sprzeglo hydrauliczne

Czym są sprzęgła hydrauliczne w instalacjach c.o.? Wyjaśniamy!

Nowoczesne instalacje grzewcze często składają się z wielu obiegów, urządzeń i odbiorników, które mogą znacząco różnić się parametrami. Za ich optymalną współpracę odpowiada sprzęgło hydrauliczne. Czym dokładnie jest i kiedy warto z niego skorzystać? Sprawdźmy!

Jak działa sprzęgło hydrauliczne w instalacji c.o.?

Sprzęgło hydrauliczne do centralnego ogrzewania pozwala na dokonanie podziału instalacji na dwa rodzaje obiegów – z jednej strony obieg źródła ciepła, a z drugiej obieg instalacji odbiorczej – w tym przypadku liczba obiegów może być oczywiście większa, w zależności od charakterystyki układu. 

Urządzenie zapewnia optymalne przepływy, co przyczynia się do wydajnej pracy wykorzystywanych w instalacji pomp obiegowych oraz przedłużenia ich żywotności. Poza tym ułatwia odpowietrzanie układów czy oczyszczanie ich w przypadku stwierdzenia zanieczyszczeń. Sprzęgło hydrauliczne z rozdzielaczem umożliwia również obniżanie lub podnoszenie temperatury cieczy wychodzącej ze źródła ciepła lub powracającej.

Kiedy warto zastosować sprzęgło hydrauliczne?

Zastosowanie sprzęgła może być wymagane dla zapewnienia optymalnej pracy układów.  Jeśli instalacja składa się z wielu obiegów wykorzystujących niezależne pompy, przede wszystkim warto uwzględnić sprzęgło hydrauliczne AFRISO

Instalacja będzie pracować w odpowiedni sposób, nawet jeśli dojdzie do wyłączenia części odbiorników lub zmiany sposobu pracy poszczególnych pomp. Oddzielenie obiegu kotła pozwala jednocześnie zapewnić optymalne przepływy, co będzie istotne zwłaszcza w przypadku urządzeń o mniejszej pojemności. 

Sprzęgło hydrauliczne do centralnego ogrzewania odgrywa niezwykle ważną rolę w układach bazujących na ogrzewaniu podłogowym lub wykorzystujących połączenie ogrzewania podłogowego i grzejników, gdzie konieczne jest także zróżnicowanie temperatur medium w zależności od układu.

Z czego składa się sprzęgło hydrauliczne?

Budowa sprzęgła hydraulicznego jest naprawdę prosta. Składa się z ocynkowanego korpusu, automatycznego odpowietrznika i zaworu spustowego, termometrów oraz wyjść na obiegi grzewcze. Oczywiście charakterystyka instalacji to podstawowa kwestia, na którą należy zwracać uwagę, wybierając sprzęgło hydrauliczne. 

  Sypialnia w stylu glamour - jak ją urządzić?

4 obiegi będą wymagały zastosowania innego urządzenia niż instalacje bazujące np. na dwóch obiegach lub jednym obiegu. Samo sprzęgło jest w środku puste, przegrody pozwalają jednak na mieszanie przepływów zgodnie z intencją użytkownika. W przypadku profesjonalnych sprzęgieł hydraulicznych do centralnego ogrzewania istotną rolę odgrywa również izolacja. Zastosowanie dwuczęściowych powłok pozwala na zachowanie temperatury medium. 

Co ważne: nowoczesne sprzęgła hydrauliczne są kompaktowe i prezentują się estetycznie. Nie musisz więc wygospodarować na nie zbyt wiele miejsca czy obawiać się o to, że nie wpasują się do Twojej kotłowni.

Zalety sprzęgieł hydraulicznych

Jak widzisz, lista zastosowań sprzęgieł hydraulicznych jest naprawdę długa i w wielu sytuacjach okażą się po prostu niezastąpionym elementem instalacji. Warto więc się na nie zdecydować. Tym bardziej że to rozwiązanie ma sporo zalet. 

Dzięki profesjonalnemu sprzęgłu hydraulicznemu możliwe stanie się:  

  • wydłużenie żywotności wykorzystywanych w instalacji źródeł ciepła i pomp obiegowych,
  • uzyskanie wyższej efektywności układów,
  • wygodne odpowietrzanie instalacji i usuwanie z nich zanieczyszczeń,
  • uzyskanie oszczędności energii poprzez redukcję strat ciepła,
  • zwiększenie poziomu bezpieczeństwa i zapobieganie awariom instalacji grzewczej.