hydraulik naprawia zatkany zlew

Zatkany zlew – jak go odetkać? 10 sposobów na zapchany zlew

Często zdarza się podczas mycia naczyń, że przez naszą nieuwagę do otworu w zlewie dostaną się resztki jedzenia co skutkuje zapchanym zlewem. Podpowiemy w jaki sposób szybko i skutecznie odetkać zlew, by mógł z niego swobodnie korzystać.

Jak skutecznie dotykać zlew?

Zatkany zlew kojarzy nam się z koniecznością rozkręcania rur i użyciem profesjonalnych urządzeń do przepychania. Zakupujemy również mnóstwo chemicznych płynów, które mają na celu odetkanie zlewu, wydając przy tym pokaźne sumy. Oczywiście na rynku istnieje mnóstwo specyfików do skutecznego udrożnienia rur, jednak można zaoszczędzić pieniądze stosując domowe sposoby. W każdej kuchni znajdziemy skuteczne składniki, za pomocą których będziemy mogli odetkać zlew i swobodnie korzystać ze zlewu.

Jak odetkać mocno zapchany zlew?

W sytuacji, gdy nie dbamy o odpływ przy zlewie regularnie, istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że zlew zostanie zatkany, a woda nie będzie spływała. Aby przepychanie zlewu było skuteczne, można użyć w tym celu:

  • Gumowego przepychacza do rur – nie ma konieczności używania do tego żadnych chemicznych i żrących środków. Ruchoma końcówka przepychacza pełni funkcję ssąco-tłoczące należy zatkać odpływ w zlewie ściereczką, przełożyć gumową końcówkę i zdecydowanymi ruchami odetkać zlew.
  • Drutem – tak zwaną „żmija”. Jest ta specjalna sprężyna o długości kilku metrów, z jednej strony posiada on ostrą końcówkę, a z drugiej zaś korbkę do kręcenia. Ostrą końcówkę należy włożyć do odpływu i kręcić. Najprawdopodobniej nie tylko odetkamy zlew, ale pozbędziemy się również wszelkich innych zanieczyszczeń z rur, na przykład włosów.
  • Pompka do udrożniania rur – jest to bardzo elastyczne narzędzie, ponieważ posiada w zestawie kilka gumowych końcówek, dzięki czemu spokojnie dopasujemy go do różnych odpływów. Zatykamy otwór przepływowy i przykładamy do otworu pompkę. Poruszamy tłokiem, dzięki czemu siła przepcha zlew.
  Kupujesz serwis obiadowy? Skorzystaj z naszych porad!

odtykanie zlewu

10 domowych sposobów na zatkany zlew

Jeśli gumowy przepychacz i „żmija” nie poradziły sobie z zatkanym zlewem w kuchni to możemy użyć produktów, które znajdują się w każdym domu.

Sposób pierwszy – soda i ocet

Jest to powszechnie znana mieszanka, za pomocą której pozbędziemy się wszelkiego rodzaju plam, wyczyścimy rdzę czy piekarnik. Okazuje się jednak, że jest to również bardzo skuteczna metoda na odetkanie rur. Wsypujemy do zlewu pół szklanki sody, zalewamy połowę szklanki octu i zatkany otwór szmatką. Mieszanka sody i octu po kilku minutach stworzy pianę, którą należy zalać wrzątkiem.

Sposób drugi – sól

Jest to skuteczny sposób na zapchany zlew, który bardzo chętnie stosowały nasze babcie. Zasypujemy otwór solą i zalewamy wrzątkiem. ta metoda nie tylko udrożni rury i usunie wszelkie zanieczyszczenia, ale pomoże pozbyć się brzydkiego zapachu z odpływu.

Sposób trzeci – proszek do pieczenia

Kolejną niemniej skuteczną metodą na odetkanie zlewu jest zasypanie go proszkiem do pieczenia i zalanie wrzątkiem. Następnie należy odczekać około 15 minut, po czym spłukać dokładnie wodą. Jest to domowy sposób, dzięki któremu zanieczyszczenia zostaną usunięte.

Sposób czwarty – coca-cola

Jak się okazuje coca-cola to nie tylko smaczny napój uwielbiany przez dzieci i dorosłych. Można używać go również w celu usuwania kamienia w WC oraz innych osadów. Aby odetkać zlew colą należy wlać pół litra płynu w odpływ i pozostawić na godzinę. Po upływie tego czasu, zalewamy zlew trzema litrami wrzątku. Należy być bardzo ostrożnym, ponieważ mieszanka zacznie bulgotać i skutkuje to poparzeniami. Coca – cola pomoże również na nieprzyjemny zapach z odpływu.

Sposób piąty – kwasek cytrynowy

W szklance ciepłej wody rozpuszczamy dwie torebki kwasku cytrynowego, następnie wylewamy mieszankę bezpośrednio do odpływu. Po godzinie możemy spółka całość wodą i sprawdzić, czy zlew został odetkany.

  Co odstrasza osy i szerszenie? 9 praktycznych pomysłów

Sposób szósty – boraks

Należy wymieszać go z solą i octem. Jest to bardzo skuteczna mikstura, którą należy wlać do zlewu. Po upływie 15 minut zalewamy wrzątkiem. Aby płyn był bardziej skuteczny można dodać do niego soli kuchennej.

Sposób siódmy – ocet spirytusowy

Aby zatkany zlew kuchenny został udrożniony należy wsypać do odpływów szklankę soli i szklankę sody. Następnie podgrzewamy w rondelku ocet spirytusowy i zalewamy nim proszek. Po odczekaniu 15 minut zalewamy otwór wrzątkiem.

Sposób ósmy – aspiryna

Metoda skuteczna, a zarazem naprawdę tania. Do odpływu wrzucamy 2-3 tabletki aspiryny po czym zalewamy je octem. Należy być bardzo ostrożnym, ponieważ całość na pewno zacznie się bardzo burzyć. Po odczekaniu kilku minut możemy zalać odpływ ciepłą wodą. Po takim zabiegu rury na pewno zostaną odetkane.

Sposób dziewiąty – środki chemiczne do udrażniania rur

Na rynku istnieje wiele ogólnodostępnych produktów, które są skuteczne w przepychanie zlewu kuchennego. Kupimy je w postaci płynów, żeli, granulek i proszków. Należy stosować je zgodnie z zaleceniami producentów, ponieważ nieodpowiednie użycie może spowodować całkowite zapchanie rur lub ich uszkodzenie. Nie powinno się ich również stosować zbyt często i zachować szczególną ostrożność. Najlepiej jest stosować takie środki profilaktyczne, gdy nie mamy jeszcze problemów z niedrożnym zlewem.

Sposób dziesiąty – zapobieganie sitko na odpływ

Nie od dziś wiadomo, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Otóż, aby problemy z zatkanym zlewem nie musiały być dla nas zmorą to należy nałożyć taki element na odpływ. Dzięki niemu będziemy mieć pewność, że resztki jedzenia ani żadne inne zanieczyszczenia nie dostaną się do odpływu.

Jak zapobiegać zapchanemu zlewowi?

Niestety, jeśli nie będziemy regularnie dbali o udrażnianie rur, problemy z zapchanym zlewem będą pojawiały się nawet co tydzień. Aby nie mieć takich problemów należy między innymi:

  • Stosować sitko zatrzymujące odpady
  • Zamontować młynek do odpadów
  • Używać środków chemicznych do udrażniania rur regularnie
  • Używać produktów domowych do udrażniania rur raz w tygodniu
  • Na bieżąco usuwać resztki jedzenia ze zlewu
  Jaki klimatyzator do domu jest najlepszy?

hydraulik odtyka zlew

Gdy konieczny jest demontaż kolanka pod zlewem

Jeśli zaniedbaliśmy odpływ i środki domowe nie są skuteczne, a te chemiczne również nie przyniosły oczekiwanego efektu, to pozostaje nam już tylko demontaż kolanka pod zlewem. Być może resztki jedzenia utknęły właśnie w nim i konieczne jest jego wyczyszczenie. Najprawdopodobniej wydziela się z niego również nieprzyjemny zapach, który unosi się po całym mieszkaniu. Należy przygotować sobie ścierkę i miskę, by podłożyć ją pod syfon, ponieważ istnieje ryzyko, że brudna woda zaleje nam kuchnię.

Podsumowanie

Zapchany zlew możemy odetkać za pomocą domowych sposobów i produktów, które znajdziemy w naszej kuchni. Jeśli te sposoby będą nieskuteczne to spokojnie i zachowaniem środków ostrożności możemy sięgnąć po te chemiczne, które kupimy w każdym sklepie. Możemy również użyć profesjonalnych narzędzi jakimi są między innymi: “żmija”, gumowy przepychacz czy pompka. Ostatnim i ostatecznym krokiem jest konieczność odkręcenie kolanka pod zlewem i przeczyszczenie rur.