbać o łazienki w salach weselnych?

Do grzejników dostarczana jest woda, która oddaje ciepło we wnętrzu. Jej uzupełnienie odbywa się na bieżąco, jeśli natomiast utraci ciepło, wraca do specjalnego kotła, gdzie po nagrzaniu znów trafia do kaloryferów.

Dlaczego należy odpowietrzać grzejniki?

Odpowietrzanie kaloryferów jest bardzo ważne, ponieważ powietrze w instalacji doprowadza do uszkodzeń. Dodatkowo nie pracują one wydajnie, w domu nadal jest chłodno przez co generują większe koszty eksploatacji lub powodują hałas: stukanie, bulgotanie i świszczenie. Jest to bardzo uciążliwe, zwłaszcza, gdy przebywamy w pomieszczeniu.
Bardzo często występuje również tak zwany suchobieg. Zjawisko to polega na nieprawidłowej pracy pompy, która zamiast tłoczyć wodę, tłoczy powietrze. Jest bardzo niebezpieczne, ponieważ może dojść do uszkodzenia łożysk oraz wału. Brak odpowiedniej ilości wody w kaloryferach doprowadza również do powstawania korozji, która nie tylko utrudnia przepływ wody, ale również pozostałe elementy grzewcze są mniej sprawne.

grzejnik

Odpowietrzanie kaloryfera żeliwnego

Kaloryfery żeliwne nie posiadają ręcznych i automatycznych odpowietrzaczy, dlaczego musimy wykonać to ręcznie. Do odpowietrzenia tego typu grzejnika potrzebne będą nam dwa płaskie klucze. Następnie:

  • Pod kaloryfer podstawiamy miseczkę i stary ręcznik
  • Zakręcamy termostat lub zawór zasilający, tak by woda nie dopływała do grzejnika
  • Kluczem powoli odkręcamy śrubunek, który umieszczony jest na rurze doprowadzającej wodę
  • W momencie, gdy usłyszymy syk powinna pojawić się wyciekająca woda, wtedy właśnie dokręcamy śrubunek

Pamiętaj, że bardzo ważne jest, aby śrubunku nie odkręcić za mocno, jeśli to zrobisz to ciśnienie wody, która wypływa będzie bardzo duże. Może ono doprowadzić do zerwania połączenia oraz zalania podłogi w całym pomieszczeniu, zalania ścian oraz mebli.

Odpowietrzanie grzejnika kanałowego

Stosujemy metodę podobną do aluminiowego, przygotowujemy miskę i stary ręcznik, by brudna woda mogła spłynąć i nie zalała nam pokoju, a następnie:

  • Zdejmujemy tak zwany górny ruszt, aby mieć dostęp do odpowietrzacza
  • Podkładamy miskę i zamykamy zawór termostatyczny
  • Za pomocą klucza lub śrubokręta odkręcamy delikatnie zawór odpowietrznika
  • Czekamy, aż powietrze skończy syczeć i pojawi się woda, wtedy zakręcamy zawór.

Odpowietrzanie grzejnika aluminiowego

Odpowietrzanie zależne jest od tego czy został w nim zamontowany odpowietrznik. Jeśli nie to należy odpowietrzyć go w taki sam sposób jak grzejnik żeliwny, jeśli natomiast tak to musimy:

  • Zakręcić termostat na zero
  • Za pomocą kombinerek przestawiamy zawór grzejnika do pozycji w dół oraz podkładamy pod niego miskę
  • Specjalnym kluczykiem do odpowietrzania przykręcamy śrubę na białym kołnierzu
  • Gdy usłyszymy cyk przykręcamy ją do poprzedniej pozycji
  Jak przygotować się do przeprowadzki? 10 przydatnych porad

Odpowietrzanie grzejnika płytowego

Ten rodzaj grzejnika odpowietrzamy identycznie jak grzejnik aluminiowy. Jeśli natomiast chodzi o grzejnik łazienkowy to powinniśmy:

  • Zamknąć głowicę termostatyczną
  • Dokręcić otwór wylotowy odpowietrznika w naszą stronę
  • Jeśli grzejnik jest rodzajem drabinkowym to postawmy pod niego na miskę lub stary ręcznik
  • Odkręcamy śrubkę odpowietrznika, oczekujemy chwilę i ustawiamy głowicę termostatyczną do wcześniejszej pozycji
  • Ustawiamy termostat i czekamy aż grzejnik będzie ciepły

Odpowietrzanie grzejnika żeberkowego

Aby to zrobić musimy wiedzieć z jakiego materiału jest zbudowany. Jeśli z żeliwa to stosujemy instrukcję jak w przypadku grzejnika żeliwnego, jeśli natomiast aluminium to jak w przypadku grzejnika aluminiowego.

Odpowietrzanie grzejnika na ciepło czy zimno?

Aby wcześniej odpowiednio przygotować kaloryfer do odpowietrzenia należy zakręcić zawór, ponieważ ten zabieg musimy wykonywać, gdy grzejnik jest zimny. Gdy zawór z ciepłą wodą będzie odkręcony to woda dopływać będzie do kaloryfera i najprawdopodobniej nie uda się go odpowietrzyć. Zdarza się jednak, że odpowietrzenie na zimno nie przyniosło oczekiwanego efektu, a nasze grzejniki po dopływie gorącej wody nadal nie zmieniły temperatury. W takie sytuacji należy zastosować metodę “na gorąco”. Na rynku dostępne są specjalne separatory powietrza w różnych modelach gwintowych:

  • Spawanym
  • Gwintowym
  • Kołnierzowym

Powietrze, które jest lżejsze od wody nie opada, a gromadzi się w okolicy separatora i wpływa do komory powietrznej. Aby spełnił on swoją funkcję musimy zamontować go za zaworem mieszającym lub kotłem.

Separatory powietrza w porównaniu z zaworami odpowietrzającymi są dużo wyżej usytuowane. Separator działa jak automatyczny odpowietrznik, który wyłapuje powietrze i odprowadza je.

bialy grzejnik

Automatyczne odpowietrzanie grzejników

Montuje się poziomo lub pionowo i działają one samoczynnie. Bardzo istotne jest także dobranie ich odpowiedniej wydajności, są jednak wrażliwsze na zanieczyszczenia. Jak więc odpowietrzyć kaloryfer z odpowietrznikiem automatycznym? Wystarczy zamknąć zawór i odciąć grzejnik od instalacji. Powietrze, które się w nim znajduje ma tylko jedno wyjście drogi – odpowietrznik.

  Czy drabiny ewakuacyjne są obowiązkowe w budynkach mieszkalnych?

Bardzo ważne jest, aby po odpowietrzeniu grzejnika zwłaszcza tego aluminiowego dokładnie wytrzeć odpowietrznik. Dzięki temu będziemy mieli możliwość sprawdzić czy woda nie przecieka. Jeśli zobaczymy skraplanie lub kapanie oznacza to, że uległ on zniszczeniu i konieczne jest jego wymienienie na nowy. Jeśli grzejnik, który już odpowietrzyliśmy nadal jest zimny to niestety będziemy potrzebować interwencji fachowca. Podczas gdy grzejniki, które odpowietrzaliśmy znajdują się w domu jednorodzinnym i zauważyłeś, że po zabiegu ciśnienie w instalacji spadło to konieczne jest dolanie wody, należy robić to stopniowo.

Podsumowanie – odpowietrzanie grzejników

Zapowietrzony grzejnik wcale nie oznacza wadliwej instalacji grzewczej. Jest to normalne zjawisko, które zaobserwujemy zwłaszcza podczas, gdy zaczyna się okres grzewczy, którego zazwyczaj przyczyną jest po prostu zapowietrzony kaloryfer. Zazwyczaj można więc zrobić to samemu i nie ma potrzeby wzywania specjalisty.

Oczywiście należy zachować wszystkie zasady bezpieczeństwa, aby nie uszkodzić kaloryfera i nie narazić się na wysokie koszty naprawcze. Warto jest więc ustalić jakie są objawy i przyczyny zapowietrzenia oraz jak zrobić to samemu. Grzejniki są prostymi urządzeniami, które mają na celu oddanie ciepła metalowi, kiedyś nazywane były pojemnikami na gorąca wodę. Jeśli kaloryfery są zapowietrzone nie oznacza to awarii instalacji. Najczęściej jest to skutek znajdującego się powietrza w wodzie lub niewłaściwego napełnienia wodą. Samo odpowietrzanie zajmuje kilka minut i powinniśmy zacząć je od grzejnika, który znajduje się najbliżej kotła grzewczego. Jeśli jednak nie rozwiązuje to naszego problemu poprośmy o pomoc fachowca.