odklejanie naklejki

Jak usunąć klej po naklejce z różnych powierzchni? 5 skutecznych sposobów

Naklejki na meblach, lodówce, lusterkach. Dzieci potrafią obkleić nimi wiele różnych miejsc, a usunięcie ich jest dla rodziców prawdziwym utrapieniem. Zależy nam na tym, by usunąć ją w skuteczny sposób, nie rysując i nie niszcząc przy tym różnych powierzchni. Na szczęście istnieje wiele domowych sposobów na skuteczne pozbycie się kleju po naklejkach.

Usuwanie naklejek – czego unikać?

Zastanawiając się jak odkleić naklejkę, przychodzi nam do głowy wiele sposobów. Niestety większość z nich nie jest odpowiednie, ponieważ niszczymy przy tym różne powierzchnie. Najczęstszymi błędami są, między innymi:

 • Usuwanie naklejek na sucho
 • Usuwanie naklejek nożykiem lub nożyczkami
 • Usuwanie naklejek opalarką
 • Usuwanie naklejek po długim czasie

Czym usunąć klej? Skuteczne preparaty

Na rynku istnieje wiele profesjonalnych preparatów do usuwania naklejek i pozostałości po nich. Są one nie tylko skuteczne, ale całkowicie bezpieczne i nie zniszczą powierzchni, z których chcemy je usunąć. Zazwyczaj są one na bazie alkoholi i rozpuszczalników. Można usuwać je z różnych powierzchni: szkła, drewna, plastiku, glazury, betonu czy ceramiki.

Bardzo skuteczne są rozpuszczalniki, kwasy, tłuszcze i alkohole. Niestety należy uważać, by nie uszkodzić nimi powierzchni, często mają one również drażniący zapach i sa szkodliwe dla skóry człowieka. Konieczne jest więc używanie rękawic ochronnych.

odklejanie naklejki z szyby

Domowe sposoby na usuwanie kleju po naklejkach

Jeśli nie chcemy sięgać po chemiczne preparaty możemy wykorzystać domowe sposoby, które są nie mniej skuteczne, a na pewno dużo tańsze.

 1. Tłuszcz – można wykorzystać w tym celu olej, wazelinę, masło, krem lub oliwkę. Niezależnie od tego co wybierzemy stosowanie jest identyczne. Smarujemy tłuszczem całą powierzchnię i pozostawiamy na co najmniej pół godziny, by wniknął on w papier i odspoił klej. Po określonym czasie należy usunąć naklejkę paznokcie lub nieostrym narzędziem.
 2. Rozpuszczalniki – chodzi o zmywacz do paznokci, aceton, naftę, benzynę, WD-40 i terpentynę. Rozpuszczą one klej bardzo skutecznie. Ważne jest także, by sprawdzić czy wybrany preparat nie odbarwi powierzchni.
 3. Podgrzewanie – możemy wykorzystać w tym celu suszarkę, parownicę, żelazko z parą lub myjkę parową. Dzięki gorącej parze naklejka się odklei, a dodatkowo nie spowoduje ona żadnych zarysowań. Idealnie sprawdzi się na powierzchniach typu: meble, szyby, plastik, ściany czy ubrania. Jeśli chodzi o żelazko to jest to bardzo czasochłonne zajęcie, w przypadku pary natomiast wszystko jest ułatwione, ponieważ zwilży ona naklejki.
 4. Ocet, alkohol, spirytus, perfumy – wszystkie te produkty znajdują się w naszych domach, a są naprawdę skuteczne. Dodatkowo na pewno nie uszkodzą powierzchni.
 5. WD – 40 – zawiera alkohol i tłuszcze, które skutecznie usunął klej po naklejce. Wystarcz spryskać suchą powierzchnię, odczekać kilka sekund, a następnie zetrzeć ją suchą ściereczką.
  Gdzie znaleźć legalnych bukmacherów?

Jak usunąć klej po naklejce z metalu?

Metal jest powierzchnia, która odporna jest na zniszczenie. Należy odpuścić sobie usuwanie naklejek ostrym nożykiem czy nożyczkami, ponieważ na pewno powierzchnia zostanie porysowana. Można natomiast użyć parownicy lub żelazka z funkcją pary. Należy zwilżyć naklejkę parą, a gdy zostanie ona zmoczona, przecierać suchą ściereczką, aż do całkowitego jej usunięcia.

Dobrym sposobem będzie wykorzystanie również acetonu lub zmywacza do paznokci. Wystarczy namoczyć płynem naklejkę i lekko pocierać szmatką.

Jak usunąć klej ze ściany po naklejkach?

Naklejki na ścianie to prawdziwe utrapienie. Ich usuwanie kojarzy się ze zdarta farba lub tłustą plamą. Istnieją sposoby, dzięki którym nie będzie potrzeby zrywania naklejki szpachelką, ponowne jej szpachlowanie i malowanie. Aby skutecznie ją usunąć, możemy ostrożnie ją podważyć i odkleić pod kątem. Gdy mamy do czynienia z pozostałościami w postaci kleju to na pewno sprawdzi się suszarka, zwłaszcza gdy jest on oporny na wyczyszczenie. Należy zatem skierować gorący strumień na całą powierzchnię i przetrzeć suchą ściereczką.

Jak usunąć klej po naklejce z szyby?

Skutecznymi metodami na to jak usunąć klej po naklejce z szyby są między innymi:

 • Tłuszcz – świetnie sprawdzi się na pozbycie pozostałości kleju z naklejki na szybach i lustrach.
 • Ocet – należy namoczyć nim klej i odczekać kilka minut, po czym dokładnie wytrzeć
 • Alkohole – klej schodzi pod jego wpływem bez problemu
 • Rozpuszczalnik – najskuteczniejsza metoda, gdy klej jest bardzo oporny do usunięcia
 • Gorąca woda z płynem do mycia naczyń – moczymy nią całą naklejkę i pozostawiamy na kilka – kilkanaście minut, następnie zmywamy resztki mokrą, gorącą ściereczką

usuwanie tasmy

Jak usunąć klej po naklejce z samochodu?

Jeśli chodzi o usuwanie kleju po naklejkach na aucie to wszystko zależy od tego na jakiej powierzchni się ona znajduje. Jeśli naklejka znajdowała się na szybkie to należy użyć: octu, wody z płynem do naczyń, rozpuszczalnika lub alkoholu. Jeśli naklejki znajdują się na desce rozdzielczej to warto zastosować sposoby na pozbycie się kleju z plastiku, na przykład: myjka parowa czy żelazko z funkcją pary. W przypadku karoserii zadanie jest utrudnione, jednak należy unikać ostrych narzędzi i preparatów odbarwiających.

  Jak wykręcić urwana śrubę? 7 sprawdzonych sposobów

Jak usunąć klej z butelki plastikowej?

Jeśli chodzi o naklejki na plastikowych butelkach to niestety są one naprawdę bardzo trudne do usunięcia. Można użyć w tym celu:

 • Zmywacza do paznokci – należy pocierać nim klej do całkowitego usunięcia
 • Oleju roślinnego – tłuszcze wnikają w strukturę naklejki i skutecznie ją usuwają
 • Ocet – pocieramy nim naklejkę i pozostały klej
 • WD- 40 – najskuteczniejsza i najszybsza metoda na usunięcie naklejki

Jak usunąć klej z ubrania?

Naklejkę z ubrania należy usunąć jak najszybciej, zanim klej wsiąknie we włókna. Jeśli jednak jest ona trudna w usunięciu to z pomocą przyjdzie nam żelazko. Wystarczy przyłożyć je na kilka minut na całą powierzchnię naklejki, a następnie spróbować ją zdjąć. Ważne jest również to z jakim materiałem mamy do czynienia. Jeśli są to syntetyczne to pomoże włożenie ich do zamrażarki na co najmniej 90 minut. W przypadku mikrofibry pomoże ściereczka z płynem do mycia naczyń. Przy włóknach naturalnych sięgnijmy po aceton lub zmywacz do paznokci.

Podczas, gdy jest ona naprawdę oporna konieczna będzie wizyta w pralni chemicznej.

Jak zmyć naklejki z mebli?

Choć wydawać by się mogło, że usuwanie naklejek z mebli nie jest niczym trudnym, to nie jest to tak proste. Niestety wiele metod niszczy meble, dlatego powinno się zachować szczególną ostrożność. Warto jest wcześniej wykonać próbę. Można w tym celu wykorzystać parę wodną, należy jednak uważać, by meble pod wpływem wilgoci nie napęczniały. Warto jest również wykorzystać tłuszcz. Miejsce należy wcześniej podsuszyć suszarką, dopiero później natrzeć naklejkę tłuszczem. W sklepach znajdziemy także profesjonalne preparaty do usuwania naklejek, jednak nie sprawdzą się one na wszystkich powierzchniach.

Jak usunąć klej szybkoschnący?

Niestety czasem użycie kleju typu super glue zdaje nam się być idealnym rozwiązaniem podczas doklejenia odstających części na naklejkach ozdobnych. Niestety, mimo, że skutecznie łączy on takie materiały jak szkło, plastik, drewno, guma czy porcelana to jego usunięcie jest bardzo trudne. Skuteczną metodą jest użycie wody z dodatkiem acetonu lub zmywacza do paznokci.

  Opłacalność pompy do studni w domu jednorodzinnym

Jak usunąć klej po naklejce ze słoika?

Mimo, że naklejki na słoikach są naprawdę bardzo trudne w usunięciu, to nie jest to niemożliwe. Możemy wykorzystać zwykłą gorącą wodę z dodatkiem płynu do mycia naczyń. Zanurzamy w niej słoik i pozostawiamy na pół godziny, po czy przecieramy go mokrą ściereczką, aż do całkowitego usunięcia naklejki.

Innym nie mniej skutecznym sposobem jest WD – 40. Zdzieramy naklejkę i suchy słoik pryskamy WD –40. Po kilku sekundach wycieramy powierzchnię ręcznikiem papierowym. Jest to metoda szybka, ale zarazem skuteczna.

Jak zmyć klej po etykiecie?

Etykiety są niestety bardzo trwałymi naklejkami, które ciężko jest usunąć. Oczywiste jest również, że z pomocą nie przyjdzie nam woda z płynem do naczyń, ponieważ możemy uszkodzić sprzęt RTV lub AGD. Dobrym rozwiązaniem natomiast będzie użycie parownicy, która skutecznie usunie naklejkę z klejem.  konieczne jest jednak zachowanie szczególnej ostrożności, zwłaszcza, przy sprzętach elektronicznych.

Jak zmyć klej z okładki książki?

Wydawać by się mogło, że usuwanie naklejek z książek jest niemożliwe. Nie można przecież użyć wody czy parownicy, ponieważ mamy do czynienia z papierem. Możemy w tym celu natomiast wykorzystać suszarkę. Dzięki niej naklejka wraz z klejem odejdzie bez problemu.

Usuwanie kleju po naklejkach jest możliwe. Nie trzeba w tym celu sięgać po specjalistyczne środki, których w sklepach jest całe mnóstwo. Wystarczą domowe metody i trochę czasu, by wybrać sposób tani i skuteczny zarazem. Od dziś takie zabrudzenia nie będą dla nas niczym z czymsobie nie poradzimy.