rodzina w trakcie przeprowadzki

Jak przygotować się do przeprowadzki? 10 przydatnych porad

Kupno nowego domu jest spełnieniem marzeń każdego człowieka. Gdy nowe klucze są już w naszym posiadaniu okazuje się, że czeka nas żmudny proces przeprowadzki. Najważniejsze jest zadanie logistyczno – organizacyjne, tak by wszystko przebiegło szybko i sprawnie. Jest to faktycznie bardzo ważne, więc przedstawiamy Wam kilka rad i pomysłów, dzięki którym nie będzie ono dla nas żadnym wyzwaniem.

10 rad o których warto pamiętać w trakcie przeprowadzki

1. Planowanie

Dzięki zaplanowaniu przeprowadzki, unikniemy nerwów i stresu, a dodatkowo zaoszczędzimy pieniądze. Należy więc wziąć pod uwagę przewiezienie mebli, ubrań i innych rzeczy. Mamy możliwość zrobienia wszystkiego na własna rękę lub najzwyczajniej wynająć profesjonalną firmę transportową. Aby nie musieć płacić za tą usługę dużych pieniędzy można poradzić się rodziny i znajomych, być może znają oni fachowców, którzy nie kosztują milionów, przeprowadzają całą czynność sprawnie i zrobią to w jak najkrótszym czasie.

2. Wykonaj plan działania

Najlepiej będzie wykonać plan krok po kroku, nie pomijając żadnego szczegółu. Wszystkie rzeczy powinny być pakowane z dokładnością, ponieważ chaotyczne działanie na pewno utrudni nam rozpakowywanie i spowoduje większy bałagan. Dodatkowo dzięki takiej liście będziemy mieć pewność, że niczego nie zapomnimy odhaczając punkty z powyżej listy.

3. Segregacja

Najważniejszym punktem podczas pakowania jest zabezpieczenie wszystkich przedmiotów, które mogą zostać uszkodzone. W tym celu można wykorzystać folię bąbelkową, styropian, taśmę, pudła i gazety. Pudełka tekturowe można wziąć z pobliskiego sklepu spożywczego lub kupić w sklepach budowlanych. O tyle o ile ubrania czy pościel można spakować według własnego uznania niema to większego znaczenia to już szklanki, lustra i żyrandole wymagają odpowiedniego zabezpieczenia i konieczne jest owinięcie ich w papier. Przewożenie podczas przeprowadzki przedmiotów wielogabarytowych jest bardziej skomplikowana, dlatego też fachowcy z firmy zrobią to szybko i sprawnie.

  Ogrodzenia tymczasowe — kiedy warto wybrać ogrodzenie pełne?

Ważne jest również podpisanie pudeł co ułatwi nam rozpakowywanie. Dzięki temu, cenne i szklane przedmioty w pudełkach na pewno będą bezpieczne, a pracownicy będą na nie uważali. Jeśli chcemy zabezpieczyć meble przed zarysowaniami można je rozkręcić i owinąć folią.

Pakowanie kończymy na etapie garażu, piwnicy lub strychu. To jest również najlepsza okazja do zrobienia generalnych porządków. Najprawdopodobniej okaże się, że większości z nich są to niepotrzebne “rupiecie”.

przeprowadzka

4. Opakowania do pakowania

Najlepiej sprawdzą się tekturowe pudła różnej wielkości. Można znaleźć je pod sklepem lub najzwyczajniej kupić je w sklepie budowlano – remontowym. Wiele osób wykorzystuje także pudełka po sprzętach AGD, które znajdą się w każdym domu, na przykład po telewizorze czy mikrofalówce. Należy jednak pamiętać o jednej zasadzie – powinny być one wytrzymałe i sztywne.

5. Transport

Wszystko zależy od odpowiedniego planu. Wiele rzeczy można przewieźć samemu własnym autem. Warto jest jednak skorzystać z usług firmy transportowej, ponieważ przewożenie mebli we własnym zakresie jest skomplikowane i może kosztować nas wiele stresu.

6. Stare gazety i ulotki

Idealnie sprawdzą się do zabezpieczenia wszystkich szklanych i cennych przedmiotów. Znajdziemy je w każdym domu, w sklepach i naszych skrzynkach pocztowych.

7. Pakowanie według planu

Samo pakowanie powinno być wykonane pomieszczenie po pomieszczeniu. Dzięki temu unikniemy chaosu i nie zapomnimy o żadnych rzeczach. Łatwiej będzie nam również rozpakować wszystkie przedmioty, jeśli ubrania będą spakowane na wieszakach, a kosmetyki z łazienki będą znajdowały się w jednym pudełku. Ważne jest również, by były pakowane do auta zgodnie z pomieszczeniem obok siebie.

8. Wnoszenie kartonów do konkretnego pomieszczenia

Dzięki temu, że podpisane wcześniej pudła będą wniesione do konkretnego pomieszczenia unikniemy bałaganu i przenoszenia ich z pokoju do pokoju.

9. Jedzenie na wynos

  Osuszanie murów - osuszanie przez podcinanie i iniekcja chemiczna

Podczas przeprowadzki nie należy zapominać o jedzeniu. Oczywiste jest, że podczas przeprowadzki nie mamy czasu na jedzenie, warto jest wcześniej pomyśleć o jego zamówieniu. Konieczne jest zarówno jedzenia jak i odpoczynek.

10. Wypakowanie

Nie śpieszmy się z wypakowywaniem pudeł. Kiedy już wszystkie są przewiezione, możemy być spokojni. Na pewno nic się nie stanie, jeśli wykonamy wszystkie czynności na przełomie kilku dni. Zacznij od mebli, by mieć na czym spać i gdzie wypakować wszystkie rzeczy. Druga sprawa to pakowanie śmieci w jednym miejscu na bieżąco. Możemy wykorzystać w tym celu puste pudełko. Bardzo ważne jest przygotowanie wcześniej ścierki i płynu do mycia, by na bieżąco przecierać zabrudzenia i kurz. Zaoszczędzimy sobie dzięki temu dodatkowej pracy.

malzenstwo przeprowadza sie

O czym pamiętać podczas przeprowadzki?

Oprócz pakowania wszystkich rzeczy w domu, musimy pamiętać również o rozwiązaniu umów z dostawcami:

 • Prądu
 • Gazu
 • Mediów

Konieczne jest także poinformowanie wszystkich urzędów i instytucji o zmianie adresu. Najlepiej jest jednak, by załatwić wszystkie te sprawy z miesięcznym wyprzedzeniem.

Podsumowując przed przeprowadzką należy pamiętać o kilku ważnych rzeczach:

 • Spakowanie wszystkich przedmiotów
 • Rozkręcenie mebli i przygotowanie ich do transportu
 • Zabezpieczenie sprzętów AGD
 • Wyniesienie wszystkich ciężkich rzeczy w okolice drzwi wyjściowych
 • Należy umówić się z firmą transportową na konkretną godzinę
 • Dokonujemy spisu wszystkich liczników
 • Zamknięcie umów w starym domu

Ile kosztuje przeprowadzka?

Usługi firmy, która zajmuje się przeprowadzkami kojarzona jest z wysoka ceną. Jednak możemy znaleźć w całej sytuacji złoty środek. Jeśli chodzi o meble i sprzęty AGD, to pomogą nam fachowcy. Możemy również wynająć busa, jednak trzeba się też liczyć z poniesionymi kosztami. Niektóre pudła możemy przewieźć sami, własnym autem. Jeśli chcemy skorzystać z usług profesjonalistów, należy pamiętać o:

 • Możemy poprosić o referencje
 • Firma transportowa powinna odpowiadać, za przewożone przedmioty.
 • Można zapytać o numer ubezpieczenia polisy OC
 • Powinna posiadać licencję do transportu ciężaru powyżej 3,5 tony
 • Spisanie umowy
  Jakie uszczelki do kabiny prysznicowej wybrać?

Dzięki tym punktom będziemy mieli pewność, że przeprowadzka zostanie przeprowadzona szybko i sprawnie.

Podsumowanie

Zastosowanie się do przedstawionych przez nas 10 porad będą mieli Państwo gwarancje sprawnej i szybkiej przeprowadzki. Stworzenie wcześniej planu działania ułatwi pakowanie, przewóz i rozpakowanie wszystkich kartonów w krótkim czasie.