mezczyzna-lapie-sie-za-nos

Masz alergię na kurz domowy? Oto co możesz zrobić!

Alergia na kurz domowy jest jednym z najczęstszych rodzajów alergii, który dotyka wielu ludzi na całym świecie. Jej objawy potrafią być naprawdę uciążliwe i skutecznie wykluczyć nas z codziennych aktywności. Skąd jednak bierze się ta alergia, jakie są jej objawy, i co możemy zrobić, żeby złagodzić dolegliwości, które są z nią związane? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w naszym artykule.

Czym jest alergia na kurz domowy?

Alergia na kurz domowy jest reakcją naszego organizmu na różnego rodzaju alergeny, które obecne w kurzu domowym. Mogą to być roztocza, zarodniki pleśni, sierść lub naskórek zwierząt, pyłki roślin a nawet grzyby. W momencie, w którym osoba uczulona na kurz wdycha te alergeny lub ma z nimi kontakt następuje reakcja układu odpornościowego, co skutkuje nasileniem nieprzyjemnych objawów i dolegliwości. Alergia na kurz jest dość problematyczna, ponieważ w odróżnieniu od np. uczulenia na pyłki występuje ciągle – nie mamy tu do czynienia z sezonowością. Na szczęście istnieją skuteczne sposoby aby sobie z nią poradzić.

Objawy alergii na kurz domowy

Alergia na kurz domowy może być przyczyną wystąpienia różnorodnych objawów i dolegliwości. Są one zależne od danego przypadku i nie zawsze możemy zaobserwować je wszystkie. Niemniej, wśród najbardziej powszechnych objawów alergii na kurz wymienić możemy:

  • Kichanie: Ciągłe kichanie jest jednym z pierwszych objawów alergii na kurz domowy.
  • Katar i zapalenie błony śluzowej nosa: U wielu uczulonych osób występuje przekrwienie nosa, wodnisty wyciek, świąd i uczucie zatkania nosa. W takiej sytuacji może pomóc skuteczny lek na zatkany nos, musimy mieć jednak świadomość, że działa on objawowo i nie leczy przyczyny problemu jaką jest reakcja obronna organizmu.
  • Kaszel i duszności: Osoby z alergią na kurz domowy często mają trudności z oddychaniem oraz zmagają się z suchym, męczącym kaszlem.
  • Świąd, zaczerwienienie i łzawienie oczu: To powszechne objawy alergii. Niektóre osoby uczulone na kurz domowy zmagają się także ze świądem skóry i wysypkami. 
  Klimatyczne oświetlenie ogrodu. Wybierz girlandę świetlną LED!

Sposoby radzenia sobie z alergią na kurz domowy

Choć alergia na kurz domowy może być uciążliwa, istnieje wiele skutecznych sposobów, aby sobie z nią poradzić. Kluczowe znaczenie ma oczywiście regularne sprzątanie, a zwłaszcza odkurzanie pomieszczeń. Poleca się stosowanie odkurzaczy bezpyłowych, które nie emitują alergenów z powrotem wraz z wydmuchiwanym powietrzem. Kolejnym, pomocnym krokiem może być usunięcie z mieszkania elementów, które gromadzą kurz, takich jak puszyste dywany, ciężkie zasłony czy firany. Bardzo pomocne bywa również częste wietrzenie mieszkania. Poza tym warto skonsultować się z lekarzem, który przeprowadzi testy alergiczne oraz zaleci odpowiednie leczenie. W przypadku alergii na kurz domowy bardzo pomocne bywają leki przeciwhistaminowe oraz nawilżające błony śluzowe nosa np. sól morska. W niektórych przypadkach można przeprowadzić skuteczne odczulanie, które całkowicie eliminuje lub znacząco redukuje występowanie dolegliwości związanych z alergią. 

Podsumowując, alergia na kurz jest nie tylko powszechna, ale również bardzo uciążliwa ze względu na wszechobecność alergenów. Niemniej jednak, przy odrobinie starań możemy znacząco zmniejszyć jej negatywne objawy.