mała łazienka

Jak skutecznie ukryć rury w łazience? 10 sprawdzonych sposobów

Bardzo często zdarza się, że w małej łazience rury grzewcze i sanitarne znajdują się na ścianach, sprawiając, że pomieszczenie jest najzwyczajniej nieestetyczne i nie ustawne. Na szczęście istnieje kilka sprawdzonych metod na ich zabudowanie lub zamaskowanie, tak by dłużej nie szpeciły łazienki.

Rury w małej łazience

Przede wszystkim należy zastanowić się czy rzeczywiście stare rury są tak szpetne jak nam się wydaje. Otóż coraz częściej właściciele mieszkań w starych kamienicach decydują na pozostawienie złotych, potężnych rur grzewczych w swoich małych łazienkach. Mało tego, decydują się na wyeksponowanie ich i dodatki w tym bogatym kolorze, by nadać całości charakteru, płacąc za to nie małe pieniądze. Łazienki w kolorze białym, szarym i czarnym z dodatkami w kolorze miedzi są obecnie prawdziwym hitem!

Rodzaje rur w łazience

W łazience znajdują się rury od instalacji wodnej i grzewczej. W starym budownictwie możemy zobaczyć również te gazowe i inne kable. Obecnie tworzone są one z tworzyw sztucznych, a różni je między innymi budowa, sposób łączenia i odporność na różne czynniki. Tak czy inaczej, jeśli znajdują się ona na zewnętrznej stronie ściany to chcemy je za wszelką cenę ukryć. Dlaczego rury w starym budownictwie montowano na zewnątrz? Chociażby dlatego, aby w razie awarii fachowcy mieli do nich ułatwiony dostęp.

lazienka z ukrytymi rurami

Maskowanie rur – 10 sprawdzonych sposobów

Istnieje wiele sposobów na maskowanie rur łazienkowych. Metody te są nie tylko skuteczne, użyteczne, estetyczne, ale również i tanie.

1. Półka nad rurą

Pierwszą maskownicą będzie półka, która skutecznie zakryje poziome rury. Bardzo ważne jest, by wziąć pod uwagę jakiego rodzaju jest rura, na przykład:

 • Rura od wody może zostać szczelnie zabudowana
 • Rura gazowa może zostać zabudowana tylko w połowie, załóżmy od góry i dołu, tak by całość była bezpieczna
  Najwytrzymalsze Materiały do Okien - Montaż Okien w Szczecinie

2. Dekoracja

Bardzo dobrą metodą jest potraktowanie rur jako elementu dekoracji. Można zakryć je między innymi:

 • Siatką rybacką
 • Sztucznymi kwiatami, najlepiej pnącymi
 • Muszlami
 • Oświetleniem LED
 • Fototapetą

Ważne jest tylko odpowiednie przyczepienie elementów dekoracyjnych, by pod wpływem wilgoci nie odpadły.

3. Meble

Sposób stary jak świat, już nasze babcie bardzo chętnie stosowały ta metodę, wycinając ręcznie tunele, które mogłyby przysunięte do ścian “połknąć” rury. Obecnie mamy możliwość zamówienia mebli na wymiar, które najzwyczajniej je zasłonią, bez konieczności ostrożnego cięcia. Dzięki tej metodzie nie tylko zamaskujemy nieestetyczne elementy w łazience, ale też zyskamy dodatkowe miejsce na kosmetyki, detergenty czy ręczniki.

4. Filary

Filar to bardzo skuteczna zabudowa rur w małej łazience, nie tylko tej nowoczesnej. Możemy dopasować ten element do każdego wystroju wnętrz pokrywając go wybraną fototapetą, farbą czy po prostu płytkami. Jest to sposób na zamaskowanie rur pionowych i poziomych.

5. Malowanie

Najskuteczniejszą, bezinwazyjną metodą jest pomalowanie rur na kolor sufitu lub ścian. Oczywiste jest, że nie znikną one w ten sposób na stałe, ale na pewno nie będą rzucały się w oczy.

6. Zasłona

Jest to metoda, która sprawdzi się w przypadku, gdy rury “biegną” w okolicach okna. Wieszając dekoracyjne zasłony po obu jego stronach pozbędziemy się widoku starych rur. Można zastosować ten patent również w kuchni lub w pokojach.

7. Ażurowe ściany, parawany

Nie tylko skutecznie zasłonią rury, ale również nadadzą łazience charakteru. Należy jednak pamiętać, że nie jest to dobry sposób w przypadku bardzo małej łazienki, gdzie najzwyczajniej na taki element niema miejsca.

8. Rury jako wieszaki

Możemy potraktować stare rury jako instalację artystyczną. W jaki sposób to zrobić? Na rurach należy powiesić kwiaty, wieszaki, lampiony lub inne ozdoby.

9. Lina

Stare rury można również opleść liną marynarską lub starym sznurkiem. Dodatkowo możemy przyczepić do nich takie elementy jak muszle, kotwice lub inne morskie gadżety.

10. Drapak dla kota

Jeśli jesteśmy szczęśliwymi posiadaczami zwierzęcia domowego w postaci kota, który lubi wskakiwać na różne meble i przedmioty w domu to stworzenie mu drapaka lub leżaka na wysokości rur będzie bardzo dobrym pomysłem.

  Izolacja termiczna w domu: jak prostymi sposobami ograniczyć utratę ciepła?

Zabudowa rur

Jeśli sposoby na maskowanie rur nas nie przekonują i chcemy najzwyczajniej pozbyć się tych szpecących elementów z naszej łazienki, możemy je zabudować.

Jak zabudować rury w łazience? Istnieje na to jedna najpopularniejsza metoda. Oczywiście prościej jest rozmieścić instalację jeszcze na etapie wykańczania nieruchomości. Jeśli natomiast kupiliśmy już gotowe mieszkanie, w którym taki “problem” istnieje to rozwiązaniem jest obudowa rur płytami kartonowo – gipsowymi. Bardzo ważne jest jednak, by wybierając materiały sięgać po te odporne na warunki łazienkowe, czy na wilgoć.

ukryte rury w lazience

Jak obudować rury płytami kartonowo – gipsowymi?

Konieczne jest w tym celu zamontowanie profili, do których przykręca się płyty. Następnie wszystkie łączenia należy pokryć specjalnymi taśmami i zaszpachlować. Wykonana zabudowa rur w łazience nadaje się do pokrycia ścian tapetą, płytkami lub farbą. W ten sam sposób zakryjemy rury na suficie, jest tylko jedna wada, ponieważ metoda zmniejszy pomieszczenie nawet o kilkanaście centymetrów, a nie zawsze możemy sobie na to pozwolić.

Zabudowa wanny

“Surowa” wanna nie tylko wyglądała mało estetycznie, ale jest nie praktyczna. Za pomocą kilku elementów możemy zamaskować instalację, która się pod nią znajduje. Do tego rodzaju czynności wykorzystuje się takie materiały jak cegły, płytki i inne tworzywa sztuczne. O tyle o ile cegły i płytki są materiałami odpornymi na uszkodzenia, to te sztuczne są łatwe w uszkodzeniu i z czasem tracą kolor.

Oczywiście na rynku istnieją wanny, które posiadają ozdobne wykończenia i są wprost stworzone do tego, by je eksponować. Jeśli decydujemy się na tego rodzaju element, to nie powinny znajdować się w jej okolicach żadne instalacje, które będą ją oszpecały.

Obudowa liczników i zaworów wody

Oczywiste jest, że liczniki ciepłej i zimnej wody muszą być dostępne na wypadek konieczności ich wymiany lub kontroli ich stanu. Przeniesienie ich w inne miejsca jest czasochłonne, a dodatkowo taką czynność należy zgłosić administratorowi budynku, a fachowiec musi je zaplombować. Najczęściej umieszcza się je pod urządzeniami sanitarnymi, gdzie znajdują się zawory z zimną i ciepłą wodą jednocześnie. Takie elementy najczęściej zabudowuje się płytkami kartonowo – gipsowymi montując w nich drzwiczki.

  Stare płytki ceramiczne w kuchni i łazience - jak je odnowić? 10 praktycznych porad

Zabudowa rur w łazience – o czym należy pamiętać!

 • Należy zabudować instalacje w taki sposób, by mieć do niej dostęp w razie potrzeby
 • Salowe rury należy zabezpieczyć farbą antykoryzyjną
 • Rur miedzianych nie należy umieszczać w tynkach
 • Rury gazowe należy montować na powierzchni ścian, nie należy ich szczelnie zabudowywać

Maskowanie rur za pomocą bezinwazyjnych metod nie jest czasochłonne i niema konieczności przeprowadzanie remontu, nawet tego najmniejszego. Natomiast, jeśli uważamy, że takie sposoby najprościej mówiąc nie są dla nas, powinniśmy przygotować się na większy remont i obudowanie ich za pomocą płyt kartonowo – gipsowych.

duza lazienka z ukrytymi rurami

Maskownice do rur

Na rynku istnieją gotowe zabudowy na rury, które są bardzo proste w montażu. Dodatkowo:

 • Wykonane są z wysokiej jakości materiałów
 • Pokryte są farbą akrylową
 • Można zakryć nimi okablowanie, instalację grzewczą, gazową i elektryczną
 • Powiększa optycznie pomieszczenie
 • Łączy ściany i sufit
 • Można je malować i tapetować

Listwy maskujące rury są bardzo chętnie wykorzystywane przez fachowców, ale również przez “laików”. Montaż nie jest skomplikowana, dzięki czemu można je samodzielnie zamontować za pomocą kołków lub kleju. Często zdarza się, że rury znajdują się przy podłodze, aby je skutecznie zakryć możemy wykorzystać specjalne listwy przypodłogowe, które znajdziemy w każdym sklepie budowlanym.

Podsumowanie

Zabudowa rur w małej łazience stała się must have. Nikt nie chce, aby zwracały one uwagę gości, którzy z niej korzystają. Wiele osób chce również stworzyć dodatkowe półki i szafki, które posłużą przechowywaniu kosmetyków czy środków czystości. Dzięki temu łazienka nie będzie wydawała się zagracona.