dziura w scianie

Jak naprawić dziury i ubytki w ścianie? Praktyczny poradnik

Ubytki pojawiające się w naszym mieszkaniu nie są niczym nowym ani straszbym. Każdy miał do czynienie z dziurą w ścianie, pęknięciami lub odpadającym tynkiem. Nie da się uniknąć takich uszkodzeń, musielibyśmy nie użytkować naszego domu i pozostawić go stanie nowości. Na szczęście nie należy martwić się dziurami w ścianach, nawet tymi dużymi, ponieważ można je w prosty sposób bardzo szybko i sprawnie usunąć.

Ubytki w ścianie – skąd się biorą?

Tak naprawdę dziury i wszelkie ubytki mogą powstawać z wielu powodów. Może być to na przykład puknięcie krzesłem lub stołem o ścianę. Mamy wtedy do czynienia z wgnieceniem lub odpadniętym tynkiem w miejscu uderzenia. Nie należy się tym martwić, ponieważ w łatwy i szybki sposób możemy naprawić dziury w ścianie. Dużym problemem jest pojawienie się na niej pęknięcia lub rysy, zwłaszcza, gdy powstają bez naszej ingerencji. Mogą pojawiać się one po tynkowaniu, gdy ten zbyt szybko wysycha, to powoduje skurczenie w jego warstwie. Jeśli szczeliny w ścianie pojawiają się tak poprostu to jest duży problem, ponieważ najprawdopodobniej strop się ugina i napiera na ściany. Oznacza to, że podczas prac remontowych lub budowlanych popełniono wiele technicznych błędów, a konstrukcja jest źle wykonana.

Często zdarza się również, że fundamenty, zwłaszcza w starym budynku osiadają. Niestety w takich sytuacjach nie obejdzie się bez ingerencji specjalisty, czyli budowlańca, który nie tylko wykryje przyczynę takiej wady, ale również podejmie odpowiednie kroki w celu naprawienia jej. Jeśli chodzi o wady budowlane to zalicza się do nich odpadanie tynku czy pękanie go pod wpływem wilgoci. W takich sytuacjach należy przeprowadzić szpachlowanie dziur, jednak zanim się za to zabierzemy musimy ustalić przyczynę i usunąć skutki problemu.

  Jaki klej do płytek wybrać? Praktyczny poradnik

Czym wypełnić dziury w ścianie?

W sklepach budowlanych znajdziemy wiele mas szpachlowy, które przeznaczone są do naprawiania wszelakich pęknięć i dziur w ścianach. Takie masy możemy kupić w formie suchej, które należy rozrobić z wodą lub w formie gotowej. Wyróżnia się wiele rodzajów mas gipsowych, zależnie od tego jakiej konkretnie potrzebujemy. Najczęściej kupimy je w workach, które mają wagę 25 kg. Nie zawsze potrzebujemy aż takiej ilości tego produktu, dlatego warto jest szukać mniejszego opakowania, które posiada 5 kg.

Na rynku znajdują się również masy akrylowe, które kupimy w wiaderkach lub tubach. Są one wysokiej jakości dlatego też, gdy pomalujemy ścianę nie będzie widać miejsca tynkowania. Jeśli chodzi o zwykłe akryle to niestety malowanie nie pomoże, ponieważ na ścianie powstanie przebarwienie w miejscu tynkowania.

W sklepach budowlanych możemy kupić również szpachle gipsowe, składające się z włókna. Jest to świetny element, gdy mamy do czynienia z dużą dziurą w ścianie. Dodatkową zaletą takiego produktu jest to że jest on szybkowiążący, to znacznie przyśpieszy prace remontowe.

dziury w scianie

Akcesoria do załatania ubytków w ścianie

Uzupełnianie ubytków w ścianie jest czynnością bardzo prostą, dlatego też tak naprawdę każdy może wykonać je sam. Aby przeprowadzić szpachlowanie dziur, należy przygotować sobie niezbędne narzędzia:

  • Szpachelka ze stali nierdzewnej
  • Odkurzacz
  • Paka
  • Siatka do szlifowania
  • Pędzel
  • Wałek
  • Masa szpachlowa
  • Grunt do ścian

Łatanie dziury w ścianie – krok po kroku

Łatanie dziur w ścianie jest bardzo proste, możemy więc wykonać je sami. W jaki sposób to zrobić? Podpowiadamy jak się za to zabrać w kilku prostych krokach.

1. Oczyszczenie dziury

Przed rozpoczęciem każdej pracy remontowej należy przede wszystkim usunąć kurz i pył z dziur oraz pęknięć. Jeśli jest taka konieczność można poszerzyć otwór za pomocą szpachelki, tak by masa dokładnie załatała dziurę. Przed jej zaklejeniem możemy za pomocą odkurzacza oczyścić miejsce szpachlowania.

  Jakie trendy panują w projektowaniu mebli na wymiar?

2. Gruntowanie

Jest to bardzo ważny element prac, który należy wykonać przed nakładaniem nowego tynku. Gruntowanie ma na celu nie tylko wzmożenie chłonności podłoża, ale również wzmocnienie i zwiększenie przyczepności masy. Konieczne jest dobranie odpowiedniego środka gruntującego do ścian. Jeśli się na tym nie znamy, możemy skorzystać z pomocy pracownika sklepu budowlanego.

3. Wypełnienie ubytków

Chodzi oczywiście o gipsowanie ścian. Wykonuje się je dopiero wtedy, gdy grunt dobrze wyschnie. W tym celu należy użyć zakupionej masy szpachlowej, której zaletą jest łatwa obróbka oraz duża plastyczność. Masę należy nałożyć na ubytek i dokładnie wypełnić całą dziurę. Następnie możemy ją wyrównać. Podczas łatania dziur warto jest mieć przy sobie szpachelkę wąską i szeroką, to ułatwi nam znacznie pracę.

4. Szlifowanie

Jest to ostatni etap, jeśli chodzi o gipsowanie dziur przede wszystkim musimy poczekać, aż masa szpachlowa dobrze wyschnie, zazwyczaj potrzebuje na to 24 godziny. Aby zeszlifować i wyrównać ścianę musimy wykorzystać packę oraz siatkę do szlifowania, najlepiej tą o gramaturze 100-150. Po szlifowaniu należy dokładnie odkurzyć cały pył. Gdy zakończymy już wszystkie prace możemy przystąpić do malowania ścian.

Duże ubytki w ścianie – czy je wypełnić?

Duża dziura wymaga użycia mineralnych mas szpachlowych, które występują na bazie cementu lub gipsu. Cechuję ją nie tylko większa twardość, ale również spoistość z murem. Za pomocą masy szpachlowej będziemy w stanie wypełnić bardzo duże ubytki w ścianie. Jeśli jednak takich dziur jest dużo więcej, a dodatkowo występują na ścianie pęknięcia to warto jest zastanowić się, czy nie ma konieczności zdjęcia starych tynków oraz położenie nowych.

dziurawa sciana

Łatanie dziur w ścianie zewnętrznej i wewnętrznej

Wiele osób uważa, że naprawa elewacji, czyli ściany zewnętrznej jest skomplikowana. Nic bardziej mylnego, ponieważ naprawianie ściany nie różni się prawie niczym od łatania ściany wewnątrz mieszkania. Jedyną różnicą jest użycie mas naprawczych zewnętrznych. Taką masą szpachlową możemy pokryć ubytki o głębokości około 5 cm, wszelkiego rodzaju dziury oraz pęknięcia. Zanim przystąpimy do malowania ściany musimy odczekać około 48 godzin, aż masa całkowicie wyschnie.

  Układanie kostki brukowej - jak to robić? Poradnik krok po kroku

Jeśli chcemy załatać dziury w ścianie wewnątrz naszego domu lub mieszkania to do wyboru mamy ogromny wybór mas szpachlowy, zarówno tych w proszku jak i w formie plastycznej. Przy zakupie odpowiedniego produktu należy wziąć pod uwagę rodzaj ściany oraz rodzaj tynków, jeśli natomiast zależy nam na czasie to możemy zdecydować się na masę szpachlową gotową, którą kupić można w wiaderku. Jest to produkt łatwy w użyciu i nie ma konieczności późniejszego szlifowania ściany. Gotowymi masami szpachlowymi łatamy dziury ścianek działowych, ściany z cegły oraz karton gipsu.

Gdy zauważymy dziury lub inne ubytki w ścianie, wydaje nam się, że konieczne jest przeprowadzenie remontu, który jest dla nas koniecznością zrywania starego tynku i położenia nowego. Nic bardziej mylnego, ponieważ za pomocą odpowiedniej masy szpachlowej możemy załatać dziury w ścianie oraz wszelkie pęknięcia. Są to bardzo proste prace remontowe, a szpachlowanie dziur i gipsowanie dziur wykonać moze nawet niedoświadczony laik. Jest to bardzo duża oszczędność, ponieważ nie ma konieczności zatrudniania fachowca.