budleja

Przycinanie budlei – jak i kiedy ciąć budleje Dawida?

Zwana olbrzymem lub budleją Dawida. Jest to okazały krzew o bardzo dekoracyjnych kwiatach. Występuje on w kilku kolorach, między innymi białym, różowym, fioletowym i czerwonym. Naturalnie roślina ta występuje w Chinach i Japonii, jednak jest bardzo popularna na całym świecie. Liście tego krzewu posiadają lancetowaty kształt i jasnozielony kolor. Na zimę budleja zrzuca ich część. Aby móc cieszyć się budleją Dawida przez cały jej okres kwitnienia, należy wiedzieć jak przeprowadzić cięcie budleja, ponieważ jest to bardzo ważny zabieg pielęgnacyjny dla tego krzewu.

Budleja – czy trzeba ją przycinać?

Przede wszystkim należy wiedzieć czym tak naprawdę jest budleja Dawida. Jest to roślina wieloletnia, krzewiasta, która osiąga nawet do 2 m wysokości. Posiada ona drobne i silnie pachnące kwiaty, które zebrane są w kłosy. Wiele osób nazywa ją motylim krzewem, ponieważ jej silny zapach sprawia, że przyciąga ona ogromną ilość motyli. Kwiaty podczas kwitnienia są ciężkie, dlatego też wyginają się one łukowato. Krzew ten rośnie bardzo szybko i zrzuca na zimę część liści. Nie jest on mrozoodporny, wymaga okrywania na zimę, ale przede wszystkim również silnego cięcia.

Zabieg pielęgnacyjny który polega na przecinaniu budlei jest konieczny, jeśli chcemy, by krzew kwitł i zachował ładny pokrój. Przede wszystkim należy pamiętać, by przecinanie krzewu przeprowadzić w okresie, gdy nie jest on narażony na przemarznięcia. Cięcia wykonuje się dość silnie, nie trzeba martwić się że straci on swój kształt lub będzie wyglądał nieatrakcyjnie.

budleja dawida

Kiedy przycinać budleje?

Budleja jest rośliną, którą tnie się wiosną. Bardzo ważne jest, by okres ten nie był zbyt wczesny po zimie, ponieważ roślina ta jest bardzo wrażliwa na niskie temperatury. Cięcie nie powinno zostać przeprowadzone również w okresie jesiennym, ponieważ może zostać ona narażona na pierwsze przymrozki, co wpłynie na zahamowanie wzrostu i brak wypuszczania młodych pędów. W okresie jesiennym natomiast można usuwać tylko przekwitłe kwiaty oraz zabezpieczyć roślinę przed zimą. W tym celu wykonuje się kopczyk na wysokość około 20 cm przy korzeniu, tak by nie miał on możliwości zmarznąć.

  Jak i gdzie szukać wody na działce?

Jak przyciąć budleje? Przycinanie motylkowego krzewu zaczyna się od ścięcia wszystkich pędów na wysokości około 25 cm od ziemi. Następnym krokiem jest wycięcie wszystkich cienkich gałązek, a także tych które są przemarznięte, martwe lub słabe. Jeśli chcesz dowiedzieć się w jak sposób powinno wyglądać cięcie budleja Dawida musisz zapoznać się z kilkoma ważnymi zasadami:

  • przecinanie budlei wykonuje się w suchą i słoneczną pogodę
  • budleje należy przycinać po skosie, tak by woda nie miała możliwości zalegania na przyciętych pędach. Jeśli tego nie dopilnujemy to najprawdopodobniej wilgoć spowoduje, że krzew zostanie objęty chorobą grzybową
  • cięcia należy przeprowadzić ostrymi narzędziami, by roślina nie została pokaleczona

Cięcie budlei Dawida jest bardzo łatwe, należy jednak pamiętać, że konary są grube i twarde i zwykły sekator w tym przypadku może sobie nie poradzić. Warto jest więc wyposażyć się w taki sprzęt jak nożyce ogrodowe lub sekator do grubych gałęzi. Budleja Dawida jest rośliną, która rośnie bardzo szybko i osiąga wysokość około 2 m. Wykonywanie mocnych cięć na pewno pobudzi ją do szybkiego wzrostu i kwitnienia.

Czy trzeba przycinać budleje po przekwitnięciu?

Przecinanie butle i po zimie, czyli po przekwitnięciu polega na usuwaniu przekwitłych kwiatostanów, które bardzo często są źródłem chorób grzybowych. Niektórzy usuwają je przed zimą wraz z uschniętymi gałęziami. Pamiętaj jednak, że właściwe cięcia należy pozostawić sobie na okres wiosenny.

Co jeszcze musisz wiedzieć o cięciu budlei?

Zabieg pielęgnacyjny jakim jest cięcie budlei jest konieczny, ponieważ wpływa on na żywotność tej rośliny. Niestety po jego wykonaniu krzew może zostać pozbawiony waloru, czyli ozdobnych kwiatostanów w postaci tak zwanych kolb. Nie martw się tym, ponieważ na pewno w szybkim czasie rozrośnie się on i zagęści. Zabieg taki należy wykonywać na wiosnę, najlepiej w kwietniu każdego roku. Jeśli nie przeprowadzisz cięcia to roślina może zdziczeć stać się szkaradny krzewem, który rozsieje się po całej Twojej posesji.

  Przycinanie awokado - kiedy i jak zrobić? Praktyczny poradnik

Bardzo ważne jest również, aby pamiętać o pielęgnacji krzewu po cięciu. Przycinanie motylkowego krzewu wymaga od niego zregenerowania swoich sił, dlatego bardzo często zasila się ją dodatkowo składnikami odżywczymi, na przykład nawozami azotowymi, które pobudzą roślinę do wzrostu. Zamiast sztucznych nawozów, można zastosować kompost lub obornik, a następnie obficie podlać krzew. Jeśli dopilnujesz tego, by w trakcie lata usuwać przekwitłe kwiatostany to okres kwitnienia budlei Dawida na pewno się przedłuży.

Budleja Dawida lub jak wolisz motylowy krzew jest bardzo atrakcyjną rośliną, która nie tylko wygląda pięknie, ale również przyciąga dużą ilość motyli. Dzięki temu staje się ona jeszcze piękniejsze niż w rzeczywistości. Jeśli będziesz ją pielęgnować to na pewno będziesz mógł cieszyć się nią przez kilka najbliższych lat.