Stare płytki ceramiczne w kuchni i łazience – jak je odnowić? 10 praktycznych porad

W sytuacji, gdy stare płytki ceramiczne w naszej łazience lub kuchni są w opłakanym stanie lub najzwyczajniej nam się znudziły i marzy nam się ich wymiana lub renowacja możemy je odświeżyć. Niestety nie zawsze mamy na środki, jednak istnieją sposoby na ich odnowienie tanim kosztem.

Kiedy warto odnowić kafelki w kuchni i w łazience?

Zastanawiając się jak odnowić płytki w naszej kuchni i łazience powinniśmy wiedzieć, że niema konieczności ściągania starych i położenia nowych, zwłaszcza, jeśli nas na to najzwyczajniej nie stać lub nie chcemy przeprowadzać remontu. Istnieje wiele łatwiejszych, bezinwazyjnych sposobów na to jak odnowić stare płytki na podłodze, które uległy zniszczeniu lub znudziły nam się i chcemy mieć nową podłogę. W sklepach budowlanych mamy wiele materiałów i farb, które świetnie się w tym celu sprawdzą.

Odnowa łazienki – od czego zacząć?

Aby odnowić łazienkę i nadać jej nowego charakteru konieczne jest pozbycie się starego wyposażenia łazienki i naprawa uszkodzonych elementów.

Wymianę płytek ceramicznych możemy przeprowadzić, jeśli:

 • Zmieniła się moda i chcemy zmienić wystrój łazienki lub kuchni
 • Uległy one zniszczeniu, odchodzą lub są pęknięte

Zanim przystąpimy do jakichkolwiek prac, należy przede wszystkim sprawdzić, czy są one uszkodzone lub odklejone i w razie konieczności naprawić widoczne szkody.

kladzenie nowych plytek w lazience

Odświeżanie fug w łazience nada kaflom blasku

Jak odnowić płytki w kuchni i łazience? Czasem wystarczy tylko dokładnie wyczyścić fugi, a nasze płytki będą wyglądały jak nowe. Do tego celu nie musimy wykorzystywać chemicznych środków, drażniących oczy i skórę człowieka. Możemy wykorzystać domowe sposoby:

 • Cytryna – sok z cytryny należy wykorzystywać wyłącznie do jasnych fug, ponieważ ma on właściwości wybielające. Można wykorzystać go na dwa sposoby: wymieszać z gruboziarnistą solą i wyczyścić fugi szczoteczką do zębów lub wymieszać sok z cytryny z gorącą wodą i dokładne wyczyszczenie ich.
 • Soda oczyszczona – za jej pomocą wyczyścimy nie tylko zwykłe zabrudzenia, ale również rdzę i kamień. Należy nanieść ją na zabrudzone fugi, pozostawić na 15 minut i wyczyścić szczoteczką, po czym dokładnie spłukać. Soda oczyszczona ma także właściwości odkażające dzięki czemu pozbędziemy się z fug bakterii i grzybów.
 • Proszek do pieczenia – wystarczy posypać nim fugi i spryskać octem, pozostawić na co najmniej 15 min i dokładnie przetrzeć wilgotną ściereczką
 • Ocet – ma on właściwości czyszczące, polewamy nim silnie zabrudzone fugi i pozostawiamy na pół godziny
 • Płyn do WC – konieczne jest zachowanie ostrożności, ponieważ może on uszkodzić fugi i płytki
 • Woda utleniona – ma ona właściwości czyszczące, dzięki niej pozbędziemy się także bakterii i zarazków
  Konsola do przedpokoju – funkcjonalość i estetyka

odswiezanie plytek w lazience

Malowanie starych płytek na ścianie i na podłodze

Najpopularniejszą metodą na to jak odświeżyć płytki podłogowe jest ich odmalowanie. Na rynku istnieje wiele farb przeznaczonych do malowania płytek. Wybór kolorystyczny jest ogromny, a do wyboru mamy także farby matowe jak i satynowe. Jeśli decydujemy się na te pierwsze to wystarczy po dokładnym wyczyszczeniu i odtłuszczeniu pomalować je farba. Jeśli chcemy mieć satynowe, musimy pamiętać o specjalnym podkładzie. Wiele osób wybrało właśnie taką metodę odnowienia płytek w łazience i w kuchni, a ich opinie są bardzo pozytywne. Dobrej jakości farba jest bardzo trwała i odporna na wszelkie uszkodzenia.

Należy wziąć pod uwagę również kilka innych ważnych czynników:

 • Wilgotność pomieszczeń
 • Faktura starych płytek

Oba te czynniki mają wpływ na przyczepność farby oraz estetyczny wygląd.

Inne sposoby

1. Połóż coś na stare płytki

Jak odnowić płytki podłogowe? Skutecznym i tanim sposobem jest zakrycie ich innym materiałem. Można do tego celu wykorzystać płyty korkowe, płyty PCV lub płyty szklane. Dodatkową zaletą jest brak konieczności przeprowadzania remontu. Przy wyborze należy wziąć pod uwagę również wilgotność powietrza w danym pomieszczeniu, tak by materiał, którym zakryjemy stare płytki ceramiczne był trwały i odporny na wilgoć, która jest wzmożona, zwłaszcza w łazience.

2. Naklejka dekoracyjna na stare kafle

Jak odnowić płytki łazienkowe i kuchenne za pomocą naklejek? Jest to bardzo skuteczny i tani sposób na odświeżenie starych płytek ceramicznych, a dodatkowo koszt nie jest wysoki. Do wyboru mamy wiele naklejek samoprzylepnych o różnych wzorach, kolorach i fakturach. Co ważniejsze, całą pracę możemy wykonać sami i nie musimy zatrudniać firmy remontowej. Jeśli popełnimy jakiś błąd możemy zerwać folię i nakleić nową. Należy pamiętać, że jeśli mamy do czynienia z kaflami matowymi to naklejki nie będą dobrym wyborem, ponieważ źle się one przyklejają. W takiej sytuacji konieczne jest wcześniejsze naklejenie laminatu zabezpieczającego.

  Izolacja termiczna w domu: jak prostymi sposobami ograniczyć utratę ciepła?

3. Połóż nowe płytki na stare

Jeśli chcemy zmienić płytki na nowe konieczne będzie przeprowadzenie remontu i skłucie starych. Jeśli są one trwałe możemy położyć również nowe na stare. Wcześniej należy opukać wszystkie stare kafelki, by sprawdzić, czy żadne nie odskoczyły. W innym przypadku konieczna będzie jego wymiana. Aby przeprowadzić tego typu pracę należy użyć cienkiej warstwy kleju, który ma podwyższoną przyczepność do podłoża.

4. Zaklejenie płytek tapetą

Aby zakryć stare płytki możemy wykorzystać w tym celu tapetę, ważne jest jednak, by była ona wodoodporna, zwłaszcza, jeśli chcemy położyć ją w łazience. Do wyboru mamy wiele ich rodzajów, dzięki czemu możemy stworzyć wyjątkowy jej charakter.

Należy zwrócić uwagę, by klej to tapet miał właściwości grzybobójcze. Drugą ważną rzeczą, o której należy pamiętać jest odpowiednie przygotowanie ściany, przed położeniem tapety należy ścianę wcześniej zagruntować.

5. Szklany panel na stare kafelki

Na rynku istnieje wiele szklanych paneli, którymi możemy zakryć stare płytki. Posiadają one wiele wzorów i kolorów dzięki czemu możemy dobrać odpowiednie do naszych wymarzonych wnętrz. Gwarantują one elegancję i nowoczesność.

6. Panele winylowe na stare płytki

Są to bardzo popularne elementy o wielu zaletach, dzięki czemu świetnie sprawdza się w kuchni, w łazienkach czy w korytarzach. Są:

 • Łatwe w utrzymaniu ich czystości
 • Wodoodporne
 • Funkcjonalne
 • Wytrzymałe na zniszczenia
 • Odporne na obciążenia
 • Wygłuszające
 • Antyalergiczne
 • Bardzo cienkie, dzięki czemu łazienka nie zostanie skrócona