brzozy

Przycinanie brzozy – kiedy i jak to zrobić? Praktyczne rady

Brzoza jest drzewem, które uwielbiają Polacy. Nawet słynni pisarze bardzo często wykorzystywali to drzewo w swoich utworach literackich. Obecnie spotkamy jej nie tylko w lesie, ale również w parkach i w ogrodach, a nawet chetnie sadzimy je na własnych działakach. Jest ona bardzo popularne, ponieważ jest piękne i posiada ciekawy pokrój. Aby móc cieszyć się nim przez długie lata należy o nie odpowiednio dbać.

Kiedy i jak przycinać brzozy?

Przede wszystkim należy wiedzieć, że istnieje kilka gatunków brzóz, które możemy spotkać w Polsce. Tymi najczęstszymi z nich są na przykład:

  • Brzoza brodawkowata – może urosnąć nawet do 25 m. Jego nazwa pochodzi od jajowatych liści i przyrostów pokrytych brodawkami.
  • Brzoza omszona – odmiana ta wyrasta do 20 m, kora tego drzewa jest biała, wydaje się jakby była pokryta zielonym mchem.
  • Brzoza karłowata – wyrasta do półtora metra, posiada ciemne pędy i drobne okrągłe liście.
  • Brzoza niska – nie wyrasta wyżej niż 2,5 m, drzewo to jest bardzo rozgałęzione, a co ciekawe w Polsce jest pod ochroną.

Przycinanie brzozy należy przeprowadzać w czasie, gdy drzewo wypuści liście. Najlepszym miesiącem jest czerwiec, jednak zdarza się, że ludzie decydują się na cięcie brzozy w okresie stycznia lub lutego. Bardzo ważne jest jednak, by mieć na uwadze to, aby wykonać taki zabieg w dniu, gdy nie mam mrozu, a nawet najmniejszych przymrozków, ponieważ drzewo zostanie uszkodzone.

  Jak zrobić oczko wodne? Budowa oczka wodnego w ogrodzie

Opowiadając na pytanie: W jaki sposób przeprowadzić cięcie brzozy? należy wiedzieć, by przede wszystkim w pierwszej kolejności należy usunąć wszystkie suche i martwe pędy rośliny. Można również przyciąć żywe przyrosty tak by drzewo wyglądało atrakcyjnie. Możemy również ciąć koronę na kontur drzewa, jaki chcemy uformować. W tym celu najlepiej jest użyć czystego sekatora, a cięcie wykonywać ukośnie, pod pąkiem.

las brzozowy

Praktyczny poradnik przycinanie brzozy

Cięcie brzozy wykonuje się w celach pielęgnacyjnych. Dbając o nie i przycinając w odpowiednim czasie będziemy mieli mozliwość cieszenia się jego zdrowym i atrakcyjnym wyglądem przez długie lata.

  • Pierwszym i najważniejszym elementem cięcia jest usunięcie suchych i martwych pędów rośliny, a dopiero później możemy przystąpić do formowania korony.
  • Wszystkie pędy należy ciąć nad rozgałęzieniem lub nad pąkiem, jednak ukośnie.
  • Należy usunąć również wszystkie tak zwane wilki, czyli młode pędy które wyrastają z grubszych gałęzi do góry.
  • W celu przycinania brzozy należy użyć czystego sekatora, w innym przypadku przeniesiemy na drzewo patogeny i grzyby, które są dla niego szkodliwe.

Formowanie korony i wierzchołków brzozy

Zabieg formowania korony polega na utrzymaniu jej pokroju, który chcemy uzyskać. Należy więc wyciąć wszystkie gałęzie wyrastające poza kontur drzewa. Bbardzo ważne jest jednak, by podczas cięcia zachować odległość od pąka do jednego centymetra iciąć pod skosem. Konieczne jest także zabezpieczenie miejsca cięcia maścią ogrodniczą.

Jak przycinać brzozę na parasol?

Przecinanie brzozy na parasol jest czynnością, która może potrwać nawet kilkanaście lat, trzeba więc uzbroić się w cierpliwość. Wszystko zależy nie tylko od wielkości, ale również kształtu drzewa. Aby przeprowadzić formowanie korony brzozy należy użyć kratki z bambusa do której przywiązuje się gałęzie, zwłaszcza, gdy są jeszcze miękkie i giętkie. Czynność kształtowania najlepiej przeprowadzić w okresie cięcia brzozy, czyli latem lub wiosną. Należy pamiętać, że wszystkie młode pędy są elastyczne i można ciąć je częściej.

  Jak długo wschodzi trawa? Poznaj etapy wzrostu trawy

Przycinanie starej brzozy – jak to robić?

Przycinanie starej brzozy przeprowadzamy w celu odmłodzenia drzewa. Sprawia ono, że wyrastają nowe, zdrowe gałęzie, a drzewo wygląda dużo atrakcyjniej. Najlepszym okresem na odnowienie starej brzozy jest okres od października do kwietnia, ponieważ w tym czasie drzewo nie posiada ruchów soków. Zabieg taki należy przeprowadzać co około 3 lata, zaczynając od wierzchołka i dużych gałęzi. Przycinanie starej brzozy jest tak zwanym procesem bolesnym, dlatego jeśli nie mamy doświadczenia warto jest skorzystać z pomocy profesjonalisty. Po cięciu konieczne jest także zastosowanie maści ogrodniczej, która zabezpieczny zranione miejsce.

Przycinanie brzozy szczepionej na pniu

Jeśli chodzi o brzozy szczepione na pniu to świetnie sprawdzą się one w małych ogrodach, ponieważ drzewo to zazwyczaj ma charakter parasolowaty i wygląda naprawdę bardzo atrakcyjnie, przyozdabiając naszą działkę i dając nam sporo cienia w okresie upałów. Jeśli chodzi o brzozę szczepioną na pniu to należy formować koronę co roku. Pielęgnacja polega na usuwaniu pędów, które rosną do góry i usuwaniu pędów rosnących poniżej szczepienia, czyli takich, które wyrastają z pnia.

brzozy w lesie

Formowanie brzozy – jak to robić?

Przycinanie brzozy na parasol może potrwać nawet kilka lat, jednak jeśli uzbroimy się w cierpliwość to na pewno zyska on formę wierzby płaczącej. Należy w tym celu ściąć wszystkie pędy korony, które skierowane są na zewnątrz w odległości 0,5 mm od pąka. Należy również ciąć gałęzie, które rosną nisko, krzyżują się i wyrastają z korzenia. Wszystkie cięcia powinny zostać przeprowadzone w okresie, gdy nie pojawiły się jeszcze mrozy, by drzewo miało możliwość szybkiego zagojenia wszelkich ran.

Narzędzia niezbędne przy cięciu brzozy – jakie wybrać?

Aby w sposób bezpieczny przeprowadzić przycinanie brzozy należy użyć ostrego sekatora, który powinien być czysty i zdezynfekowany. Pozwoli nam to uniknąć przenoszenia grzybów i innych patogenów. Po obcięciu grubych pędów należy posmarować je maścią ogrodniczą. Bardzo ważne jest, by wszystkie cięcia brzozy wykonywać w dni ciepłe, suche oraz bezwietrzne. Absolutnie należy unikać mrozu.

  Kiedy i jak sadzić katalpę? Kompletny poradnik

Odpowiednio dbając o brzozę będziemy mogli cieszyć się nią przez kilkanaście kolejnych lat, korzystajac z uroków, które nam oferuje. Jednym z zabiegow pielęgnacyjnych tego drzewa jest jego przycinanie, istnieje również możliwość formowanie korony brzozy na format, które chcemy uzyskać. To polskie drzewo jest docenionym elementem, który chętnie wykorzystywali znani literaci w swoich utworach. To świadczy tylko o tym, jak jest wyjątkowe.