naprawa cieknacego kranu

Cieknący kran – jak go naprawić? Sprawdzony sposoby!

Usterka jakim jest cieknący kran na pewno zdarzyła się w niejednym domu. Jest to naprawdę duży problem, ponieważ może okazać się, że nasze rachunki za wodę po dłuższym czasie mogą nas nie mile zaskoczyć. Jak się okazuje kapiący kran może zużyć na dobę nawet 10 litrów, taka ilość zmarnowanej wody robi wrażenie.

Jak zacząć naprawę cieknącego kranu?

Aby skutecznie naprawić cieknący kran należy przede wszystkim ustalić jaka jest przyczyna tej usterki. Najczęstszą przyczyną jest uszkodzona uszczelka lub inne elementy ruchome, na przykład głowice, wylewka, sworznie pokrętła lub dławica. Tak naprawdę wszystko zależy od tego w jakim momencie woda kapie z kranu:

  • Kran cieknie, gdy jest odkręcony – powodem jest najprawdopodobniej uszczelka
  • Kran cieknie, gdy jest zakręcony – powodem może być uszczelka głowicy
  • Strumień jest rozchlapywany na boki – to perlator nie działa prawidłowo, jest uszkodzony lub najzwyczajniej zapowietrzony.

W momencie, gdy ustalimy jaka jest przyczyna kapiącego kranu, możemy przystąpić do naprawy. Pierwsze od czego powinniśmy zacząć jest zakręcenie głównego zaworu wody. Ważne jest także przygotowanie narzędzi oraz miski, by w razie konieczności podstawić ją pod zawór, by woda nie zalała nam pomieszczenia.

Jakie narzędzia będą Ci potrzebne do naprawy cieknącego kraju?

Aby naprawa została skutecznie przeprowadzona, konieczne jest przygotowanie wcześniej odpowiednich narzędzi, na przykład:

  • Klucz nastawny – za jego pomocą przeprowadzimy wymianę uszczelki. Posiada on możliwość regulacji rozstawu ząbków, dzięki temu będziemy mieli możliwość odkręcenia kilku zaworów o różnej wielkości.
  • Klucz płaski – jeśli przyczyną kapiącego kranu jest uszczelka przy wylewce i konieczna jest wymiana uszczelki to klucz nastawny jest idealny. Na rynku istnieje kilka różnych rozmiarów, dzięki temu posłuży nam on między innymi do przykręcenia wylewki.
  • Klucz imbusowy- przyda się do wielu czynności, między innymi: demontażu kurków, demontażu dźwigni, odkręceniu śruby wewnętrznej, przy wymianie głowicy lub uszczelki przy niej.
  Planer - dlaczego warto go mieć?

naprawa kranu

Jak naprawić cieknący kran jednouchwytowy?

Naprawa baterii umywalkowej jest bardzo prosta i można wykonać całą czynność samemu. Pierwsze co musimy zrobić to odkręcić uchwyt baterii. W tym celu pozbywamy się zaślepki, odkręcamy śrubę wewnętrzną, a następnie demontujemy uchwyt i pierścień. Gdy dostaniemy się do głowicy konieczne jest sprawdzenie w pierwszej kolejności uszczelki przy niej. Może zdarzyć się, że dokręcenie jej wystarczy, by kapiąca woda z kranu przestała być naszą zmorą. Jeśli jednak to nie pomogło, to konieczna jest wymiana całej głowicy, natomiast jeśli jednak to również nie pomoże to niestety konieczna jest wymiana całego kranu.

Jak naprawić cieknący kran przy wylewce?

Wylewka jest ruchomą częścią kranu i bardzo często zdarza się, że jest przyczyny cieknącego kranu. W tym przypadku naprawa kranu jest naprawdę bardzo prosta i zrobi to każdy laik. Należy:

  • Odkręcić śrubę mocującą
  • Wymienić pierścień lub uszczelkę
  • Wyregulować wylewkę tak, by poruszała się ona swobodnie na wszystkie strony

Jak naprawić cieknący kran dwuuchwytowy?

Jeśli w naszej łazience posiadamy baterię dwuuchwytową to najczęstszą usterką z jaką możemy mieć do czynienia jest uszkodzona uszczelka. Konieczne jest ustalenie źródła przecieku, zależnie od tego w którym miejscu woda kapie:

  • Przez wylewkę
  • Między głowicą a dławicą
  • Obok pokrętła
  • Przez nakrętkę wylewki

Niezależnie od tego, w który miejscu usterka występuje należy na początek zamknąć główny zawór wody i spuścić resztki wody z kanalizacji. Dopiero wtedy możemy przystąpić do naprawy.

mezczyzna naprawia kran

Wymiana uszczelki w cieknącym kranie

Gdy kran cieknie po zakręceniu to mamy do czynienia z uszkodzoną uszczelką. Jest to najprostsza usterka. Aby ją wymienić konieczne jest odkręcenie nakrętki, drugim krokiem jest już tylko wymiana uszczelki na nową oraz montaż pozostałych elementów.

Jak wymienić napowietrzacz w cieknącym kranie?

Napowietrzacz montowany jest na końcu wylewki i ma na celu zaoszczędzenie wody. Niestety, często zdarza się tak, że po kontakcie z twardą wodą ulega uszkodzeniu i pojawia się problem z właściwym przepływem wody. Najskuteczniejszym sposobem na jego wyczyszczenie jest zanurzenie go w pojemniku z octem na kilkanaście minut. Jeśli jednak zauważymy, że sitko jest uszkodzone to jego wymiana jest konieczna.

  Sezon grzewczy czas zacząć. Jaki piec sprawdzi się w domu jednorodzinnym?

Jak naprawić głowicę kranu?

Naprawa głowicy wydaje się być skomplikowana, jednak nic bardziej mylnego. Możemy zrobić to sami, należy przygotować w tym celu klucz nastawny i prosty. W tym celu należy:

  1. Zdemontować uchwyt baterii
  2. Odkręcić rozetę ręką, by dotrzeć do głowicy
  3. Sprawdzamy, czy nakrętka jest dokręcona
  4. Jeśli to nie pomogło, konieczna jest wymiana głowicy
  5. Nowa głowica powinna zostać zakupiona u tego samego producenta, by pasowała
  6. Zakręcamy wszystkie części w tej samej kolejności

Ile może potrwać naprawa kranu?

Naprawa kranu zależy od samej usterki oraz od tego w jakim czasie zostanie ona wykryta. Jeśli przyczyną jest uszczelka to czas wymiany potrwa kilka minut, jeśli natomiast konieczna jest wymiana całego kranu to pracy jest o wiele więcej. Na czas naprawy wpływa także to czy konieczne jest zakupienie nowych elementów, potrzebnych do naprawy. Niestety może okazać się, że konieczne będzie przepychanie rur, co wydłuża czas naprawy o nawet kilka dni.

Kiedy zatrudnić fachowca do naprawy cieknącego kranu?

Mimo, że obecnie naprawić cieknący kran możemy sami we własnym zakresie, może zdarzyć się, że konieczna będzie wizyta i pomoc profesjonalisty. Jeśli mamy do czynienia z nieodpowiednio podłączoną instalacją to samodzielne naprawy najprawdopodobniej skończą się niepowodzeniem. Lepszym rozwiązaniem więc w tej sytuacji, będzie zatrudnienie fachowca, dzięki któremu naprawa pójdzie szybko i unikniemy konieczności przeprowadzenia poważniejszych napraw.