pila mechaniczna

Regulacja gaźnika piły spalinowej – praktyczny poradnik regulacji różnych modeli

Piła spalinowa jest narzędziem, które bardzo chętnie używane jest zarówno w pracach leśnych jak i ogrodowych. Świetnie sprawdzi się podczas cięcia drewna opałowego, przycinania drzew, krzewów i żywopłotów. Dlatego też tak ważne jest, by piła była sprawna.

Gaźnik piły spalinowej

Aby piła spalinowa działała bez zarzutu, konieczne jest zadbanie by gaźnik był wyregulowany. Odpowiada on nie tylko za to, by urządzenie było wydajne podczas pracy, ale również za bezproblemowe jej odpalanie. W sytuacji, gdy gaźnik piły spalinowej nie działa tak jak powinien to niema potrzeby szukania pomocy u specjalisty. Oczywiście, że regulację jego możemy wykonać sami, jednak istotne jest by robić to ściśle według zaleceń konkretnego producenta, ponieważ zazwyczaj wygląda to całkiem inaczej.  Kiedy więc należy taką regulację przeprowadzić? Otóż od razu, gdy zauważamy zmianę pracy piły, między innymi, gdy działa ona za wolno.

Regulacja gaźnika piły spalinowej chińskiej

W tego rodzaju piłach, gaźnik należy wyregulować fabrycznie, przykręcając śruby oznaczone literami:

 • L – ŚRUBA WOLNEGO OBROTU
 • H – ŚRUBA WYSOKICH OBROTÓW
 • T – REGULUJE POŁOŻENIE PRZEPUSTNICY

Aby być pewnym w jaki sposób wykonać to prawidłowo koniecznie wcześniej zapoznaj się z instrukcją obsługi sprzętu, która dołączona jest wraz z nim.

Regulacja gaźnika piły spalinowej Stihl

Firma Stihl jest jedna z najbardziej popularnych, które posiadają bogatą ofertę sprzętów ogrodowych i budowlanych. Jeśli chodzi o regulację gaźnika w pile spalinowej tej właśnie firmy to posiadają one dwa jego rodzaje.

 • Śruba regulacyjna – obracana ze wskazówkami zegara, istnieje możliwość jej kręcenia aż do poczucia oporu
 • Śruba biegu jałowego – kręcona w kierunku odwrotnym niż wskazówki zegara, kręcimy nią do momentu, w którym zostanie ona umieszczona w gnieździe
  Gdzie znaleźć legalnych bukmacherów?

Następnym krokiem jest obrócenie śruby z powrotem o ¾ w kierunku przeciwnym niż wskazówki zegara.

mezczyzna reguluje pile mechaniczna

Regulacja gaźnika piły spalinowej Makita

Jeśli często korzystamy z piły spalinowej tej właśnie firmy powinniśmy raz na jakiś czas sprawdzać regulację gaźnika, mimo, że jest on ustawiony fabrycznie. W tym celu należy przekręcać dwiema śrubami, które są oznaczone literami:

 • H – pełni funkcję kontroli śruby nastawczej. Powinna zostać dokręcona do oporu w kierunku odwrotnym niż wskazówki zegara. Podczas kręcenia jej zgodnie ze wskazówkami zegara prędkość obrotowa będzie wzrastała.
 • S – nastawienie prędkości biegu jałowego. Podczas kręcenia jej zgodnie ze wskazówkami zegara wzrasta prędkość obrotowa. Jeśli natomiast w kierunku odwrotnym prędkość spada.
 • L – jest to śruba kontroli przyśpieszenia. Należy kręcić nią w kierunku przeciwnym do wskazówek zegara, aby uzyskać odpowiednie przyśpieszenie.

Regulacja gaźnika piły spalinowej Husqvarna

Regulację gaźnika piły spalinowej tej firmy należy przeprowadzić za pomocą trzech oznaczonych kolejno śrub:

 • L – śruba odpowiada za regulację paliwa podczas wolnych i szybkich obrotów. Przykręcamy ją do oporu zgodnie ze wskazówkami zegara, po czym odwracamy ją o ¼ obrotu.
 • H – śruba ta odpowiada za pracę urządzenia podczas wysokich obrotów. Regulacje należy przeprowadzić w momencie, gdy urządzenie pracuje na wolnych obrotach i dochodzi do pracy łańcucha.
 • T – śruba o tym oznaczeniu odpowiada za położenie przepustnicy

Konieczne jest, by pamiętać, że regulację gaźnika tej firmy należy przeprowadzać na rozgrzanym silniku.

Regulacja gaźnika piły spalinowej Mcculloch

W tego rodzaju piłach regulacja gaźnika przeprowadzana jest fabrycznie. Jeśli jednak podczas częstego jej użytkowania zauważymy zmianę pracy piły należy przeprowadzić ją dodatkowo samemu. Aby przeprowadzić to prawidłowo, należy przekręcać śruby:

 • L – jest to śruba odpowiadająca za wolne obroty i ma na celu regulację składu mieszanki na wolnych obrotach
 • H – śruba odpowiadająca za wysokie obroty, ma na celu regulacje mieszanki na wysokich obrotach
 • T – odpowiada za regulację położenia przepustnicy
  Zaparowane okna - jak sobie z nimi radzić? 10 sposobów na parujące szyby

Gdy obracamy śruby zgodnie ze wskazówkami zegara to zmniejszamy ilość paliwa, jeśli natomiast odwrotnie niż wskazówki zegara to wpływa to na zwiększenie ilości paliw w mieszance.

ciecie pila mechaniczna

Regulacja gaźnika piły spalinowej Nac

Mimo, że gaźnik w tego rodzaju urządzeniu jest ustawiany fabrycznie, to oczywiste jest, że podczas częstego jej użytkowania należy regulować go raz na jakiś czas samemu. Przed wykonaniem tej czynności konieczne jest wcześniejsze wyczyszczenie filtra powietrza i filtra paliwa z różnych zanieczyszczeń. Wolne obroty reguluje się obracając śrubę w lewo. Koniecznie pamiętaj, że oczywiście regulacje gaźnika możesz wykonać sam stosując się do zaleceń producenta, jeśli jednak chodzi o mieszankę składu paliwa to konieczne jest udanie się w tym celu do odpowiedniego serwisu.

Regulacja gaźnika piły spalinowej Walbro

Przed regulacja gaźnika w pile spalinowej firmy Walbro należy uprzednio wykonać kilka czynności:

 • Sprawdzić filtr paliwa i jeśli jest zanieczyszczony wymienić go
 • Sprawdzić przewody, czy nie są one pęknięte lub uszkodzone
 • Sprawdzić i w razie konieczności wymienić sitko w gaźniku
 • Sprawdzić i w razie konieczności wymienić membrany znajdujące się w gaźniku
 • Należy również używać odpowiedniego paliwa wymieszanego z odpowiednim olejem w odpowiednich proporcjach, jest to bardzo ważne
 • Należy sprawdzić także wszystkie uszczelki

Sam gaźnik posiada trzy śruby, które odpowiadają za regulację gaźnika.

 • H – regulacja wysokich obrotów
 • L – regulacja wolnych obrotów
 • T – regulacja jałowych obrotów

Regulację przeprowadzamy na wyłączonym silniku, przykręcając najpierw śrubę z oznaczeniem H i odkręcić ją o jeden obrót. Następnie zakręcamy śrubę L i odkręcamy ją o ¼ obrotu.

Należy pamiętać, że niezależnie od tego jakiej firmy posiadamy piłę spalinową, to przed przystąpieniem do jakichkolwiek prac przy urządzeniu konieczne jest wcześniejsze dokładne zapoznanie się instrukcją obsługi, która dołączona jest przez producenta. W innym przypadku możemy niechcący uszkodzić maszynę i nie obejmie jej gwarancja, a co za tym idzie koszt jej naprawy będzie w naszej kwestii.