W kuchni obowiązkowym elementem są blaty kuchenne i chcemy mieć ich jak najwięcej oraz by spełniały swoje funkcję przez wiele lat.
Jak odnowić blat kuchenny?
Decydując się na drewniany blat kuchenny mamy pewność, że wyglądać będzie on estetycznie i elegancko. Aby tak się stało i byśmy mogli cieszyć się nimi przez długi czas, konieczne jest odpowiednie dbanie o niego. Jest to materiał, który szybko się niszczy, dlatego wymaga co kilkuletniej wymiany. Nie ma jednak takiej potrzeby, ponieważ można go najzwyczajniej odnowić za pomocą szlifierki, papieru ściernego i farby. W trzech prostych krokach możemy sprawić, za blat kuchenny będzie wyglądał jak nowy:
- Oczyszczanie
- Lakierowania
- Olejowanie
Najważniejsze jest to, że odnowienie blatu kuchennego jest bardzo proste i możemy takie prace wykonać sami w domu. Oczywiście technika odświeżania powinna być dopasowane do rodzaju blatu, jednak niezależnie od tego jaki posiadamy w domu istnieje kilka sprawdzonych sposobów.
Blat kuchenny laminowany – jak go odnowić?
Jest to jeden z najpopularniejszych i najczęściej wybieranych blatów kuchennych. Na pewno wpływ ma na to jego niska cena. Nie oznacza to jednak, że są one mniej trwałe, ponieważ wykonywane są z płyty wiórowej, która jest kilkukrotnie laminowana i lakierowana. Mimo, że jest on bardzo wytrzymały na zarysowania konieczne jest jego odświeżanie co kilka lat, aby nadać mu nowego wyglądu. Istnieje kilka skutecznych sposobów na to jak odnowić blat kuchenny z laminatu:
- Malowanie – jest to metoda najłatwiejsza, a cała tajemnica tkwi w odpowiedniej farbie. Jednak należy go wcześniej oczyścić i odtłuścić, po czym możemy przystąpić do malowania. Na rynku istnieje wiele farb do tego przeznaczonych, do wyboru mamy też szeroką gamę kolorystyczną. Jest to metoda skuteczna i prosta, jednak niezbyt trwała.
- Folia – wydawać by się mogło metoda jest trudniejsza, ponieważ wymaga od nas precyzyjności. Jednak to nie wszystko, ponieważ blat kuchenny przed oklejeniem należy odpowiednio przygotować.
- Płytki – obłożenie blatu płytkami jest najbardziej trwałą metodą. Jednak należy pamiętać, że cena za takie „odświeżanie”, na pewno będzie wysoka. Blat powinien być również równy.
Blat kuchenny z płyty wiórowej – jak odnowić?
Blat z płyty wiórowej jest odporny na działania mechaniczne, wodę i alkohol. Jest również bardzo łatwy w utrzymaniu go w czystości. Renowacja blatu kuchennego z płyty wiórowej jest bardzo prosta, mimo że wiele osób decyduje się na jego wymianę, ze względu na jego niską cenę. Jednak czy ma to sens? Blat z płyty można odnowić szybko i za niską cenę, a do wyboru mamy trzy metody:
- Oklejanie – aby efekt był trwalszy najlepiej jest wybrać folię wysokiej jakości, taką które nie jest tylko trwała, ale również wodoodporna. Na rynku znajduje się bogata gama kolorystyczna tego produktu i nie mniejsza liczba jego rodzajów.
- Płytki – jeśli chcemy cieszyć się odnowionym blatem kuchennym przez następne kilka lat to przyklejanie do niego płytek wydaje się być najrozsądniejsze. Ważne jest jednak, by pamiętać o dokładnym i szczelnym wypełnieniu fug, by woda nie dostawała się pomiędzy płytki i nie było konieczności wymiany całego blatu.
- Malowanie – malowanie blatu kuchennego z płyty wiórowej jest bardzo proste wystarczy zmatowić całą powierzchnię i pokryć ją farbą, aby efekt był trwalszy możemy brat również polakierować.
Blat kuchenny z kamienia – jak go odnowić się?
Mimo, za blat z kamienia jest najtrwalszym produktem wymaga on po kilku latach wymiany lub odnowienia, zwłaszcza, jeśli mamy do czynienia z odpryskami lub rysami. Aby odnowić blat z kamienia, należy:
- Oczyścić dokładnie całą powierzchnię – można zrobić to za pomocą szlifierki
- Zlikwidować uszkodzenia – na przykład wypełnić szczeliny pastą polerską. Jeśli ubytki są większe, możemy zastosować masę szpachlową lub klej do kamienia.
- Po wyschnięciu pasty, należy blat ponownie oszlifować
- Polerujemy blat
- Kolejnym krokiem jest zaimpregnowanie blatu, aby go wzmocnić i uszczelnić materiał
Blat kuchenny z drewna – jak go odnowić?
Blat kuchenny z drewna jest bardzo elegancki, a co najlepsze można odnawiać go wielokrotnie. Aby to zrobić należy postępować zgodnie ze wskazówkami:
- Usuwamy zabrudzenia, najlepiej zrobić to szlifierką lub papierem ściernym
- Oczyszczamy blat z pyłu za pomocą odkurzacza lub suchej ścierki
- Zabezpieczamy taśmą malarską szafki i ściany oraz wszystko co ma bezpośredni kontakt z blatem
- Przystępujemy do olejowania drewnianego blatu. Olej nakładamy za pomocą pędzla należy nałożyć go tyle razy, ile zaleca jego producent
- Jeśli zauważymy, że oleju jest zbyt dużą to jego nadmiar możemy usunąć za pomocą suchej szmatki
- Gdy olej dokładnie wyschnie przystępujemy do polerowania. W tym celu możemy wykorzystać suchą bawełnianą szmatkę lub tarcze polerską
Dzięki odnowieniu blatu kuchennego zyska on nie tylko wyrazistą barwę, ale również będzie posiadał powłokę chroniącą przed zabrudzeniami.
Czy w ogóle można pomalować blat kuchenny?
Malowanie blatów kuchennych jest możliwe, mimo, że niektórym wydaje się być to bez sensu i wolą wymienić go na nowy. Jeśli jednak ich stan ogólny jest dobry i wymaga on tylko odświeżenia to można pokusić się o kilka prostych metod. Bardzo ważne jest, by mieć świadomość jakiego rodzaju blat kuchenny można malować. Są to na przykład:
- Blat z płyty wiórowej
- Blat z laminatu
- Blat z drewna
Jeśli chodzi o drewniany blat kuchenny to, aby nadać mu blasku i odświeżyć go, warto jest go najzwyczajniej polakierować. Ważne jest również odpowiednia forma do blatów, przygotowanie go oraz zabezpieczenie lakierem.
Czym pomalować blat kuchenny?
Gdy wiemy już, że malowanie blatów kuchennych jest możliwe, konieczny jest wybór odpowiedniej farby. Powinna być ona odporna na zanieczyszczenia, zarysowania i wilgoć. Najlepsza będzie w tym celu farba alkaidowa, czyli tak zwana flalowa , w której skład wchodzi olej i żywica alkaidowa. Gama kolorystyczna jest szeroka, a jej koszt jest dość niski, jednak jest trwała i nadaje blatem połysk oraz chroni je przed uszkodzeniami.
Fanatyczka sprzątania i organizacji pracy, tutaj dowiecie się wszystkiego o sensownym planowaniu i efektywnym zajmowaniu się domem.