kopce kreta w ogrodzie

Jak pozbyć się kreta z ogrodu? 10 praktycznych sposobów

Każdy właściciel pięknego ogrodu chce, aby jego trawa była gęsta i zielona, a jego kwiaty kolorowe i dorodne. Mimo ogromnej pracy włożonej w pielęgnację całego ogrodu bardzo często pojawia się nieproszony gość, który uszkodzi korzenie roślin czy też ukształtuje nieestetyczne kopce na całym jego terenie – oczywiście mowa o krecie. Jest to mały ssak, który mieszka pod ziemią i mimo, że może wydawać by się mogło,  że jest sympatyczny to najczęściej wyrządza duże szkody na terenie całego ogrodu. Żywi się larwami owadów, drobnymi kręgowcami oraz dżdżownicami. W ich poszukiwaniu tworzy długie kilkumetrowe, podziemne korytarze, to podczas ich tworzenia uszkadza również korzenie roślin.

Zalety kreta w ogrodzie

Wielu ogrodników uważa go za szkodnika, którego trzeba się pozbyć, należy jednak wiedzieć że kret jest pod częściową ochroną. Posiadanie kreta w ogrodzie ma również zalety, miedzy innymi:

  • Spulchnia ziemię
  • Pozbywa się owadów i insektów

Dlatego też zwierzątka te zostały objęte częściową ochroną gatunkową. Oznacza to, że można pozbyć się ich tylko wtedy, gdy występuje ich duża liczba w jednym miejscu, na przykład w ogrodzie, szkółkach leśnych.

kret w ogrodzie

Sposoby na kreta – 10 skutecznych metod

Każdy właściciel zadbanego ogrodu, który wkłada w niego wiele pracy oraz dba o każdą roślinę z osobna chce znaleźć sposób na pozbycie się szkodnika w sposób skuteczny i natychmiastowy. Na rynku, zazwyczaj w sklepach ogrodniczych i budowlanych znaleźć możemy wiele preparatów, między innymi: pułapki, odstraszacze dźwiękowe, odstraszacze wibracyjne, podziemne zapory a także rośliny, które mają odstraszyć te zwierzęta. Oczywiście możemy zdecydować się na preparaty chemiczne lub karbid jednak wiele osób uważa że jest to ostateczność. Zwalczenie kreta jest czasem trudniejsze niż możne nam się wydawać, a jeden sposób może nie pomóc.

  Cięcie jeżyny - kiedy i jak to robić? Poradnik ogrodnika

Sposób pierwszy – pułapki na kreta

Tradycyjna metoda, w której wykorzystujemy tak zwaną kretołapkę. Jest to rodzaj pułapki, która posiada wydłużony kształt oraz specjalne zapadki dzięki którym kret zostanie uwięziony, nie będzie mógł wydostać się na zewnątrz i zginie z głodu. Kretołapkę montuje się w wydrążonych korytarzach w których żyją i należy ją również codziennie sprawdzać. Większa liczba ogrodników uważa że jest to sposób niehumanitarny. W tym przypadku odstraszanie kretów nie wchodzi w grę, sposób zdecydowanie podlega pod uśmiercenie szkodnika.

Sposób drugi – odstraszacze

Na rynku znajdziemy te dźwiękowe, wibracyjne oraz elektryczne. Uważane są za humanitarne oraz skuteczne. Wiadomo że kret jest ślepy, jednak posiada bardzo dobry słuch. Odstraszacze elektryczne emitują dźwięki, które są niemiłe dla kretów jednak niesłyszalne dla ludzi. Dodatkową zaletą jest to że posiada on zasięg do 600 m. Na rynku możemy znaleźć modele zasilane solarami lub bateriami. Kret w ogrodzie na pewno wyniesie się do sąsiada.

Sposób trzeci – puszki i wiatraczki

Niektórzy decydują się na odstraszacze, które wykonują sami. Zazwyczaj jest to puszka na metalowym pręcie wybita w ziemię. Obijający się metal o metal wywołuje drgania, których szkodnik nie lubi.  Niektórzy decydują się też na kolorowy wiatraczek wbity w kopiec.

Sposób czwarty – podziemne zapory

Największą ich wadą jest to że trzeba wkopać je dość głęboko przez co możemy ruszyć trawę, krzewy oraz kwiaty. Jednak uważane są za skuteczne i humanitarne, są to specjalne siatki na krety które uniemożliwiają kretowi dostanie się na powierzchnię oraz tworzenie kopców. Jest to idealny sposób na kreta.

Sposób piąty – rośliny odstraszające

Jest to naturalna metoda na pozbycie się szkodnika. Roślinami które mają go odstraszyć są między innymi: wilczomlecz, aksamitka, rącznik pospolity, czosnek i bazylia.

  Jak i kiedy przycinać magnolię? Wszystko co musisz wiedzieć!

kret

Sposób szósty – preparaty chemiczne i repelenty

Są to płyny które wlewa się do norek lub granulaty, które się do niej wsypuje i zalewa wodą. Są one szkodliwe dla kretów, wynoszą się one z naszych ogrodów lub umierają.

Sposób siódmy – karbid

Co to specjalne granulki, które wsypuje się do tunelu i zalewa się małą ilość wody. Zachodzi wtedy reakcja chemiczna oraz powstaje szkodliwy gaz, który zmusza krety na ucieczki. Zwalczanie kretów w ten sposób jest natychmiastowe.

Sposób ósmy– drenaż gleby

Krety potrzebują wilgotnej gleby dzięki czemu łatwiej jest im w niej kopać oraz znaleźć pożywienie. W sytuacji zmniejszenia wilgoci na terenie ogrodu oraz zwiększenie drenażu gleby nie będzie to dla niego idealne miejsce do życia. Trzeba jednak uważać, ponieważ rośliny mogą na tym ucierpieć.

Sposób dziewiąty – trutka na krety

Przez to że kret podlega częściowej ochronie, na rynku nie istnieje trutka na tego konkretnego szkodnika lecz trutki na gryzonie. Można zakupić je w formie płynnej, granulatu, pianki lub pasty. W sytuacji gdy kret przychodzi po preparacie następnie wylizuje swoje futro – umiera.

Sposób dziesiąty – domowe metody

Z roku na rok pojawia się ich coraz więcej. Ogrodnicy wymieniają między sobą doświadczenia oraz chętnie pomagają innym. Do metod domowych zalicza się na przykład:

  • Psie futerko – umieszczenie sierści lub odchodów naszych pupili w tunelu.
  • Zepsuta ryba – według ogrodników krety nie lubią zapachu ryby, gdy umieścimy ją w pobliżu wejść oraz tuneli to kret najprawdopodobniej przeniesie się na inną działkę.
  • Kulki na mole – szkodniki te nie przepadają za mocnymi zapachami dlatego też kulki nasiąknięte naftoliną umieszczone w tunelu najprawdopodobniej będą idealnym sposobem na przepędzenie go.
  • Ocet lub spleśniała skórka cytryny – krety są ślepe ale mają wspaniały węch, nie od dziś wiadomo że nie lubią ostrych zapachów dlatego też opuszczają miejsca, w których je wyczują
  • Olej napędowy i nafta – te dwa produkty również są często stosowane przez ogrodników oraz właścicieli pięknych trawników w celu pozbycia się szkodnika z ich terenu.
  Jak skutecznie zwalczyć mszyce? 15 sprawdzonych sposobów

Zwalczanie kretów często okazuje się nie łatwym zadaniem. Mimo skorzystania z wielu sposobów na jego pozbycie się z naszego terenu, ten jest uparty i zawzięty. Wydawać by się mogło, że jest on niezniszczalny i nic na niego nie działa. Jednak podczas tej jakby nie równej walki nie należy się poddawać i wykorzystać wszystkie dostępne produkty na rynku by przepędzić szkodnika.