bojler

Sezon grzewczy czas zacząć. Jaki piec sprawdzi się w domu jednorodzinnym?

Nadeszła jesień a wraz z nią konieczność ogrzewania naszych domów i mieszkań. O ile mieszkańcy bloków mają komfort korzystania z sieci ciepłowniczej, o tyle osoby mieszkające w domach jednorodzinnych muszą wybrać jedną z dostępnych form ogrzewania. Poza nowoczesnymi rozwiązań takich jak np. pompy ciepła wciąż najpopularniejszymi rozwiązaniami są piece spalające różnorodne formy paliwa. Który z pieców będzie najlepszym wyborem? Jakie są wady i zalety poszczególnych rozwiązań? Przekonajmy się.

Piec na pellet – wygoda użytkowania

Pellet to granulat z drewna, który może być wykorzystany do ogrzewania domu. Piece spalające ten rodzaj paliwa cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem w naszym kraju. To całkowicie zrozumiałe. Piec na pellet to rozwiązanie bardzo wygodne w obsłudze. Dzięki zbiornikowi na pellet oraz podajnikowi możemy uzupełniać zapasy paliwa co kilka dni. W tym czasie piec na pellet jest praktycznie bezobsługowy, ponieważ komputer, w który jest wyposażony kontroluje temperaturę, nadmuch oraz częstotliwość podawania pelletu. To jednak nie jedyne zalety tego rozwiązania. Piece na pellet są znane z wysokiej efektywności energetycznej, mają stosunkowo niewielkie wymiary i są bardzo łatwe w obsłudze. Wśród ich zalet możemy wymienić także niską cenę – zarówno pieca, jak i pelletu. Warto wspomnieć jednak wspomnieć o tym, że ten rodzaj pieca wymaga regularnego czyszczenia i konserwacji.

Piec gazowy – niewielkie wymiary, wysoka wydajność

Piece gazowe są popularnym wyborem jako źródło ciepła w wielu domach jednorodzinnych. Nie ma w tym nic dziwnego. Nowoczesny piec gazowy jest niezwykle wydajnym rozwiązaniem, które nie wymaga od użytkowników dodatkowych prac związanych z dokładaniem opału czy czyszczeniem pieca z popiołu. Zasada działania pieca gazowego opiera się na spalaniu gazu pochodzącego z sieci gazowej lub zbiornika znajdującego się na terenie posesji. Energia cieplna jest kondensowana i ogrzewa wodę, która może być rozprowadzana przez ogrzewanie podłogowe lub tradycyjny system ogrzewania centralnego. Zalety pieców gazowych to przede wszystkim wysoka sprawność energetyczna, niska emisja CO2 oraz stosunkowo niski koszt instalacji. Wiele osób docenia również szybki rozruch pieca tego typu oraz łatwość w utrzymywaniu stałej temperatury. Niestety, ceny gazu dynamicznie się zmieniają, co więcej, w przypadku gdy musimy dzierżawić zbiornik na gaz musimy liczyć się z dodatkowymi wydatkami, które są z tym związane.

  Nowoczesne meble do salonu: Wybierz idealne rozwiązania dla swojego wnętrza

Koza na drewno lub brykiet drzewny – dla miłośników stylu retro

Osoby, które nie chcą by piec znajdował się w kotłowni lecz stanowił element wystroju pomieszczenia mogą zdecydować się na tzw. kozę. To piec żeliwny, nierzadko wyposażony w przeszklone drzwiczki, który z powodzeniem może pełnić również funkcję ozdobną. W piecu tego typu spalać możemy drewno lub brykiet drzewny, czyli sprasowane w formie bloczków drewniane trociny i ścinki. Brykiet jest rozwiązaniem, które jest bardzo energetyczne i wolno się spala, przez co cieszy się dużą popularnością. Tradycyjne kozy mają swoje mocne oraz słabe strony. Wśród zalet możemy wymienić ich wielofunkcyjność. Mogą ogrzewać nie tylko powietrze ale również wodę użytkową a przy tym pełnią rolę dekoracyjną. To jednak nie wszystko. Ich zaletą jest również stosunkowo niski koszt. Niestety, mają także wady. Spalanie drewna lub brykietu drzewnego wiąże się z emisją dwutlenku węgla zaś same piece wymagają regularnego dokładania kolejnych porcji spalanych materiałów oraz częstego oczyszczania z popiołu i sadzy, co bywa dość uciążliwe i czasochłonne.

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru pieca do domu jednorodzinnego?

Wybierając piec do domu jednorodzinnego warto zwrócić uwagę na kilka ważnych aspektów. Wśród nich wymienić możemy następujące kwestie i parametry:

  • koszt zakupu i instalacji;
  • efektywność energetyczną;
  • koszty eksploatacji;
  • łatwość obsługi;
  • bezpieczeństwo użytkowania;
  • emisyjność CO2.

Pod uwagę warto wziąć również funkcje jakie będzie miał spełniać piec oraz ilość dostępnego miejsca. Pozwoli nam to na wybór pieca, który zapewni nam skuteczne ogrzewanie naszego domu.

Podsumowując, jeśli wciąż nie możemy pozwolić sobie na wykorzystanie innowacyjnych rozwiązań i odnawialnych źródeł energii do ogrzewania domu, piece są tradycyjną, a jednocześnie wciąż wydajną alternatywą, dzięki której sezon grzewczy nie musi wiązać się z ogromnymi wydatkami. Mnogość dostępnych rozwiązań sprawia, że każdy z nas może znaleźć coś, co spełni wszystkie nasze oczekiwania.